Zakres i zasięg
Celem rocznika "Filozofia Chrześcijańska" jest badanie problemów obecnych we współczesnej kulturze z perspektywy filozoficznej. W obszarze badań znalazły się do tej pory takie zagadnienia, jak: osoba, wolność, wina, wola, wartości czy ciało, filozofia mistyki. Spektrum konotacji może jednak sięgać do innych nauk humanistycznych, w tym teologii.
Pierwszy numer "Filozofii Chrześcijańskiej" ukazał się w 2004 roku jako periodyk Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Założycielem i pierwszym redaktorem był ks. bp. prof. dr hab. Marek Jędraszewski.
Kolejne numery ukazują się pod koniec roku kalendarzowego.
Zasady etyki
- Ghostwriting i guest authorship są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą dokumentowane i demaskowane, włącznie z powiadomieniem instytucji zatrudniających autorów, towarzystw naukowych i redakcji publikacji naukowych.
- Ghostwriting zachodzi wówczas, gdy ktoś wniósł zasadniczy wkład w powstanie publikacji, lecz nie ujawnił swojego udziału jako jeden z autorów lub nie wymieniono jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
- Z guest authorship (honorary authorship) mamy do czynienia wówczas, gdy czyjś udział jest znikomy bądź w ogóle nie miał miejsca, a mimo to jest on wymieniony jako autor czy też współautor publikacji.
Uprzejmie prosimy autorów o wskazanie:
- wkładu wszystkich osób, które przyczyniły się powstania proponowanego naszej redakcji tekstu (z podaniem ich afiliacji oraz sprecyzowaniem ich udziału),
- informacji o źródłach finansowania badań przeprowadzonych w związku z jego przygotowywaniem.
W celu powiadomienia o współautorach i źródłach finansowania prosimy autorów o złożenie oświadczenia. Oświadczenie można przesłać drogą tradycyjną (poczta) lub elektroniczną (najpóźniej w dniu przesłania ostatecznej wersji tekstu do druku). W wypadku wersji elektronicznej prosimy o skan oświadczenia z własnoręcznym podpisem przesłany w formacie: *.pdf, *.jpg na adres: zsfch@amu.edu.pl
W wersji tradycyjnej oświadczenie należy przesłać na adres:
Filozofia Chrześcijańska, ul. Wieżowa 2/4, 61-111 Poznań.
Procedura składania i recenzji artykułów
1. Tematy kolejnych numerów monograficznych "Filozofii Chrześcijańskiej" są zapowiadane z wyprzedzeniem na stronie internetowej czasopisma. Artykuły związane z tematami poszczególnych numerów można nadsyłać od chwili ukazania się zapowiedzi do terminu podanego w zapowiedzi.
2. Większość publikowanych w "Filozofii Chrześcijańskiej" materiałów to teksty zamówione, które otrzymały pozytywne recenzje. Artykuły niezamówione zostaną wykorzystane, o ile wpiszą się w tematyczny profil przygotowywanych numerów, otrzymały pozytywne recenzje i spełniają wymogi formalne. Materiały niewykorzystane zostaną odesłane autorowi.
3. Złożenie artykułu/recenzji/sprawozdania/tłumaczenia/wykładu do publikacji jest równoważne stwierdzeniom: że tekst ten nie został nigdzie wcześniej opublikowany (również w postaci elektronicznej) i że nie uczestniczy w żadnym innym procesie edycyjnym
4. Zasadniczo nie zamieszczamy materiałów, które ukazały się wcześniej w druku lub w postaci publikacji elektronicznej. Wyjątkiem są tłumaczenia z języków obcych tekstów dotąd niedostępnych w języku polskim.
5. Tekst wykładu lub odczytu powinien zawierać informację o tym, kiedy i na jakim forum był prezentowany.
6. Artykuł jest recenzowany w trybie anonimowym prosimy więc nie umieszczać w tekście informacji, ułatwiających rozpoznanie autora.
7. Autor nie otrzymuje honorarium, a jedynie egzemplarz autorski czasopisma.
Proces recenzyjny
1. Artykuły są recenzowane przez dwóch recenzentów.
2. Wydawca jest zobowiązany do zachowania anonimowości obydwu stron (double blind review proces).
3. Recenzje są sformułowane pisemnie z jednoznacznym stwierdzeniem, czy artykuł jest przyjęty do publikacji.
4. Wnioski z recenzji oraz możliwe komentarze są wysyłane autorowi artykułu. Jeśli tekst jest zaakceptowany do publikacji, autor powinien odnieść się do uwag recenzentów.
5. Recenzentami mogą być członkowie Rady Naukowej, ale nie redaktorzy czasopisma.
Polityka otwartego dostępu
Artykuły w otwartym dostępie (OA) są publikowane na licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-ND International).
Wydawca zapewnia otwarty dostęp (CC BY-ND 4.0 Międzynarodowe) do wszystkich treści czasopisma zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy.
Za procedurę przyjmowania i publikowania tekstów czasopismo nie pobiera od autorów żadnych opłat.