Abstrakt
Slavoj Žižek w swojej poświęconej filozofii Gilles’a Deleuze’a książce stawia sobie za cel wydobycie zawartych w teorii autora Logiki sensu napięć i sprzeczności. Žižek stawia tezę o współistnieniu w dziele Deleuze’a dwóch
nurtów: zbliżonego do psychoanalizy Lacanowskiej nurtu tego, co niecielesne, oraz nurtu „witalistycznego”, opartego na utożsamieniu stawania się z tym, co produktywne. Logika sensu jest przykładem nurtu pierwszego – naznacza ją jednak, zdaniem Žižka, podstawowa trudność związana z niemożnością rozstrzygnięcia, czy to skutki/efekty/wydarzenia, czyli to, co wirtualne, wytwarzają ciała (to, co aktualne), czy wręcz przeciwnie, wydarzenia są produktem ciał. Niemożność rozwiązania tego problemu, połączona ze „złym wpływem” Guattariego, miała skłonić Deleuze’a w kolejnych pracach do rozwijania prostszej i mniej obiecującej ontologii witalistycznej. Na ile jednak taka interpretacja filozoficznych wyborów Deleuze’a jest trafna (i produktywna)? Czy nie stanowi raczej kolejnego przykładu redukcji wszelkiego materiału do Lacanowsko-Heglowskich kategorii, do jakiej przyzwyczaił nas Žižek?
Bibliografia
Berressem H. 2011. Is it Possible not to Love Žižek?. http://www.uni-koeln.de/phil-fak/englisch/abteilungen/berressem/zizek/zizek.html.
Bowden S. 2011. The Primacy of Event in Gilles’ Deleuze’s ‘The Logic of Sense’. www.unsworks.unsw.edu.au.
DeLanda M. 2002. Intensive Science and Virtual Philosophy. New York: Bloomsbury Academics.
Deleuze G. 2000. Proust i znaki. Gdańsk: Słowo/obraz terytoria.
Deleuze G. 2004. Desert Islands and Other Texts 1953-1984. Los Angeles-New York: Semiotext(e).
Deleuze G. 2011. Logika sensu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Deleuze G., F. Guattari. 2000. Co to jest filozofia?. Gdańsk: Słowo/obraz terytoria.
Deleuze G., F. Guattari. 2008. Anti-Oedipus: Capitalism and Schizophrenia. London-New York: Penguin Classics.
Hallward P. 2006. Out of This World: Deleuze and the Philosophy of Creation. London-New York: Verso.
Hallward P. 2010. You Can’t Have it Both Ways: Deleuze or Lacan. W Deleuze and Psychoanalysis. Leuven.
Hegel G.W.F. 2002. Fenomenologia ducha. Warszawa: Fundacja Aletheia.
Schuster A. 2011. Drive and Desire: Žižek and Anti-edipus. www.clic.janvaneyck.nl/documents/ZizekDeleuzepaper.doc .
Shaviro S. 2011. Žižek on Deleuze. http://www.shaviro.com/Blog/?p=229 .
Sinnerbrink R. 2006. “Nomadology or Ideology?: Deleuze and Žižek’s Traumatic Encounter”. Parrhesia (1) : 62-87.
Smith D.W. 2004. “The Inverse Side of the Structure: Žižek on Deleuze and Lacan”. Criticism 46 (4) : 635-650 .
Widder N. 2009. “From Negation to Disjunction in a World of Simulacra: Deleuze and Melanie Klein”. Deleuze Studies 3 (2) : 207-230.
Žižek S. 2004. Organs Without Bodies: Deleuze and Consequences. New York-London: Routledge.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.