Abstrakt
Ludy Europy Środkowej mają bardzo bogate słownictwo służące umniejszaniu i deprecjonowaniu własnych krajów – i długą tradycję jego używania. W tym artykule autor proponuje pewną hipotezę mającą wyjaśniać nadzwyczajnie niską zbiorową samoocenę. Jest ona głęboko zakorzeniona w peryferyjnej relacji regionu z Zachodem. Stanowi ona produkt uboczny przepaści pomiędzy bogatym, potężnym, uprzemysłowionym Zachodem i pogrążoną w stagnacji Europą Środkową. Kategoria „Globalny Wschód” Müllera, z tej perspektywy, jest kolejną z wielu prób przezwyciężenia peryferyjnego statusu regionu.
Bibliografia
Brzostek, Błażej. 2015. Paryże innej Europy: Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.
Coxe, William. 1784. Travels Into Poland, Russia, Sweden, and Denmark: Interspersed with Historical Relations and Political Inquiries, v. 1. London.
Duda–Dziewierz, Krystyna. 1938. Wieś małopolska a emigracja amerykańska: Studium wsi Babica powiatu rzeszowskiego. Warszawa–Poznań: Polski Instytut Socjologiczny.
Kalin, Arkadiusz. 2018. “The Polish School of Fabrication: Literary Travel Reportage. Ziemowit Szczerek’s Journeys from Mordor to the Intermarium”. Forum of Poetics 11–12, winter/spring. http://fp.amu.edu.pl/the-polish-school-of-fabrication-literary-travel-reportage-ziemowit-szczereks-journeys-from-mordor-to-the-intermarium.
Krugman, Paul. 2018. “What’s the Matter With Europe?”. The New York Times, 21 May. https://www.nytimes.com/2018/05/21/opinion/europe-euro-democracy-wrong.html.
Leszczyński, Adam. 2016. No dno po prostu jest Polska: Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.
Szczerek, Ziemowit. 2018. „Mundial w Kaliningradzie”. Polityka 25. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1752952,1,mundial-w-kaliningradzie.read.
Wolff, Larry. 1994. Inventing Eastern Europe: The Map of Civilization on the Mind of the Enlightenment. Stanford, CA: Stanford University Press.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.