Abstrakt
Celem artykułu jest omówienie serii esejów Johna Marota zebranych w książce The October Revolution in Prospect and Retrospect oraz zaprezentowanie tych tez autora, które zdają się wyróżniać na tle dotychczasowej historiografii dotyczącej Rewolucji Październikowej i polityki partii bolszewickiej. W ramach tego omówienia próbujemy zestawić poglądy autora z dotychczasowymi interpretacjami wydarzeń, do których treści zawarte w jego pracy się odnoszą i podjąć się oceny tego, na ile, po pierwsze, argumenty Marota wydają się być trafne, a po drugie, na ile są one rzeczywiście nowatorskie.Bibliografia
Biggart, John. 1981. „»Anti-leninist Bolshevism«: The Forward Group of RDSRP.” Canadian Slavonic Papers 23.
Draper, Hal. 1999. „The Myth of Lenin's »Concept of The Party« or What They Did to What is To Be Done?” Internationa Socialist 4.
Elwood, Ralph. 1966. „Lenin and the Social Democratic Schools for Underground Party Workers 1909–1911.” Political Science Quarterly 81.
Harding, Neil. 1977. Lenins Political Thought, vol. 1. London: Macmilian Press.
Kowalik, Tadeusz. 2011. Róży Luksemburg teoria akumulacji i imperializmu. Warszawa: Książka i Prasa.
Koenker, Diane. 1984. Moscow Workers and the 1917 Revolution. Princeton: Princeton University Press.
Le Blanc, Paul. 2013. „Spider and the Fly: The Leninist Philosophy of Georg Lukàcs.” Historical Materialism 21.
Lenin, Włodzimierz. 1984a. „Co robić? Palące zagadnienia naszego ruchu.” W Dzieła Wszystkie, t. 5. Tłum. przekład zbiorowy. Warszawa: Książka i Wiedza.
Lenin, Włodzimierz. 1984b. „Rozwój kapitalizmu w Rosji.” W Dzieła Wszystkie, t. 3. Tłum. przekład zbiorowy. Warszawa: Książka i Wiedza.
Lenin, Włodzimierz. 1985. „Organizacja partyjna a partyjna literatura.” W Dzieła Wszystkie, t. 12. Tłum. przekład zbiorowy. Warszawa: Książka i Wiedza.
Lenin, Włodzimierz. 1989. „Sprawozdanie KC WKP (b) na XI Zjeździe, 27 marca 1922 roku.” W Dzieła Wszystkie, t. 45. Tłum. przekład zbiorowy. Warszawa: Książka i Wiedza.
Lewin, Moshe. 2005. Lenin's Last Struggle. Michigan: University of Michigan Press.
Lih, Lars T. 2015. „Kłamstwa o Leninie, które powtarzamy.” Tłum. Piotr Kuligowski, http://www.praktykateoretyczna.pl/lars-t-lih-klamstwa-o-leninie-ktore-powtarzamy/.
Lukàcs, György. 1982. Wprowadzenie do ontologii bytu społecznego, t. 1. Tłum. Kazimierz Ślęczka. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Luksemburg, Róża. 1957. Rozwój przemysłu w Polsce. Warszawa: Książka i Wiedza.
Luksemburg, Róża. 2011. Akumulacja kapitału. Warszawa: Książka i Prasa.
Mandel, David. 1983. The Petrograd Workers and the Fall of the Old Regime: From the February Revolution to the July Days 1917. London: Macmilian.
Marot, John. 2012. October Revolution in Prospect and Retrospect. Leiden–Boston: Historical Materialism Book Series.
Mawdsley, Evan. 2010. Wojna domowa w Rosji 1917–1920. Tłum. Monika Popławska. Warszawa: Bellona.
Pipes, Richard. 1994. Rewolucja Rosyjska. Tłum. Tadeusz Szafar. Warszawa: Magnum.
Rosenberg, William. 1988. „Identities, Power and Social Interactions in Revolutionary Russia.” Slavic Review 47.
Sochor, Zenovia. 1988. Revolution and Culture: The Bogdanov-Lenin Controversy. Ithaca: Cornell University Press.
Sokoloff, William. 2016. „Vladimir Lenin as Democratic Vanguard Revolutionary.” New Political Science 38.
Suny, Ronald. 1983. „Toward a Social History of October Revolution.” American Historical Review 88.
Witkowicz, Andrzej. 2008. Wokół terroru białego i czerwonego 1917–1923. Warszawa: Książka i Prasa.
Wolfe, Bertram. 1964. Three Who Made a Revolution. New York: Dial Press.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.