Abstrakt
Niniejszy artykuł zawiera przegląd głównych wątków konfliktu między obrońcami praw zwierząt a mniejszościami etnicznymi i religijnymi w kontekście sporu o obój rytualny i produkcje mięsa halal w Europie. Proponuję analizę tej debaty oraz jej islamofobicznych aspektów z perspektywy studiów nad zwierzętami i teorii postkolonialnej. Z jednej strony, postantropocentryczna optyka umożliwia krytykę „humanitarności” uboju zwierząt w ramach przemysłowej produkcji mięsa w nowoczesności, a z drugiej, teoria postkolonialna wskazuje na wykorzystywanie pojęć „zwierzęcości” i „zezwierzęcenia” w urasowionej hierarchii władzy. Połączenie tych perspektyw destabilizuje jednoznaczną polaryzację w ramach dyskusji na temat uboju rytualnego, toczonej pomiędzy aktywistami na rzecz praw zwierząt i obrońcami praw religijnych, tym samym przesuwając ciężar analizy na krytykę wzajemnie wzmacniających się systemów opresji, które uprzedmiatawiają zwierzęta i dehumanizują marginalizowane grupy etniczne.
Bibliografia
„120 naukowców do premiera Tuska: ubój rytualny to skrajne okrucieństwo”. Wyborcza.pl 11 grudnia 2012. http://wyborcza.pl/1,76842,13030012,120_naukowcow _do_premiera_Tuska__ uboj_rytualny_to.html (dostęp: 02.03.2018).
Bergeaud-Blackler, Florence. 2013. „Animal Rights Movement and Ritual Slothering: Autopsy of a Moribund Campaign”. W Islam and Public Controversy in Europe. Red. Nilüfer Göle. Burlington: Routledge.
Burt, Jonathan. 2006. „Conflicts around Slaughter in Modernity”. W Killing Animals. Red. Animal Studies Group. Urbana and Chicago: University of Illinois Press.
Cukras-Stelągowska, Joanna. 2015. „Wokół debaty nad ubojem rytualnym w Polsce – analiza dyskursów publicznych”. Społeczeństwo i Polityka 4(45): 139–156.
Kim, Claire Jean. 2015. Dangerous Crossings: Race, Species, and Nature in a Multicultural Age. New York: Cambridge University Press.
Górna, Marta. 2015. „Rasistowski atak na meczet na Ochocie: ktoś podrzucił świńskie łby”. Wyborcza.pl 13 lipca. http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,18347749,rasistowski-atak-na-meczet-na-ochocie-ktos-podrzucil-swinskie.html (dostęp: 02.03.2018).
Szumigalska, Agnieszka i Monika Bazan. 2014. „Ritual Slaughter Issue in Poland: Between Religious Freedom, Legal Order and Economic-Political Interests”. Religion & Society in Central & Eastern Europe 7(1) December: 53–69.
Tokarska-Bakir, Joanna, Elżbieta Janicka i Anna Zawadzka. 2016. „Kilkanaście sekund. Z Konstantym Gebertem rozmawiają Joanna Tokarska-Bakir, Elżbieta Janicka i Anna Zawadzka”. Studia Litteraria et Historica 3–4: 228–242. https://doi.org/10.11649/slh.2015.011.
Wolch, Jennifer R., Jody Emel i Glen Elder. 1998. „Le Pratique Savage: Race, Place, and the Human-Animal Divide”. W Animal Geographies: Place, Politics, and Identity in the Nature-Culture Borderlands. Red. Jennifer R. Wolch i Jody Emel. London: Verso.
Yassine, Rachid Id. 2013. „The Eclectic Usage of Halal and Conflicts of Authority”. W Islam and Public Controversy in Europe. Red. Nilüfer Göle. Burlington: Routledge.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.