Abstrakt
Celem tekstu jest rekonstrukcja wybranych wątków z twórczości Roberta Esposita, które w opinii autora budują rdzeń omawianej koncepcji filozoficznej. Rekonstrukcja ta oscyluje wokół pojęć komunizacji, immunizacji, nowoczesności oraz biopolityki, a jej zadaniem jest uchwycenie wewnętrznego związku między tymi terminami. Elementem wiążącym komunizację i immunizację jest negatywność, która zarazem umożliwia wspólnotowe życie, jak i stanowi zagrożenie dla jej członków. Z racji faktu, że dialektyka między komunizacją
i immunizacją dotyczy, na najbardziej radykalnym poziomie, relacji między życiem i śmiercią, problematyka wspólnoty okazuje się być nieodłączna od zagadnienia biopolityki.
Bibliografia
Agamben G. 2008. Co zostaje z Auschwitz?: archiwum i świadek. Homo sacer III. Warszawa: Sic!.
Agamben G. 2008. Homo sacer: suwerenna władza i nagie życie. Warszawa: Prószyński i S-ka.
Agamben G. 2008. Wspólnota. która nadchodzi. Warszawa: Sic!.
Bataille G. 1998. Doświadczenie wewnętrzne. Warszawa: Wydawnictwo KR.
Bentham J. 1995. The Panopticon Writings. London: Verso.
Benveniste E. 1974. Indo-European Language and Society. Miami.
Borradori. G. 2008. Filozofia w czasach terroru. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie.
Campbell T. 2008. Bios. Immunity. Life: the /ought of Roberto Esposito. W R. Esposito. Bios: Biopolitics and Philosophy. Minneapolis: University of Minnesota Press.
Derrida J. 1993. Farmakon. W Pismo filozofii. Kraków: Wydawnictwo KR.
Derrida J. 1999. Wiara i wiedza: dwa źródła religii w obrębie samego rozumu. W Religia. Warszawa: Wydawnictwo Aletheia.
Derrida. J. 1997. Politics of Friendship. London-New York: Verso.
Esposito R. 2002. Immunitas: protezione e negazione della vita. Torino.
Foucault M. 1988. Technologies of the Self: a Seminar with Michel Foucault. Massachusetts: University of Massachusetts Press.
Foucault M. 1998. Trzeba bronić społeczeństwa: wykłady w College de France. 1976. Warszawa: Fundacja Aletheia.
Foucault M. 2010. Wola wiedzy. W Historia seksualności. Gdańsk: Słowo/obraz terytoria.
Haraway D. 1989. “The Biopolitics of Postmodern Bodies: Determination of Self in Immune System Discourse”. Di@er-ences (1).
Hardt M.. Negri A. Rzecz-pospolita. Kraków: Korporacja Ha!art.
Heidegger M. 1997. Czas światoobrazu. W Drogi lasu. Warszawa: Fundacja Aletheia.
Heidegger M. 2007. O istocie języka. W W drodze do języka. Warszawa: Fundacja Aletheia.
Klein J. 1982. Immunology: the Science of Self-Nonself Discrimination. New York: John Wiley & Sons Inc.
Mauss M. 1972. The General Theory of Magic. London.
Nancy J.-L. 2002. The Restlessness of the Negative. Minneapolis-London: University of Massachusetts Press.
Nancy J.-L. 2010. Rozdzielona wspólnota. Wrocław: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskie Szkoły Wyższej.
Sontag S. 1999. Choroba jako metafora: AIDS i jego metafory. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy.
Treichler P. 1987. „AIDS. Homophobia. and Biomedical Discourse: an Epidemic of Signification”. October 43 : 31-70.
Treichler P. 1999. How to Have theory in Epidemic: Cultural Chronicles of AIDS. Duke.
Virchow R. 1856. “Alter und neuer Vitalismus”. Archiv fur Pathologische Anatomie und Physiologie und fur Klinische Medizin 9.
Virchow R. 1858. Die Cellularpathologie in ihrer Begrundung auf physiologische und pathologische Gewebelehre dargestellt. Berlin.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.