Wytyczne dla autorów
ZASADY OGÓLNE
1. Tematy kolejnych numerów monograficznych "Filozofii Chrześcijańskiej" są zapowiadane z wyprzedzeniem na stronie internetowej czasopisma. Artykuły związane z tematami poszczególnych numerów można nadsyłać od chwili ukazania się zapowiedzi do terminu podanego w zapowiedzi.
2. Większość publikowanych w "Filozofii Chrześcijańskiej" materiałów to teksty zamówione, które otrzymały pozytywne recenzje. Artykuły niezamówione zostaną wykorzystane, o ile wpiszą się w tematyczny profil przygotowywanych numerów, otrzymały pozytywne recenzje i spełniają wymogi formalne. Materiały niewykorzystane zostaną odesłane autorowi.
3. Złożenie artykułu/recenzji/sprawozdania/tłumaczenia/wykładu do publikacji jest równoważne stwierdzeniom: że tekst ten nie został nigdzie wcześniej opublikowany (również w postaci elektronicznej) i że nie uczestniczy w żadnym innym procesie edycyjnym
4. Zasadniczo nie zamieszczamy materiałów, które ukazały się wcześniej w druku lub w postaci publikacji elektronicznej. Wyjątkiem są tłumaczenia z języków obcych tekstów dotąd niedostępnych w języku polskim.
5. Tekst wykładu lub odczytu powinien zawierać informację o tym, kiedy i na jakim forum był prezentowany.
6. Artykuł jest recenzowany w trybie anonimowym prosimy więc nie umieszczać w tekście informacji, ułatwiających rozpoznanie autora.
7. Autor nie otrzymuje honorarium, a jedynie egzemplarz autorski czasopisma.
Proces recenzyjny
1. Artykuły są recenzowane przez dwóch recenzentów
2. Wydawca jest zobowiązany do zachowania anonimowości obydwu stron (double blind review proces).
3. Recenzje są sformułowane pisemnie z jednoznacznym stwierdzeniem, czy artykuł jest przyjęty do publikacji
4. Wnioski z recenzji oraz możliwe komentarze są wysyłane autorowi artykułu. Jeśli tekst jest zaakceptowany do publikacji, autor powinien odnieść się do uwag recenzentów
5. Recenzentami mogą być członkowie Rady Naukowej, ale nie redaktorzy czasopisma
PRAWO AUTORSKIE
1. Redakcja zastrzega sobie prawa do opracowania tekstu pod względem językowym i edytorskim. Przesłanie tekstu do publikacji w naszym czasopiśmie oznacza przekazanie wyłącznych praw autorskich wydawcy "Filozofii chrześcijańskiej", czyli Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza. Jest to równoznaczne ze zgodą na elektroniczną publikację tekstu na stronach czasopisma "Filozofia chrześcijańska", w Repozytorium AMUR, w "The Central European Journal of Social Sciences and Humanities" (CEJSH) oraz BazHum.
2. W przypadku zamiaru przedruku tekstu publikowanego wcześniej w "Filozofii Chrześcijańskiej", prosimy o zwrócenie się o zgodę do Redakcji. Prośby takie są z reguły rozpatrywane pozytywnie z klauzulą, że ponowna publikacja opatrzona zostanie informacją bibliograficzną na temat pierwodruku.
Wymogi edytorskie:
I. wymagania ogólne:
2. Długość artykułu: nie więcej niż 20 stron maszynopisu, gdzie strona to 1800 znaków ze spacjami. Jest to równowartość 40000 znaków ze spacjami. Tekst powinien być w formacie Worda lub RTF.
3. Recenzja – maksymalnie 5 stron maszynopisu.
II. wymagania szczegółowe:
Czcionka Times New Roman 12, w przypisach 10. Interlinia – 1,5. Tabulator – 1,25. Marginesy – 2.5. Paginacja ciągła u spodu z prawej strony.
Wprowadzając znaki innego alfabetu (grecki, hebrajski) należy zachować taką samą czcionkę w całym tekście dostarczając znaki innego alfabetu na nośniku elektronicznym.
Przypisy dolne. Tekst cytowany oznaczamy apostrofem „”. Czcionka pozostaje normalna. Opuszczony fragment cytatu zaznacza się przez […]. Słowa obcojęzyczne piszemy pochyloną kursywą. Słowa wyróżnione – tekst rozstrzelony.
Informacja dla autorów
1. Artykuł musi zawierać wszystkie wskazane elementy zamieszczone w podanej tutaj kolejności: imię i nazwisko autora, jego afiliację, nr ORCID, tytuł w języku polskim i angielskim, tekst z przypisami, abstrakt w języku polskim i angielskim (do 5 zdań), słowa kluczowe w języku polskim i angielskim (do 5), bibliografię. Jeśli redaktor naukowy tomu przewiduje zamieszczenie numerów ORCID lub biogramów, należy je umieścić za bibliografią.
2. Jeżeli autor artykułu zamieszcza jakiekolwiek ilustracje, musi wskazać ich źródło (bądź podać autora zdjęcia), a także nadesłać podpisy i dołączyć własnoręcznie podpisane oświadczenie, że publikacja tychże materiałów nie narusza niczyich praw autorskich i majątkowych. Wspomniane oświadczenia redaktor naukowy tomu składa w redakcji.
