Abstrakt
Wśród francuskich komunistów i socjalistów w dziewiętnastym wieku broszury były najważniejszym środkiem do szerzenia ich doktryn i organizowania ruchów politycznych. Poza wyjątkami te niedrogie pisma były kierowane przede wszystkim do odbiorców z niższych warstw społecznych, zapraszając ich tym samym do uczestnictwa w polemicznej przestrzeni, którą tworzyły. Broszury były sprzedawane u profesjonalnych księgarzy, ale szerzono je także podczas zgromadzeń, konferencji i strajków. Czytane na głos, mogły one służyć jako podstawa do dyskusji lub zamiennik nudnych przemówień politycznych. Dlatego ich badanie umożliwia wgląd w kontekst dotyczący komunikacji pomiędzy pismem a słowem mówionym i złożonej interakcji między autorami a robotniczymi czytelnikami.Bibliografia
Dictionnaire biographique du mouvement ouvrier français. Sous la direction de Jean Maitron. Paris: L’Atelier.
Bénichou, Paul. 1977. Le Temps des prophètes, doctrines de l’âge romantique. Paris: Gallimard, NRF.
Benoit, Joseph. 1968. Confessions d’un prolétaire (Lyon 1871). Présentées par Maurice Moissonnier. Paris: Éditions sociales.
Blanc, Louis. 1979. Les Révolutions du XIXe siècle. Vol. III. La propagande socialiste de 1835 à 1848. Paris: EDHIS.
Chartier, Roger. 1996. Culture écrite et société, L’ordre des livres. Paris: Albin Michel.
Garnier-Pagès, Louis-Antoine. 1861. Histoire de la Révolution de 1848. Vol. 1. Paris: Pagnerre.
Haubtmann, Pierre. 1982. Pierre-Joseph Proudhon, Sa vie et sa pensée (1809–1849). Paris: Beauchesne.
Tristan, Flora. 1980a. Le Tour de France. Journal 1843–1844. Vol. 1. Paris: François Maspéro.
Tristan, Flora. 1980b. Le Tour de France. Journal 1843–1844. Vol. 2. Paris: François Maspéro.
Tristan, Flora. 1995. La paria et son rêve, Correspondance. Etablie par Stéphane Michaud. Fontenay-aux-Roses: ENS Éditions.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.