Między kapitalizmem a socjalizmem. Marksistowska teoria okresu przejściowego
Main Article Content
Abstrakt
Downloads
Article Details
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.
Bibliografia
- Bensaïd, Daniel. 2010. Wywłaszczeni: Marks, własność i komunizm. Tłum. Zbigniew M. Kowalewski. Warszawa: Książka i Prasa.
- Bucharin, Nikołaj. 1990. Ekonomika okresu przejściowego. Z uwagami W.I. Lenina. Warszawa: Książka i Wiedza.
- Desai, Meghnad. 2004. Marx’s Revenge: The Resurgence of Capitalism and the Death of Statist Socialism. London–New York: Verso.
- Deutscher, Isaac. 2003. The Prophet Unarmed: Trotsky 1921–1929. London–New York: Verso.
- Engels, Fryderyk. 1949. „Wstęp.” W Marks, Karol. Wojna domowa we Francji. Warszawa: Książka i Wiedza.
- Goździk, Lechosław. 1996. „Byliśmy u siebie w domu.” W Październik 1956: Pierwszy wyłom w systemie. Bunt, młodość i rozsądek, red. Stefan Bratkowski. Warszawa: Pruszyński i S-ka.
- Hessen, Sergiusz. 2003. Państwo prawa i socjalizm. Warszawa: Wydawnictwo IFIS PAN.
- Kołakowski, Leszek. b. d. Główne nurty marksizmu, t. 1. Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka.
- Kornai, János. 1985. Niedobór w gospodarce. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne.
- Lange, Oskar. 1973. „O ekonomicznej teorii socjalizmu.” W Lange, Oskar. Dzieła, t. 2. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne.
- Lenin, Włodzimierz. 1948a. „Dyktatura proletariatu a renegat Kautsky.” W Lenin, Włodzimierz. Dzieła wybrane, t. 2. Moskwa: Wydawnictwo Literatury w Językach Obcych.
- Lenin, Włodzimierz. 1948b. „Państwo a rewolucja.” W Lenin, Włodzimierz. Dzieła wybrane, t. 2. Moskwa: Wydawnictwo Literatury w Językach Obcych.
- Malik, Soma. 2009. Reinterrogating the Classical Marxist Discourses of Revolutionary Democracy. New Delhi: Aakar Books.
- Mandel, Ernest. 1968. „Economics of the Transition Period.” http://www.marxists.org/archive/mandel/1968/xx/econtransper.html.
- Mandel, Ernest [Germain, Ernest]. 1963. „The Law of Value in Relation to Self-Management and Investment in the Economy of the Workers’ States.” http://www.marxists.org/archive/mandel/1963/xx/value-self-man.html.
- Marks, Karol. 1956. Kapitał: Krytyka ekonomii politycznej, t. 1. Warszawa: Książka i Wiedza.
- Marks, Karol. 1949a. „Krytyka Programu Gotajskiego (Uwagi na marginesie programu Niemieckiej Partii Robotniczej).” W Marks, Karol, i Fryderyk Engels. Dzieła wybrane, t. 1. Warszawa: Książka i Wiedza.
- Marks Karol. 1949b. „Praca najemna i kapitał.” W Marks, Karol, i Fryderyk Engels. Dzieła wybrane, t. 1. Warszawa: Książka i Wiedza.
- Marks, Karol. 1949c. „Przyczynek do krytyki ekonomii politycznej. Przedmowa.” W Marks, Karol, i Fryderyk Engels. Dzieła wybrane, t. 1. Warszawa: Książka i Wiedza.
- Marks, Karol. 1960. „Przyczynek do krytyki heglowskiej filozofii prawa.” W Marks, Karol, i Fryderyk Engels. Dzieła, t. 1. Warszawa: Książka i Wiedza.
- Marks, Karol. 1986. Zarys krytyki ekonomii politycznej. Warszawa: Książka i Wiedza.
- Mazurek, Małgorzata. 2010. Społeczeństwo kolejki: O doświadczeniach niedoboru 1945–1989. Warszawa: Wydawnictwo Trio.
- Mises, Ludwig. 2009. Planned Chaos. Alabama: Ludwig von Mises Institute.
- McNally, David. 1993. Against the Market: Political Economy, Market Socialism and the Marxist Critique. London–New York: Verso.
- Ness, Immanuel, i Dario Azzellini. 2011. Ours to Master and to Own: Workers’ Control from the Commune to the Present. Chicago: Haymarket Books.
- Ollman, Bertell (red.). Market Socialism: The Debate Among Socialists. 1997. London: Routledge.
- Sweezy, Paul. 1960. Teoria rozwoju kapitalizmu: Zasady marksistowskiej ekonomii politycznej. Tłum. Edward Lipiński. Warszawa: PWN.
- Trocki, Lew. 1991. Zdradzona rewolucja:Czym jest ZSRR i dokąd zmierza. Warszawa: Oficyna Wibet.
- Trotsky, Leon. 1932. “Soviet Economy in Danger.” http://www.marxists.org/archive/trotsky/1932/10/sovecon.htm
- Wolf, Eric. 2009. Europa i ludy bez historii. Tłum. Wojciech Usakiewicz. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.