Strategia duszpasterska biskupa diecezji w odniesieniu do sakramentalnego małżeństwa
PDF

Słowa kluczowe

sakrament małżeństwa
kursy przedmałżeńskie
nowa ewangelizacja
strategia duszpasterska

Jak cytować

Stefanek, S. (2012). Strategia duszpasterska biskupa diecezji w odniesieniu do sakramentalnego małżeństwa. Teologia I Moralność, 7(2(12), 203–209. https://doi.org/10.14746/tim.2012.12.2.13

Abstrakt

Współczesne zmiany obyczajowe oraz towarzyszący im zamęt pojęciowy są w pewnej mierze skutkiem teorii tworzonych na gruncie antropologii i filozofii. Pod ich wpływem wielu młodych ludzi odnosi wrażenie, że szczęście można osiągnąć dzięki wielokrotnemu zmienianiu nie tylko partnerów, ale i płci, a więc dzięki absolutnej wolności. Towarzyszy temu zjawisko współmieszkania i inne formy zakładania domów niby-rodzinnych. W związku z tym zadaniem Kościoła jest szukanie nowego języka, możliwości porozumienia się, zwłaszcza z osobami, które zostały dotknięte tymi różnymi rewolucjami. Dlatego też Kościół ostatnio powołał do życia watykańską Radę ds. Nowej Ewangelizacji i zaprosił wszystkich do tego dzieła. Ponadto Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Zmiany dotyczą też formy przygotowania młodych ludzi do sakramentu małżeństwa. Z praktyki duszpasterskiej wynika, że należy ponownie przemyśleć tematykę kursów, a niejednokrotnie zastępować je indywidualnym przygotowaniem młodych do sakramentu małżeństwa, dzięki czemu możliwe będzie dotarcie do osób obojętnych religijnie.
https://doi.org/10.14746/tim.2012.12.2.13
PDF

Bibliografia

Babik M., Obraz sporu o wizję małżeństwa i rodziny oraz o kształt wychowania prorodzinnego w głównych prądach myślowych przełomu XIX i XX wieku, „Teologia i Moralność” 12 (2012).

Lubowicki K., Duchowość małżeńska w nauczaniu Jana Pawła II, Kraków 2005.

Suaudeau J., Dla rodziny wyzwolić siły dobra, Warszawa 2012.