Abstrakt
Artykuł zawiera analizę spotkania, do jakiego doszło w połowie lat sześćdziesiątych w Kalifornii między grupą Merry Pranksters a członkami Hell’s Angels. Chodziło zrozumienie złożonej i niejednoznacznej logiki i dynamiki tego spotkania – począwszy od nawiązania kontaktu, przez tymczasowy alians, w którym dużą rolę odegrały wspólne imprezy i zażywanie LSD, aż do konfliktu, który znalazł także swój wyraz polityczny. Opisywane wydarzenia zostały wpisane w szerszy kontekst rozkwitu i zmierzchu amerykańskiej kontrkultury, zasadniczo jednak ukazano je w ich jednostkowości. Głównymi punktami odniesienia były teksty Huntera S. Thompsona i Toma Wolfe’a.
Bibliografia
Adorno, Theodor W. 2010. Osobowość autorytarna. Tłum. Marcin Pańków. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Barger, Ralph, Keith Zimmerman, i Kent Zimmerman. 2016. Hell’s Angel: Życie i czasy Sonny’ego Bargera i klubu motocyklowego Hell’s Angels. Tłum. Bogusław Lubański. Poznań: Karga.
Deleuze, Gilles, i Félix Guattari. 2017. Anty-Edyp. Kapitalizm i schizofrenia, t. 1. Tłum. Tomasz Kaszubski. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Ginsberg, Allen. 2015. “Poetry, Violence, and the Trembling Lambs.” W The Essential Ginsberg, red. Michael Schumacher. New York: Harper Perennial.
Kesey, Ken. 2014. “The Fresh Air Interview.” W Conversations with Ken Kesey, red. Scott F. Parker. Jackson: University Press of Mississippi.
Leary, Timothy, Ralph Metzner, i Richard Alpert. 2011. Doświadczenie psychodeliczne. Tłum. Dariusz Misuina. Warszawa: Okultura.
Theweleit, Klaus. 2015. Męskie fantazje. Tłum. Michał Herer i Mateusz Falkowski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Thompson, Hunter S. 2003. “Freak Power in the Rockies.” W Thompson Hunter S. The Great Shark Hunt. Gonzo Papers. Vol. 1. New York: Simon & Schuster.
Thompson, Hunter S. 2008. Lęk i odraza w Las Vegas. Szaleńcza podróż do serca „Amerykańskiego snu”. Tłum. Marcin Wróbel i Maciej Potulny. Warszawa: Niebieska Studnia.
Thompson, Hunter S. 2016. Hell’s Angels. Anioły Piekieł. Tłum. Jarosław Pypno i Radosław Pisula. Warszawa: Niebieska Studnia.
Wolfe, Tom. 1995. Próba kwasu w Elektrycznej Oranżadzie. Tłum. Richard Bialy i Tomasz Tłuczkiewicz. Warszawa: Iskry.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.