O czasopiśmie

Zakres i zasięg czasopisma

„Teologia i Moralność ” jest recenzowanym półrocznikiem naukowym skierowanym do osób podejmujących badania z zakresu dyscyplin naukowych: nauki teologiczne, nauki biblijne, nauki o rodzinie, nauki socjologiczne, nauki o komunikacji społecznej i mediach, filozofia, etnologia i antropologia kulturowa. Celem czasopisma jest rozpowszechnianie rezultatów badań oraz wymiana myśli polskich i zagranicznych badaczy. Każdy numer czasopisma posiada temat wiodący, niemniej znajdują w nim miejsce także teksty spoza głównego tematu, rozprawy doktorskie, recenzje monografii i sprawozdania z konferencji naukowych. Wiodący kontekst teologiczny czasopisma pozwala także na włączenie do dyskusji przedstawicieli innych dyscyplin naukowych.
Każda z edycji czasopisma ma temat wiodący, który jest zasadniczym członem danego numeru. Czasopismo publikuje teksty w języku polskim oraz językach kongresowych.
Redakcja może podjąć decyzję o publikacji tematycznego numeru specjalnego.

Procedura recenzji

Kryteria dopuszczania artykułów do procedury recenzowania:

  1. Temat artykułu musi być zgodny z profilem czasopisma.
  2. Od strony formalnej obowiązuje logiczna struktura, język naukowy, abstrakt, słowa kluczowe, aparat naukowy.
  3. Od strony merytorycznej autor musi przeprowadzić krytyczną analizę określonego problemu naukowego, a nie tylko rekapitulować wiedzę podręcznikową na dany temat.
  4. Jeżeli artykuł dotyczy omawianych już problemów, autor powinien wnieść w nim nowe aspekty i punkty widzenia.
  5. Poprawnie sformułowany abstrakt zawiera określenie przedmiotu i celu badań, zastosowanej metody badawczej i transparentnie wskazane wnioski.
  6. Badanie antyplagiatowe nie wykazało naruszenia praw autorskich.


Procedura recenzowania

  1. Procedura recenzowania tekstów w czasopiśmie „Teologia i Moralność” jest zgodna z zaleceniami opisanymi w broszurze Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa 2011, oraz Komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie kryteriów i trybu oceny czasopism naukowych.
  2. Autorzy przysyłając pracę do publikacji w czasopiśmie wyrażają zgodę na proces recenzji.
  3. Nadesłane teksty są poddane ocenie w pierwszej kolejności przez sekretarza redakcji.
  4. Teksty artykułów zakwalifikowanych do procesu ewaluacyjnego są przekazane do recenzji dwóm niezależnym recenzentom, którzy posiadają co najmniej stopień doktora habilitowanego.
  5. Nadesłane prace nie są wysyłane do recenzentów z tej samej placówki naukowej, z której pochodzą autorzy oraz do osób mogących pozostawać z autorem w konflikcie interesów. Przez konflikt interesów rozumie się zależność służbową (podległość zawodową), bezpośrednią współpracę naukową (w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających rok przygotowania recenzji) oraz bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo do drugiego stopnia, związek małżeński) występujące pomiędzy recenzentem a autorem recenzowanego tekstu. Recenzentami nie są także członkowie redakcji i rady naukowej czasopisma.
  6. Zachowana jest zasada wzajemnej anonimowości recenzenta i autora artykułu (double-blind review process).
  7. Cały proces recenzji odbywa się na platformie Pressto. Każdemu artykułowi nadawany jest numer redakcyjny identyfikujący go na kolejnych etapach procesu wydawniczego. Recenzent po wyrażeniu zgody na sporządzenie recenzji, sporządza ją przy pomocy elektronicznego formularza dostępnego po zalogowaniu się na stronie internetowej czasopisma. 
  8. Recenzja musi zawierać jednoznaczny wniosek recenzenta dotyczący warunków dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia. Nie będą brane pod uwagę recenzje ewidentnie niespełniające merytorycznych i formalnych wymagań recenzji naukowej, w tym recenzje zdominowane przez nieumotywowane opinie krytyczne bądź nieumotywowane pochwały, pozbawione logicznego powiązania między treścią a konkluzją, tj. recenzje zdecydowanie krytyczne, lecz z konkluzją pozytywną bądź odwrotnie.
  9. Decyzja recenzenta ograniczona jest do poniższych możliwości:
    - artykuł może być opublikowany bez poprawek;
    - artykuł może być opublikowany po uwzględnieniu poprawek (bez ponownej recenzji);
    - artykuł może być opublikowany po uwzględnieniu poprawek (wymaga ponownej recenzji);
    - artykuł może być opublikowany w innym czasopiśmie
    - artykuł nie nadaje się do publikacji.
  10. Recenzent winien sporządzić recenzję bez zbędnej zwłoki. Zwyczajowo terminem przeznaczonym na sporządzenie recenzji jest 14 dni.
  11. Racjonalne i umotywowane opinie przedstawione w recenzji są wiążące dla autora recenzowanego artykułu. Autor ma obowiązek uwzględnić zalecenia recenzentów i w określony sposób poprawić artykuł. Wszystkim recenzentom przysługuje prawo do powtórnej weryfikacji pracy.
  12. Recenzent winien powiadomić redakcję o zaistnieniu ewentualnego podobieństwa recenzowanego artykułu do jakichkolwiek wcześniej publikowanych treści.
  13. Recenzenci są zobowiązani do poufności i zachowania w tajemnicy wszystkich informacji przekazanych przez redakcję. Recenzentom nie wolno wykorzystywać wiedzy na temat pracy przed jej publikacją.
  14. Ostateczną kwalifikację do druku podejmuje redaktor naczelny na podstawie analizy uwag zawartych w recenzji i ostatecznej wersji artykułu dostarczonej przez autora. W przypadku jednej negatywne recenzji decyzję w kwestii opublikowania w czasopiśmie podejmuje kolegium redakcyjne po zasięgnięciu opinii trzeciego recenzenta. Dwie negatywne recenzje eliminują artykuł z dalszej procedury.
  15. Raz w roku redakcja zamieszcza w edycji drukowanej czasopisma i na stronie internetowej uaktualnioną pełną listę recenzentów, z którymi współpracuje.
  16. Recenzje artykułów są sporządzane nieodpłatnie. Recenzenci otrzymują darmowy drukowany egzemplarz tomu czasopisma, w którym ukazał się recenzowany przez nich tekst.
  17. Ze względu na swój interdyscyplinarny charakter czasopismo nie posiada stałego zespołu recenzentów.

