Abstrakt
Celem artykułu jest sprawdzenie Agambenowskich badań w obszarze teologii ekonomicznej w celu podkreślenia ich znaczenia dla krytyki współczesnej polityki neoliberalnej. W pierwszej części autor przedstawia podsumowanie głównych tez zawartych w książce Królestwo i chwała. W szczególności skupia się zarówno na ujęciu oikonomii we wczesnochrześcijańskich debatach na boską trójcą, jak i jej związku z prowidencjalnym paradygmatem rządzenia. Następnie pokazuje, jak ta genealogia oikonomii może być przydatna dla politycznej analizy teraźniejszości. Stanowi to jednocześnie odpowiedź na niektóre z zarzutów postawionych Królestwu i chwale przez Alberta Toscano. W końcowej części autor podsumowuje swoje rozważania, pokazując szczególne znaczenie prac Agambena dla badań nad polityczną racjonalnością neoliberalizmu.
Bibliografia
Agamben, Giorgio. 1998. Homo sacer: Sovereign Power and Bare Life. Trans. Daniel Heller-Roazen. Stanford: Stanford University Press.
Agamben, Giorgio. 2005. State of Exception. Trans. Kevin Attell. Chicago: Chicago University Press.
Agamben, Giorgio. 2007. The Power and the Glory [Ganguli Memorial Lecture]. Turin, 11th January.
Agamben, Giorgio. 2009. The Signature of All Things: On Method. Trans. Luca D’Isanto, Kevin Attell. New York: Zone Books.
Agamben, Giorgio. 2011. The Kingdom and the Glory: For a Theological Genealogy of Economy and Government (Homo Sacer II, 2). Trans. Lorenzo Chiesa, Matteo Mandarini. Stanford: Stanford University Press.
Brown, Wendy. 2015. Undoing the Demos: Neoliberalism’s Stealth Revolution. Cambridge: MIT Press.
Dean, Mitchell. 2010. Governmentality: Power and Rule in Modern Society. London: SAGE.
Dean, Mitchell. 2013. The Signature of Power: Sovereignty, Governmentality and Biopolitics. London: SAGE.
Foucault, Michel. 2008. The Birth of Biopolitics: Lectures at the Collège de France 1978–1979, ed. Michel Senellart. Trans. Graham Burchell. New York: Palgrave Macmillan.
Fuggle, Sophie. 2009. “Excavating Government: Giorgio Agamben’s Archaeological Dig.” Foucault Studies 7: 81–98.
Lazzarato, Maurizio. 2009. “Neoliberalism in Action: Inequality, Insecurity and the Reconstitution of the Social.” Theory, Culture & Society 26(6): 109–133.
Lazzarato, Maurizio. 2015. Governing by Debt. Trans. Joshua David Jordan. South Pasadena: Semiotext(e).
Salzani, Carlo. 2012. “The Notion of Life in the Work of Agamben.” Comparative Literature and Culture 14(1): 1–9.
Toscano, Alberto. 2011. “Divine Management: Critical Remarks on Giorgio Agamben’s The Kingdom and the Glory.” Angelaki: Journal of the Theoretical Humanities 16(3): 125–136.
Walkin, William. 2014. Agamben and Indifference: a Critical Overview. London: Rowman & Littlefield.
Zartaloudis, Thanos. 2010. Giorgio Agamben: Power, Law and the Uses of Criticism. London: Routledge.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.