3. Proszę zaznaczyć w tekście orientacyjne miejsce wstawienia pliku graficznego, a wszelkie pliki graficzne przesłać osobno (po wstawieniu do Worda mają niższą jakość).
4. Wykresy, schematy, tabele proszę dostarczać w wersji oryginalnej edytowalnej – a nie jako zdjęcia – chyba, że w wysokiej rozdzielczości – jak mowa powyżej. Jeśli w materiałach przesłanych jako zdjęcia będą jakiekolwiek błędy, nie będzie można ich skorygować.
5. Proszę nie formatować tekstu w plikach wordowych, czyli: nie wyłączać opcji dzielenia wyrazów – zarówno w tekście głównym, jak i w przypisach, nie sklejać spójników, nie przepychać tekstu spacjami, tabulatorami. Tak zwane „zawieszone litery” nie są problemem w Wordzie, ponieważ książki i tak składa się w innym programie, w którym tekst układa się inaczej.
6. Długie cytaty, które mają być wyróżnione mniejszą czcionką, proszę oddzielić wierszem zarówno od tekstu poprzedzającego, jak i następującego.
7. Przypisy proszę wprowadzać jako przypisy dolne, odsyłacz zwyczajnie w indeksie górnym – bez dodatkowego ustawiania i formatowania tekstu.
8. Proszę nie wprowadzać podwójnych spacji.
9. Tekst, który ma być rozspacjowany, proszę zaznaczyć kursorem, po czym w górnym menu rozwinąć zakładkę czcionka, kliknąć na zaawansowane, kliknąć na strzałkę przy odstępach, wybrać rozstrzelone i w dolnym prawym rogu okienka kliknąć na ok. Rozspacjowania nie wolno wprowadzać poprzez wstawianie spacji między znaki graficzne.
Zasady dotyczące opisów bibliograficznych
Przy pierwszym powołaniu się na daną publikację, trzeba podać pełny opis, potem stosować zapis skrócony (w całym artykule sposób skracania danej publikacji musi być jednolity).
W artykułach pisanych w języku polskim proszę stosować polskie skróty: tamże, tenże, taż, t., s.
Odwołanie do całej monografii jednoautorskiej
- cytowanie
M. Włodarski, Ars moriendi w literaturze polskiej XV i XVI w., Kraków 1987.
- bibliografia
Włodarski M., Ars moriendi w literaturze polskiej XV i XVI w., Kraków 1987.
Odwołanie do poszczególnych stron monografii jednoautorskiej
- cytowanie
M. Włodarski, Ars moriendi w literaturze polskiej XV i XVI w., Kraków 1987, s. 25-27.
- bibliografia
Włodarski M., Ars moriendi w literaturze polskiej XV i XVI w., Kraków 1987.
Odwołanie do całej publikacji zbiorowej pod redakcją
- cytowanie
Cor unum et anima una, red. A.J. Sobczyk, Pelplin 2009.
- bibliografia
Cor unum et anima una, red. A.J. Sobczyk, Pelplin 2009.
Odwołanie do tekstu wielu autorów w pracy zbiorowej
- cytowanie
K. Bartoszewski, J. Zbiciak, Ars moriendi, w: Encyklopedia katolicka, red. F. Gryglewicz i in., Lublin 1973, t. 1, kol. 950-951.
- bibliografia
Bartoszewski K., Zbiciak J., Ars moriendi, w: Encyklopedia katolicka, red. F. Gryglewicz i in., Lublin 1973, t. 1, kol. 950-951.
Uwzględnienie serii wydawniczej tytuł serii wydawniczej prosto dużymi literami + numer tomu
- cytowanie
J. Misiurek, «Ars moriendi» – sztuka umierania, w: Cierpienie i śmierć, red. A. Nowak, Homo Meditans 13, Lublin 1992, s. 231-244.
- bibliografia
Misiurek J., «Ars moriendi» – sztuka umierania, w: Cierpienie i śmierć, red. A. Nowak, Homo Meditans 13, Lublin 1992, s. 231-244.
Odwołanie do całego artykułu z czasopisma
- cytowanie
J. Rońda, Miłość samego siebie w kontekście życia społeczno-gospodarczego, „Sosnowieckie Studia Teologiczne” 11 (2013), s. 135-144.
- bibliografia
Rońda J., Miłość samego siebie w kontekście życia społeczno-gospodarczego, „Sosnowieckie Studia Teologiczne” 11 (2013), s. 135-144.
Odwołanie do wybranych stron artykułu z czasopisma
- cytowanie
J. Rońda, Miłość samego siebie w kontekście życia społeczno-gospodarczego, „Sosnowieckie Studia Teologiczne” 11 (2013), s. 138-140.
- bibliografia tu podaje się cały zakres artykułu
Rońda J., Miłość samego siebie w kontekście życia społeczno-gospodarczego, „Sosnowieckie Studia Teologiczne” 11 (2013), s. 135-144.
Odwołanie do publikacji zamieszczonej w Internecie (w nawiasie kwadratowym trzeba podać dzienną datę dostępu)
- cytowanie
R. Bellarmin, De arte bene moriendi (1620),
https://archive.org/details/theartofdyingwel00belluoft [dostęp: 03.04.2017].
- bibliografia
Bellarmin R., De arte bene moriendi (1620),
https://archive.org/details/theartofdyingwel00belluoft [dostęp: 03.04.2017].
Porządek bibliografii – alfabetyczny.