Formularz recenzji

Polityka antyplagiatowa

Aby zapewnić oryginalność i wysoką jakość publikowanych artykułów, czasopismo stosuje najnowsze procedury ich oceniania, korzysta z systemu antyplagiatowego Crossref Similarity Check z wykorzystaniem oprogramowania iThenticate. System umożliwia identyfikację podobieństw tekstu, porównując go z publikacjami dostępnymi w Internecie i indeksowanych bazach danych oraz wskazując źródła fragmentów.
Prace, w których stwierdzone zostaną zapożyczenia od innych autorów niewłaściwie cytowane lub plagiatowane, będą odrzucane przez redakcję, zaś naruszenie praw autorskich albo dobrych praktyk naukowych będzie zgłaszane kierownictwu instytucji zatrudniających autora.

Polityka otwartego dostępu

Artykuły w otwartym dostępie (OA) są publikowane na licencji Creative Commons:
Od roku 2024- ): Creative Commons License Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0 International).
Od 2016 do 2023 roku: CC_by-nd/3.0 Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-ND International).

Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do wszystkich swoich treści zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy.
Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów w otwartych repozytoriach w ostatecznej wersji wydawcy (VoR) pod warunkiem podania autorstwa, tytułu, źródła i linku do oryginalnego utworu ze strony czasopisma i numeru DOI artykułu.

Dane badawcze

Redakcja nie prowadzi rejestru danych badawczych prac publikowanych na łamach czasopisma. Autorzy nie są również zobowiązani do przedstawiania redakcji sposobu zarządzania i archiwizacji danych zgromadzonych do przygotowania rozpraw ogłaszanych w czasopiśmie. W wyjątkowych przypadkach, gdy wymagają tego okoliczności wynikające z kontrowersji podnoszonych w krytyce naukowej tekstów na etapie recenzji artykułu lub w dyskursie naukowym prowadzonym w odniesieniu do prac już wydrukowanych w czasopiśmie, autorzy mogą zostać zobowiązani przez redakcję do przedłożenia danych badawczych w celu wykazania rzetelności i transparentności zrealizowanego projektu badawczego.

Źródła finansowania czasopisma

Czasopismo jest w pełni finansowane wyłącznie z dotacji wewnętrznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i nie zamieszcza reklam ani ogłoszeń. Wszystkie teksty naukowe publikowane na łamach czasopismach są udostępniane bezpłatnie.