W poszukiwaniu Rzeczy-pospolitej
PDF

Słowa kluczowe

biopolityka
biowładza
dobro wspólne
exodus
suwerenność
pojedynczość
praca kognitywna
opór
władza konstytuująca
współzależne rządzenie
żywa praca

Jak cytować

Negri, A. (2011). W poszukiwaniu Rzeczy-pospolitej. Praktyka Teoretyczna, 4, 11–18. https://doi.org/10.14746/prt.2011.4.1

Abstrakt

Współczesność została zredefiniowana, przejście się dokonało. Symptomami jego końca były: przewartościowanie pojęcia demokracji, kryzys klasycznego pojęcia wartości i klęska unilateralizmu USA. Obiektywne determinanty nowego porządku tkwią w wynikającym z kryzysu suwerenności rozdzieleniu legitymizacji i skuteczności. Władza konstytuująca zostaje zredefiniowana jako immanentna dla działań porządkujących. Biopolityczna struktura rzeczywistości z jednej strony wchodzi dzisiaj w konflikt ze starym pojęciem prawa, a z drugiej zaburza relację między technicznym a politycznym składem siły roboczej. Paradygmatyczną dla współczesności staje się utrata kontroli przez władzę nad nową, uspołecznioną postacią żywej pracy. Pracownik stykając się już nie z zyskiem, a rentą, staje przed „kolektywnym kapitalistą” jako fałszerzem pracy społecznej.
W tej sytuacji konstytuujący opór realizuje się w praktyce exodusu, który staje się także procesem odzyskiwania dobra wspólnego. Dobro wspólne przeciwstawiając się „temu, co własne”, będącemu podstawą zarówno tego, co prywatne jak i tego, co publiczne, staje się urządzeniem radykalnego demokratycznego zarządzania.

https://doi.org/10.14746/prt.2011.4.1
PDF