Zasady

Cel i zakres tematyczny czasopisma

Cel: wymiana i upowszechnianie wiedzy na temat historii i współczesności państw oraz ludów Półwyspu Bałkańskiego. Podejmowane problemy badawcze z zakresu antropologii kulturowej, archeologii, historii, językoznawstwa, literaturoznawstwa, politologii. Częstotliwość ukazywania: rocznik (nowe numery czasopisma ukazują się w pierwszych miesiącach kolejnego roku)

Działy

Artykuły

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Artykuły. Ius Valachicum

Począwszy od tomu 23, w „Balcanica Posnaniensia. Acta et studia” jest zamieszczona rubryka IUS VALACHICUM.

Składają się na nią artykuły przygotowywane w ramach projektu  pt Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej Migracje – siedziby – dziedzictwo kulturowe (Grant NPRH, 0604/NPRH3/H12/82/2014)

Recenzje

Omówienia

Materiały do publikacji są oceniane przez dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki (double blind peer review). W przypadku tekstów w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy. Recenzja ma formę pisemną i musi się kończyć jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji, bądź jego odrzucenia. Recenzent ma możliwość określenia w formularzu, czy artykuł może być opublikowany w obecnej formie (bez poprawek), opublikowany po wprowadzeniu zmian, bądź nie może być opublikowany w Balcanica Posnaniensia.

Formularz reecenzji

Polityka Open Access

Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do wszystkich swoich treści zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów w otwartych repozytoriach (po recenzji lub ostatecznej wersji wydawcy) pod warunkiem podania linku do strony czasopisma oraz numeru DOI artykułu.

• Dr hab. Tadeusz Czekalski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Historii, Polska,

• Prof. dr hab. Maciej Czerwiński, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Filologii Słowiańskiej, Polska,

• Prof. dr hab. Kazimierz Dopierała, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu, Polska,

• Prof. dr hab. Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Historii, Polska,

• Prof. dr hab. Maciej Franz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historyczny, Polska,

• Prof. dr hab. Dorota Gil, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Filologii Słowiańskiej, Polska,

• Prof. dr hab. Ryszard Grzesik, Polska Akademia Nauk, Instytut Slawistyki PAN, Polska,

• Prof. dr hab. Artur Kijas, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historyczny, Polska,

• Dr hab. Ewa Kocój, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Kultury, Polska,

• Prof. dr hab. Milos Luković, Serbska Akademia Nauk i Sztuk, Belgrad, Serbia,

• Prof. dr hab. Lilla Moroz-Grzelak, Polska Akademia Nauk, Instytut Slawistyki PAN, Polska,

• Prof. dr hab. Mirosław Nagielski, Uniwersytet Warszawski, Instytut Historyczny, Polska,

• Prof. dr hab. Irena Stawowy-Kawka, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Polska,

• Dr hab. Jolanta Sujecka, prof. UW, Uniwersytet Warszawski, Wydział Artes Liberales, Polska,

• Prof. dr hab. Elżbieta Znamierowska-Rakk, Uniwersytet Warszawski, Studium Europy Wschodniej, Polska.

Recenzenci, tom XXIII, 2016

• dr hab. Tadeusz Czekalski (Kraków)

• dr hab Jarosław Dudek, prof. UZ (Zielona Góra)

• prof. dr hab. Mirosław Dymarski (Wrocław)

• prof. dr hab. Ryszard Grzesik (Poznań)

• dr Jerzy Hatłas (Poznań)

• dr hab. Ewa Kocój (Kraków)

• dr Mirella Korzeniewska-Wiszniewska (Kraków)

• dr hab. Anna Kotłowska, prof. UAM (Poznań)

• dr hab. Marzanna Kuczyńska, prof. UAM (Poznań)

• prof. dr hab. Miloš Luković (Belgrad)

• dr hab. Lilla Moroz-Grzelak, prof. PAN (Warszawa)

• prof. dr hab. Bożena Muszkalska (Poznań)

• dr hab. Krzysztof Nowak, prof. US (Katowice)

• prof. dr hab. Zbigniew Przerembski (Wrocław)

• dr hab. Jarosław Rubacha (Olsztyn)

• prof. dr hab. Stanisław Sroka (Kraków)

• prof. dr hab. Irena Stawowy-Kawka (Kraków)

• dr hab. Jolanta Sujecka, prof. UW (Warszawa)

• dr Wojciech Szczepański (Poznań)

• dr hab. Piotr Wróbel (Kraków)

• prof. dr hab. Lilia Zabolotnaia (Chișinău)

Czasopismo stosuje procedury zabezpieczające przed zjawiskami "ghostwriting" i "guest authorship"; ("honorary authorship"), zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autor zgłaszający tekst do publikacji jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o samodzielnym przygotowaniu tekstu i zadeklarowania, że tekst nie narusza praw osób trzecich. Wyłączną odpowiedzialność za podane informacje, dotyczące powyższych kwestii ponosi autor/autorzy zgłaszający manuskrypt do publikacji.
W przypadku wystąpienia uzasadnionych podejrzeń zaistnienia nierzetelności naukowej lub  nieetycznych zachowań, Redakcja stara się je wyjaśnić z udziałem zainteresowanych stron. W razie niesatysfakcjonujących wyjaśnień lub braku woli współpracy w eliminacji niepożądanych praktyk, Redakcja może odrzucić złożony do druku manuskrypt lub wycofać już opublikowany artykuł.