Dokąd zmierza materializm? Althusser/Darwin
PDF

Słowa kluczowe

materializm
Darwin
Althusser
dobór społeczny
plastyczność
forma

Jak cytować

Malabou, C. (2018). Dokąd zmierza materializm? Althusser/Darwin. Praktyka Teoretyczna, 28(2), 16–29. https://doi.org/10.14746/prt.2018.2.1

Abstrakt

Autorka wykorzystuje Althusserowską koncepcję materializmu spotkania do rewizji darwinizmu oraz przemyślenia relacji między doborem w przestrzeni naturalnej i społecznej. W potocznym rozumieniu dobór społeczny zwany też społecznym darwinizmem opiera się na wyobrażeniu o rzeczywistości międzyludzkiej jako przestrzeni ciągłej walki i rywalizacji. W istocie nie ma on nic wspólnego z naturą, argumentuje Malabou, to samoutwierdzający się mechanizm władzy, który dyscyplinuje i eliminuje możliwość zaistnienia różnicy w systemie. Ta klisza pomija przygodność i ateleologiczny charakter doboru oraz „stan plastyczny” organizmów w teorii Darwina. Właśnie owych plastyczności i przygodności brakuje nam dziś w rzeczywistości społecznej.
https://doi.org/10.14746/prt.2018.2.1
PDF

Bibliografia

Althusser, Louis. 2016. „Podziemny nurt materializmu spotkania”. Tłum. J. Brzeziński. Praktyka Teoretyczna 1(19): 37–62.

Canguilhem, Georges. 1994. A Vital Rationalist: Selected Writings from Georges Canguilhem. New York: Zone Books.

Darwin, Karol. 2013. O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt. Tłum. S. Dickstein, J. Nusbaum. Oprac. J. Popiołek, M. Yamazaki. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Derrida, Jacques. 2016. Widma Marksa. Stan długu, praca żałoby i nowa Międzynarodówka. Tłum. T. Załuski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Hegel, Georg Wilhelm Friedrich. 1969. Zasady filozofii prawa. Tłum. A. Landman. Warszawa: PWN.

Jacob, François. 1973. Historia i dziedziczność. Tłum. K. Pomian. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy.

Marks, Karol. 1976. „Przyczynek do krytyki heglowskiej filozofii prawa”. Tłum. [b.d.]. W Karol Marks i Fryderyk Engels. Dzieła. T.1. Warszawa: Książka i Wiedza

Mrówka, Kazimierz. 2004. Heraklit. Fragmenty: nowy przekład i komentarz. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Nietzsche, Fryderyk. 2016. Ecce homo. Jak się staje, kim się jest. Tłum. J. Dudek, E. Kiresztura-Wojciechowska. Kraków: vis-à-vis.