Nowa definicja pojęcia „biopolityki”

Main Article Content

Maurizio Lazzarato

Abstrakt

Przemiany pracy i przejście do postfordyzmu jako paradygmatu jej organizacji niesie też zmianę w konceptualizacji pojęcia życia. Do życia organicznego należy dołączyć nie tylko to, co nieorganiczne, ale i a-organiczne. Umożliwia to przeformułowanie analizy ekonomii opartej już nie na czasie pracy, ale na czasie życia. Z kolei kluczem do zbadania nowych mechanizmów dyscypliny i funkcjonalizacji życia jest pojęcie publiczności. Ekonomia informacji przede'niowuje relacje między produkcją a konsumpcją, wytwarzaniem wartościi percepcji, produkcją materialna i semiotyczną. W nowych realiach tym co jest kumulowane przez różnorodne maszyny i nowe technologie staje się właśnie czas życia.

Downloads

Download data is not yet available.

Article Details

Jak cytować
Lazzarato, M. (2011). Nowa definicja pojęcia „biopolityki”. Praktyka Teoretyczna, 2, 27-36. https://doi.org/10.14746/prt.2011.2.2
Dział
WPROWADZENIE/PODSTAWY
Biogram autora

Maurizio Lazzarato

Maurizio Lazzarato – flozof i socjolog, współzałożyciel czasopisma Multitudes, znawca Gabriela Tarda, badacz kapitalizmu kognitywnego, pracy niematerialnej, biopolityki oraz współczesnych form życia. Wywodzi się z włoskiego ruchu marksizmu autonomistycznego. Wykłada m.in. w Collège international de philosophie w Paryżu. Autor m.in. Lavoro immateriale. Forme di vita e produzione di soggettività (1997), La politica dell’evento (2004), Legouvernement des inégalités: critique de l’insécurité néolibérale (2008).

Bibliografia

  1. Lazzarato M. 2006. Por una politica menor.. Madrid.
  2. Foucault M. 2010. Bezpieczeństwo. terytorium. populacja: wykłady w College de France (1977-1978). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
  3. Foucault M. 2004. Naissance de la biopolitique: cours au College de France (1977-1978). Paris: Seuil.