Abstrakt
A short introduction to a special issue of Theoretical Practice , entitled “Early Socialism and the Future.”Bibliografia
Angenot, Marc. 2003. Contre le socialisme: essai d'histoire discursive: 1830–1917. Montreal: Université McGill.
Antony, Michel. 2016. “Les communautés utopiques sont-elles toujours condamnées à disparaître?”. Cahiers d’histoire. Revue d’histoire critique [En ligne] 133, http://chrhc.revues.org/5480.
Brémand, Nathalie. 2014. “Introduction: « Socialistes utopiques », les mal-nommés”. Cahiers d’histoire. Revue d’histoire critique [En ligne] 124. http://chrhc.revues.org/3659.
Bruhat, Jean. 1972. “Le Socialisme français de 1815 à 1848”. W Jacques Droz (ed.). Histoire générale du socialisme. Vol. 1: Des origines à 1875. Vendôme: Presses Universitaires de France: 330–406.
Ciołkosz, Adam i Lidia Ciołkosz. 1966. Zarys dziejów socjalizmu polskiego. T. I. Londyn: Gryf Publications LTD.
Claeys, Gregory. 2014. “Early Socialism as Intellectual History”. History of European Ideas 40.7: 893–904.
Jennings, Chris. 2017. Paradise Now: The Story of American Utopianism. New York: Random House.
Johnson, Christopher H. 1974. Utopian Communism in France: Cabet and the Icarians, 1839–1851. Ithaca–London: Cornell University Press.
Kalembka, Sławomir. 1989. „Propozycja periodyzacji dziejów ideowych wczesnego socjalizmu polskiego”. W Józef Kulas (red.). Gromady Ludu Polskiego: Materiały z sesji naukowej. Warszawa: Akademia Nauk Społecznych PZPR: 49–55.
Koberdowa, Irena. 1987. „Kształtowanie się wizji socjalizmu w polskiej myśli politycznej w latach 1830–1886. W Jan Tomicki (red.). Wizje socjalizmu w Polsce do roku 1948. Warszawa: Książka i Wiedza: 9-56.
Koberdowa, Irena. 1989. „Polska rewolucyjna myśl społeczna na tle myśli europejskiej w połowie XIX wieku”. W Józef Kulas (red.). Gromady Ludu Polskiego: Materiały z sesji naukowej. Warszawa: Akademia Nauk Społecznych PZPR: 7–15.
Kurnatowski Jerzy. 1923. Nowa ekonomia. http://lewicowo.pl/nowa-ekonomia/.
Morilhat, Claude. 1991. Charles Fourier, imaginaire et critique sociale. Paris: Méridiens-Klincksieck.
Paden, Roger. 2002. “Marx’s Critique of the Utopian Socialists”. Utopian Studies 13.2: 67–91.
Prochasson Christophe. 1997. Les intellectuels et le socialisme: XIXe–XXe siècle. Paris: Plon.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.