Cyfrowe archiwa tradycji lokalnej
PDF

Słowa kluczowe

Biblioteki
Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej
digitalizacja
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dziedzictwo lokalne

Jak cytować

Turska, M. (2012). Cyfrowe archiwa tradycji lokalnej. Biblioteka, (16(25), 307–318. https://doi.org/10.14746/b.2012.16.12

Liczba wyświetleń: 437


Liczba pobrań: 223

Abstrakt

Artykuł przedstawia aspekty procesów digitalizacyjnych na przykładzie polskiego projektu Fundacji Ośrodka Karta „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej”. Szczególną uwagę zwrócono na istotę działań ratowniczych w społecznościach lokalnych z uwzględnieniem tendencji ogólnoświatowych, które mają na celu utrwalanie dziedzictwa przez aktywne współdziałanie społeczności internetowej. Omówiono również rangę Narodowego Archiwum Cyfrowego – repozytorium narodowego jako przykładu instytucji przodującej w pracach cyfryzacji archiwalnej. Położono nacisk na współczesne tendencje społeczne związane z ocalaniem i oddolnymi działaniami o charakterze społecznikowskim. Uwypuklono fakt, iż sprawny proces tworzenia repozytorium lokalnego poparty jest zaangażowaniem wolontariuszy – przedstawicieli wspólnoty (np. seniorów), którzy mają duży udział w kompletowaniu zbiorów cyfrowych. Zwrócono uwagę na aspekty prawne, zwłaszcza prawa autorskie, które niejednokrotnie blokują skuteczność prac digitalizacyjnych. Postawiono tezę, że działania cyfryzacyjne o charakterze oddolnym, regionalnym dają społecznościom skuteczny akces do przestrzeni internetowej i tym samym dziedzictwo wspólnoty zyskuje wymiar globalny. Podkreślono, że waga tworzenia repozytorium elektronicznego jest tym istotniejsza, że niejako ocala biblioteki od katastroficznego scenariusza dewaluacji kulturowej i postępującej anachroniczności cywilizacyjnej.
https://doi.org/10.14746/b.2012.16.12
PDF

Bibliografia

A. Tarkowski, E. Bendyk, Scenariusze przyszłości bibliotek, Warszawa 2011.

A. Tarkowski, J. Hofmokl, M. Wilkowski, Digitalizacja oddolna. Partycypacyjny wymiar procesu digitalizacji dziedzictwa [online], [dostęp: 14.04.2012], dostępny w internecie: http://www.nina.gov.pl/docs/instytut/ekspertyza-oddolna-digitalizacja.-partycypacyjny-wymiar-procesu-digitalizacji-dziedzictwa..pdf.

H. Hollender, Wstęp: Intencje i inicjatywy, w: Cyfrowy świat dokumentu, red. H. Hollender, Warszawa 2011.

Narodowe Archiwum Cyfrowe. Wizja. Projekt. Ludzie, red. P. Dudek, A. Kowalska, Warszawa 2010.

R. Golat, Aspekty prawne digitalizacji, w: Cyfrowy świat dokumentu, red. H. Hollender, Warszawa 2011.

Zalecenie Komisji Wspólnot Europejskich z dnia 24 sierpnia 2006 roku w sprawie digitalizacji i udostępniania w internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych, 2006/585/WE, Dz. U. UE. L. 06.236.28.