Abstrakt
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia wystawy Wszyscy ludzie będą siostrami jako wypowiedzi artystycznej istotnej dla marksistowskiego feminizmu, analizy globalnych powiązań gospodarczych i nowego materializmu, do których to perspektyw nawiązuje wiele prezentowanych na wystawie dzieł sztuki.Bibliografia
Aguilar, Delia D. 2015. „Intersectionality.” W Marxism and Feminism, red. Shahrzad Mojab. London: Zed Books.
Barrett, Michèle. 2015 [1980]. Women’s Oppression Today. London: Verso.
Barrett, Michèle i Mary MacIntosh. 2014 [1982]. The Anti-Social Family. London: Verso.
Brown, Heather. 2012. Marx on Gender and the Family. Leiden–Boston: Brill.
Crenshaw, Kimberlé W. 2011. „Demarginalising the Intersection of Race and Sex: A Black Feminist Critique of Anti-discrimination Doctrine, Feminist Theory, and Anti-racist Politics.” W Framing Intersectionality, red. Helma Lutz i in. Surrey: Ashgate.
Firestone, Shulamith. 2015. [1970]. The Dialectic of Sex. London: Verso.
Foucault, Michel. 1998. Trzeba bronić społeczeństwa. Wykłady w Collège de France 1976. Tłum. Małgorzata Kowalska. Warszawa: KR.
Hartmann, Heidi. 2009 [1979]. Nieszczęśliwe małżeństwo marksizmu i feminizmu. Tłum. Małgorzata Chmiel i Katarzyna Szumlewicz. Biblioteka Think Tanku Feministycznego online. http://www.ekologiasztuka.pl/pdf/f0101hartmann1979.pdf.
Herczyńska, Sara. 2015. „Wszyscy ludzie będą siostrami. W poszukiwaniu polskiej Rosie the Riveter.” http://malakulturawspolczesna.org/2016/01/13/sara-herczynska-wszyscy-ludzie-beda-siostrami-w-poszukiwaniu-polskiej-rosie-the-riveter/ (dostęp 17.02.2016).
Levinas, Emmanuel. 1991. „Pies albo prawo naturalne.” W Trudna wolność: Eseje o judaizmie. Tłum Aganieszka Kuryś, Gdynia: Wydawnictwo Atext.
Madejska, Marta. 2015. „Wszyscy ludzie będą siostrami.” http://lodzkagazeta.pl/wszyscy-ludzie-beda-siostrami/ (dostęp 17.02.2016).
Mojab, Shahrzad (red.). 2015. Marxism and Feminism. London: Zed Books.
Magazyn Szum. 2015. „»Wszyscy ludzie będą siostrami« w Muzeum Sztuki w Łodzi”. http://magazynszum.pl/do-zobaczenia/wszyscy-ludzie-beda-siostrami-w-muzeum-sztuki-w-lodzi (dostęp 17.02.2016).
Mitchell, Juliet. 2015. [1971]. Woman’s Estate. London: Verso.
Rowbotham, Sheila. 2015 [1973]. Woman’s Consciousness, Man’s World. London: Verso.
Young, Iris Marion. 1981. „Beyond the Unhappy Marriage: A Critique of Dual Systems Theory.” W Women and Revolution, red. Lydia Sargent. Boston: Southe End Press.
Van der Tuin, Iris. 2014. Generational Feminism. Lanham, MD: Lexington Books.
Vogel, Lise. 1995. Woman Questions. London: Pluto Press.
Vogel, Lise. 2014. Marxism and the Oppression of Women. Chicago: Haymarket Books.
Weeks, Kathi. 2011. The Problem with Work. Durham–London: Duke University Press.
Zaretsky, Eli. 1973. Capitalism, the Family & Personal Life. New York: Harper & Row.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.