Abstrakt
Tekst referuje interpretację demokrytejskiego atomizmu, przedstawioną w książce francusko-niemieckiego filozofa Heinza Wismanna, Les Avatars du vide. Interpretacja ta odegrała w ostatnich latach ważną rolę dla filozofii lacanowskiej, odkąd posłużyła Barbarze Cassin do obrony jej tezy o radykalnie nie-arystotelejskim charakterze teorii Lacana. W ślad za Cassin podążyli przedstawiciele „grupy słoweńskiej”, wykorzystując nowe odczytanie Demokryta do modyfikacji własnej teorii.Bibliografia
Abramowiczówna, Zofia, red. 1958. Słownik grecko-polski. Tom I. Warszawa: PWN.
Abramowiczówna, Zofia, red.. 1966. Słownik grecko-polski. Tom IV. Warszawa: PWN.
Arystoteles. 1996. Metafizyka, oprac. M. Krąpiec i A. Maryniarczyk na podst. tłumaczenia T. Żeleźnika. Tom I. Lublin: Redakcja Wydawnictw KUL.
Arystoteles. 2009. Metafizyka. Tłum. K. Leśniak. Warszawa: PWN.
Brückner, Aleksander. 1985. Słownik etymologiczny języka polskiego. Warszawa: Wiedza Powszechna.
Cassin, Barbara. 2010. „L’ab-sens, ou Lacan de A à D”. W Alain Badiou, Barbara Cassin, Il n'y a pas de rapport sexuel. Deux leçons sur »L'Étourdit« de Lacan, Paris: Fayard: 11–99.
Cassin, Barbara. 2012. Jacques le Sophiste. Lacan, logos et psychanalyse. Paris: EPEL.
Diogenes Laertios. 2011. Żywoty i poglądy słynnych filozofów. Tłum. I. Krońska et al. Warszawa, PWN.
Dolar, Mladen. 2012. „One Divides into Two”. e-flux journal 33.
Dolar, Mladen. 2013a. „The Atom and the Void – from Democritus to Lacan”. Filozofski vestnik VXXXIV/2:11–26.
Dolar, Mladen. 2013b. „Tyche, clinamen, den”. Continental Philosophy Review 46 (2): 223–239.
Hegel, Georg Wilhelm Friedrich. 1994. Wykłady z historii filozofii. Tom I. Tłum. Ś. F. Nowicki. Warszawa: PWN.
Malabou, Catherine. 2009. Ontologie de l’accident. Essai sur la plasticité destructrice. Paris: Éditions Léo Scheer.
Moorhouse, A. C. 1962. „Δέν in Classical Greek”. The Classical Quarterly, New Series 12/2.
Sekstus Empiryk. 1970. Przeciw logikom. Tłum. I. Dąmbska. Warszawa: PWN.
Wismann, Heinz. 2006. »Les analogies cosmiques du corps humain chez les grecs anciens« , Champ psychosomatique 2 (42).
Wismann, Heinz. 2010. Les Avatars du vide. Démocrite et les fondements de l’atomisme. Paris: Hermann.
Žižek, Slavoj. 2012. Less than Nothing. Hegel and the Shadow of Dialectical Materialism. London-New York: Verso.
Žižek, Slavoj. 2014. Absolute Recoil. Towards a New Foundation of Dialectical Materialism. London-New York: Verso.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.