Abstrakt
Celem artykułu jest przedstawienie wprowadzonej przez Deleuze’a i Guattariego kategorii życia jako produkcji; stanowi ona a"rmatywne i dzięki temu otwierające nowe perspektywy ujęcie problematyki biopolitycznej. Nacisk zostaje położony na bezpośrednio społeczny i polityczny charakter życia jako produkcji; omówione zostaje też stawanie się mniejszościowym jako strategia oporu wobec kapitalizmu.
Bibliografia
Artus P., Virard M.-P. 2008. Wielki kryzys globalizacji. Warszawa: Biblioteka Le Monde Diplomatique.
Badiou A. 2009. „Realne kryzysu”. Recykling Idei 12.
Berman M. 2006. „Wszystko. co stałe. rozpływa się w powietrzu”: rzecz o doświadczeniu nowoczesności. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Berressem H. 2005/2006. “n-1 sexes”. rhizomes (11-12).
Braidotti R. 2007. „Biowładza i nekropolityka: refeksje na temat etyki trwałości (zarys nowych badań)”. eurozine springerin (2).
Cohen J. J., Ramlow T. R. 2005/2006. “Pink Vectors of Deleuze: Queer theory and Inhumanism”. rhizomes (11-12).
Deleuze G. 2007. Postscriptum o społeczeństwie kontroli. W Negocjacje: 1972-1990. Wrocław: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji TWP.
Deleuze G. 2008. Kino 2: obraz-czas. Gdańsk: Słowo/obraz terytoria.
Deleuze G., Guattari F. 2008. Anti-Oedipus: Capitalism and Schizophrenia. London-New York: Penguin Classics.
Deleuze G., Guattari F. 2008. Thousand Plateaus: Capitalism and Schizophrenia. London-New York: University of Minnesota Press.
Foucault M. 2007. Security. Territory. Population. New York: Picador.
Foucault M. 2008. The Birth of Biopolitics. New York: Picador.
Hardt M., Negri A. 2009. Commonwealth. Cambridge MA: Belknap Press.
Hardt M.. Negri A. 2004. Multitude: Krieg und Demokratie im Empire. Frankfurt/M.-New York.
Hardt M.. Negri A. 2005. Imperium. Warszawa: W.A.B..
Holland E. 1998. From Schizophrenia to Social Control. W Deleuze and Guattari: New Mappings in Politics, Philosophy, and Culture. Minneapolis: University of Minnesota Press.
Holland E. 2006. Nomad Citizenship and Global Democracy. W Deleuze and the Social. Edinburgh: Edinburgh University Press.
Jardine A. “Woman in Limbo: Deleuze and His Br(others)”. SubStance 13(3-4): 46-60.
Kaup M. 2007. “The Future is Entirely Fabulous: the Baroque Genealogy of Latin America’s Modernity”. Modern Language Quarterly 68 (2) : 221-241.
Marks K., Engels F. 1976. Manifest komunistyczny. Warszawa: Książka i Wiedza.
Millett K. 2005. “A thousand Queer Plateaus: Deleuze’s ‘Imperceptibility’ as a Liberated Mapping of Desire”. rhizomes (11/12).
Ren H. 2005. “Modes of Governance in Neo-Liberal Capitalism: an Introduction”. rhizomes (10).
Said E. 2009. Kultura i imperializm. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielleńskiego.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.