Jean-Luc Nancy i polityka. Komunizm a Rozdzielona wspólnota
Main Article Content
Abstrakt
Artykuł stara się pokazać, w jaki sposób w pracach francuskiego filozofa Jean-Luca Nancy’ego przebiegają połączenia pomiędzy pojęciem „wspólnoty” a pojęciem „komunizmu”. To drugie posiada dla niego znaczenie przekraczające sferę polityki i powinno być rozumiane jako swego rodzaju kategoria pre-egzystencjalna i quasi-ontologiczna. Bycie-wewspólnocie oznacza dla filozofa bycie-z, które podkreślone zostaje przez łaciński prefiks „com” charakteryzujący tak „communitas”, jak i „komunizm”. „Com” wskazuje na to, że bycie jest przede wszystkim byciem z innym (nie tylko z innymi ludźmi, lecz z wszelkim innym istnieniem, wliczając w to zwierzęta, rośliny itd.). Ponadto, jak powiedział Nancy, „komunizm jest byciem-razem –Mitsein, byciem-z rozumianym jako coś przynależnego do istnienia jednostek, co znaczy, w egzystencjalnym sensie, do ich istoty”. Dlatego też wspólnota Nancy’ego nie przynależy do „logiki mitu” jakoże jest, w pierwszej kolejności, tym, co nazwał on „wspólnotą rozdzieloną”.
Downloads
Article Details
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.
Bibliografia
- Agamben, G. 2002. L'ouvert. De l'homme et de l'animal. Tłum. J. Gayraud. Paris.
- Beardsworth, R. 1996. Derrida and the Political. New York.
- Critchley, S. 1993. ,,Re-tracing the Political: Politics and Community in the Work of Philippe Lacoue-Labarthe and Jean-Luc Nancy.” W Campbell, D., and M. Dillon, eds. The Political Subject of Violence. Manchester–New York.
- Critchley, S. 1999. ,,With Being-With?: Notes on Jean-Luc Nancy’s Rewriting of Being and Time.” W Ethics, Politics, Subjectivity. London–New York.
- Derrida, J. 1997. Cosmopolites de tous les pays, encore un effort. Paris.
- Derrida, J. 2004. ,,Je suis en guerre contre moi-même.” Le Monde, 19 Août.
- Hemming, L.P. 2013. Heidegger and Marx: A Productive Dialogue over the Language of Humanism. Chicago.
- Lacoue-Labarthe, P., J.L. Nancy 1996. Le mythe nazi. Paris.
- Lacoue-Labarthe, P., J.L. Nancy 1997. Retreating the Political, ed. S. Sparks. London.
- Linde, S.B. 1994. Słownik języka polskiego. Warszawa.
- Nancy, J.L. 1982. Le partage des voix. Paris.
- Nancy, J.L. 2000. Being Singular Plural. Trans. R.D. Richardson, A.E. O’Byrne. Stanford.
- Nancy, J.L. 2003. Noli me tangere. Paris.
- Nancy, J.L. 2003. ,,The Confronted Community.” Trans. A. Macdonald. Postcolonial Studies 1.
- Nancy, J.L. 2005. La déclosion Déconstruction du Christianisme 1. Paris.
- Nancy, J.L. 2008. La vérité de la démocratie. Paris.
- Nancy, J.L. 2008. ,,The Being-With or Being-There.” Continental Philosophy Review 1.
- Nancy, J.L. 2009. ,,Démocratie finie et infinite.” in Agamben, G. et al., Démocratie, dans quel état? Paris.
- Nancy, J.L. 2010. ,,Communism, the word notes for the Conference.” in The Idea of Communism, ed. C. Douzinas, S. Žižek. London.
- Nancy, J.L. 2010. Rozdzielona wspólnota. Tłum. M. Gusin, T. Załuski. Wrocław.
- Nancy, J.L. 2011. Maurice Blanchot: Passion politique. Paris.
- Nancy, J.L. 2011. Politique et au-delà. Entretiens avec Philip Armstrong et Jason E. Smith. Paris.
- Sorial, S. 2005. Heidegger and the Problem of Individuation: Mitsein Being-with, Ethics and Responsibility. Praca doktorska obroniona na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii.
- Sowa, J. 2011. Fantomowe ciało króla: Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą. Kraków.
- Załuski, T. 2010. ,,Od dzieła do rozdzielania: Filozofia i to, co polityczne.” W Rozdzielona wspólnota. Tłum. M. Gusin, T. Załuski. Wrocław.