Abstrakt
Artykuł jest krytyczna interpretacją Widm Marksa Jacquesa Derridy. Obok przedstawienia krytycznych odczytań Eagletona czy Negriego, próbuję pokazać nie tylko filozoficzną jałowość propozycji Derridy, ale także niezdolność do wywiązania się z politycznych i etycznych obietnic, które składa.Bibliografia
Bielik-Robson, Agata. 2008. „Na pustyni.” Kryptoteologie późnej nowoczesności. Kraków: Universitas.
Bielik-Robson, Agata. 2016. „Światełko na mokradłach.” Literatura na świecie 3/4.
Czeczot, Katarzyna. 2016. Ofelizm. Romantyczne zawłaszczenia, feministyczne interwencje. Warszawa: IBL PAN.
Derrida, Jacques. 2016. Widma Marksa. Stan długu, praca żałoby i Nowa Międzynarodówka. Tłum. Tomasz Załuski. Warszawa: PWN.
Eagleton, Terry. 2008. „Marxism Without Marxism.” W Ghostly Demarcations. A Symposium on Jacques Derrida’s „Specters of Marx”, red. Michael Sprinker. London–New York: Verso.
Marks, Karol. 1947. Krytyka programu gotajskiego. W Marks, Karol. Dzieła wybrane. T. 2.
Momro, Jakub. 2016. Widmowa teraźniejszość. http://www.dwutygodnik.com/artykul/6411-widmowa-terazniejszosc.html.
Negri, Antonio. 2008. „Specters Smile.” W Ghostly demarcations. A Symposium on Jacques Derrida’s „Specters of Marx”. Red. Michael Sprinker. London–New York: Verso.
Sadzik, Piotr. 2016. „Bądźmy realistami, żądajmy dekonstrukcji.” www.praktykateoretyczna.pl/piotr-sadzik-badzmy-realistami-zadajmy-dekonstrukcji
Szekspir, William. 1958. Hamlet. Tłum. Józef Paszkowski. W Dzieła dramatyczne. T. 6. Warszawa: PIW.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.