Tematyka nadsyłanych artykułów powinna dotyczyć historii Kościoła katolickiego względnie innych Kościołów chrześcijańskich, jakie w przeszłości istniały na obszarze Wielkopolski. Teksty powinny być nigdzie dotąd nie publikowane i stanowić istotny wkład w rozwój badań nad dziejami kościelnymi na ziemi wielkopolskiej.
Od strony formalnej obowiązuje logiczna struktura, naukowy język i odpowiednio zredagowane przypisy. Należy załączyć streszczenie w języku polskim oraz słowa klucze.
Nadesłane artykuły podlegają recenzji dwóch niezależnych recenzentów. W przypadku jednej recenzji negatywnej, decyzję o dopuszczeniu tekstu do druku podejmuje zespół redakcyjny. W przypadku, gdy obie recenzje są negatywne, tekst nie może być dopuszczony do publikacji.
Autor nie otrzymuje honorarium, a jedynie jeden egzemplarz czasopisma oraz pięć egzemplarzy własnego opublikowanego artykułu.
W związku z wprowadzeniem przez Redakcję zapory ghostwriting i guest authorship prosimy poszczególnych autorów o wskazanie wkładu wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania przesłanego do publikacji artykułu (z określeniem ich afiliacji oraz podaniem zakresu ich udziału), a także o podanie informacji o źródłach finansowania badań przeprowadzonych w związku z jego przygotowaniem. Wykryte przypadki nierzetelności naukowej, do których należą ghostwriting i guest authorship, będą ujawniane.
Autorzy powinni przestrzegać przepisów „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” (Dz.U. nr 24 z 23.02.1994).
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalą na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych od 2015 roku w Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski pod następującymi warunkami:
uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).