Tak, jest alternatywa i można ją znaleźć u Marksa
Main Article Content
Abstrakt
Choć istnieje kilka istotniejszych pytań niż to, czy możliwa jest realnaalternatywa dla kapitalizmu, radykalna teoria społeczna unikała podjęcia tej kwestiiwprost – mimo tego, że teoretyczne i praktyczne koszty stwierdzenia „nie ma alternatywydla kapitalizmu” są powszechnie znane. Esej ten dowodzi, że przeszkodaw zakreśleniu realnej alternatywy musi mieć początek w rewizji marksowskiej krytykikapitalizmu, jak również jego oceny ówczesnych komunistycznych i socjalistycznychtendencji. Z marksowską krytyką logiki kapitału i niemożnością uchwyceniajej przez radykalnych myślicieli jego czasów związana jest określona wizjaspołeczeństwa postkapitalistycznego, którą współczesne ruchy społeczne lekceważąna własne ryzyko. Spoglądając ponownie na dzieła Marksa przez pryzmat tego, jak mogą one nam pomóc w wyobrażeniu sobie życia po kapitalizmie, będziemy być może w stanie dostrzec gruntowne znaczenie, jakie mają współcześnie jego prace.
Downloads
Article Details
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.
Bibliografia
- Dunayevskaya, R. 1944. ,,A New Revision of Marxian Economics.” American Economic Review 34.
- Dunayevskaya, R. 2000. Marxism and Freedom, from 1776 Until Today. Atlantic Highlands, NJ: Humanities Books.
- Dunayevskaya, R. 2002. The Power of Abstraction. in The Power of Negativity: Selected Writings on the Dialectic in Hegel and Marx, Lanham: Lexington Books.
- Hegel, W.H. Phenomenology of Spirit. Oxford: Oxford University Press, 1977.
- Hudis, P. 2012. Marx’s Concept of the Alternative to Capitalism. London: Brill.
- Hudis, P. 2013. Marx’s Concept of the Alternative to Capitalism, Chicago: Haymarket.
- Kornai, J. 1992. The Socialist System: The Political Economy of Communism. Princeton: Princeton University Press.
- Lukács, G. 1978. History and Class Consciousness: Studies in Marxist Dialectics. London: Merlin Press.
- Lukács, G. 1991. The Process of Democratization. Trans. S. Bernhardt. Albany: SUNY Press.
- Marx, K. 1975. Economic and Philosophic Manuscripts of 1844. in Marx-Engels Collected Works, vol. 3. New York: International Publishers.
- Marx, K. 1976. The Poverty of Philosophy. in Marx-Engels Collected Works, vol. 6. New York: International Publishers.
- Marx, K. 1977. Capital, vol. 1. New York: Vintage.
- Marx, K. 1986. Critique of the Gotha Program. in Marx-Engels Collected Works, vol. 24. New York: International Publishers.
- Marx, K. 1986. Drafts of The Civil War in France. in Marx-Engels Collected Works, vol. 24. New York: International Publishers.
- Marx, K. 1986. Grundrisse, in Marx-Engels Collected Works, vol. 28. New York: International Publishers.
- Marx, K. 1991. Economic Manuscript of 1861-63. in Marx-Engels Collected Works, vol. 33. New York: International Publishers.
- Postone, M. 1993. Time, Labor, and Social Domination: A Reinterpretation of Marx’s Critical Theory, Cambridge: Cambridge University Press.
- Sartre, J.P. 1968. Search for a Method. New York: Vintage Books.
- Žižek, S. 2012. The Year of Dreaming Dangerously. London: Verso.