Abstrakt
Artykuł stanowi próbę rekonstrukcji przemian praw ubogich w Anglii w okresie prekapitalistycznym w oparciu o pracę Lorie Charlesworth Welfare’s Forgotten Past. Istotnym kontekstem, w jakim osadzona jest niniejsza rekonstrukcja, jest historia grodzeń i dóbr wspólnych (commons), a także wywodząca się od Karola Marksa koncepcja tak zwanej akumulacji pierwotnej. Szczególną uwagę poświęcam splotowi dwóch zjawisk: utraty podmiotowych praw ubogich i ich penalizacji w formie karania za włóczęgostwo.Bibliografia
A Charlesworth, Lorie. 2001. “The Poet and The Poor Law. Reflections Upon John Clare’s The Parish.” Liverpool Law Review 23: 167–178.
Charlesworth, Lorie. 2010. Welfare’s Forgotten Past. A Socio-Legal History of Poor Law. Oxford: Routledge.
Crossman, Virginia. 2008. The Poor Law in Ireland, 1838–1948. http://www.history.ac.uk/ihr/Focus/welfare/articles/crossmanv.html.
Federici, Silvia. 2009. Caliban and the Witch. New York: Autonomedia.
Hay, Douglas. 2011. “Property, Authority and the Criminal Law.” W Douglas Hay, Peter Linebaugh, John G. Rule, E.P. Thompson i Cal Winslow. Albion’s Fatal Tree. London–New York: Verso.
Hüning, Simone Maria. 2015. “Criminalizing Poverty and Fragmenting the City in Brazil.” Theory, Culture and Society 0(0): 1–6.
Katrougalos, George i Gabriella Lazaridis. 2003. Southern European Welfare States. New York: Palgrave Macmillan.
Linebaugh, Peter. 2006. The London Hanged. London–New York: Verso.
Linebaugh, Peter. 2014. Stop, Thief! The Commons, Enclosures and Resistance. Oakland: PM Press.
Marks, Karol. 1976. „Obrady szóstego Landtagu reńskiego. Artykuł trzeci: Debaty nad ustawą o kradzieży drzewa”. W Karol Marks i Fryderyk Engels. Dzieła, t. 1. Warszawa: Książka i Wiedza.
Marks, Karol. 1980. The Emancipation Question. http://marxists.anu.edu.au/archive/marx/works/1858/12/31.htm
Marks, Karol. 1951. Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej, t. 1. Proces wytwarzania kapitału. Warszawa: Książka i Wiedza.
Musterd, Sako i Wim Ostendorf. 2003. Urban Segregation and The Welfare State. Oxford: Routledge.
Rule, John. 2011. “Wrecking the Coastal Plunder.” W Douglas Hay, Peter Linebaugh, John G. Rule, E.P. Thompson i Cal Winslow. Albion’s Fatal Tree. London–New York: Verso.
Thompson, E. P. 1990. Whigs and Hunters: The Origin of the Black Act. London: Penguin Books.
Tomba, Massimiliano. 2013. Marx’s Temporalities. Chicago: Haymarket Books.
Tosi, Antonio. 1996. “The Excluded and the Homeless: the Social Construction of The Fight Against Poverty in Europe.” W Urban Poverty and The Underclass, red. Enzo Mingnione. Oxford: Blackwell Publishers.
Wacquant, Loïc. 2009. Więzienia nędzy. Tłum. Michał Kozłowski. Warszawa: Książka i Prasa.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.