Manifest sztuki opieki

Main Article Content

Mierle Laderman Ukeles

Abstrakt

Niniejsza publikacja składa się z trzech części. Najstarsza i najważniejsza to artystyczny manifest Mierle Laderman Ukeles Sztuka opieki [Maintenance Art] z 1969 roku, w którym autorka podejmuje problem wykluczenia w jego różnych postaciach: kobiet ze świata sztuki, prac reprodukcyjnych i opiekuńczych z obszaru pracy etc. Poprzedza go „Wstęp artystki” z 2014 roku, gdzie opisuje ona przeprowadzone w latach siedemdziesiątych projekty artystyczne – swoje rezydencje w Wydziale Oczyszczania Miasta Nowy Jork. Całość otwiera „Wprowadzenie” tłumaczki, sytuujące ten manifest w szerszym, teoretyczno-politycznym kontekście.

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

Jak cytować
Laderman Ukeles, M. (2019). Manifest sztuki opieki. Praktyka Teoretyczna, 32(2), 37-45. https://doi.org/10.14746/prt.2019.2.2
Dział
WYNALAZEK REPRODUKCJI: SZTUKA SŁABOŚCI/SŁABA AWANGARDA
Biogram autora

Mierle Laderman Ukeles

Mierle Laderman Ukeles - jest artystką konceptualną. Mieszka w Nowym Jorku. W swoim manifeście Maintenance Art – Proposal for an Exhibition (Sztuka opieki – propozycje wystawy, 1969) stwierdza, że każda praca opieki jest sztuką, od bardzo osobistej, która wiąże się z byciem matką czy prowadzeniem domu, przez prace związane z oczyszczaniem miasta, aż po opiekę nad Ziemią. Od 1977 roku Ukeles była nieopłacaną rezydentką Wydziału Oczyszczania Miasta w Nowym Jorku, gdzie zrealizowała kilka wieloletnich projektów.