Abstrakt
Warren Montag w swojej książce Althusser and His Contemporaries: Philosophyʼs Perpetual War (2013) zaproponował spojrzenie na dzieło Louisa Althussera przez pryzmat jego relacji z jemu współczesnymi, ale przede wszystkim jego lektury Benedykta Spinozy. W niniejszym artykule recenzyjnym autor podejmuje się zarówno rekonstrukcji, jak i oceny tej próby, skupiając się na wydobyciu heretyckiego wymiaru materializmu uprawianego tak przez niderlandzkiego filozofa, jak i francuskiego marksistę.Bibliografia
Althusser, Louis i Étienne Balibar. 1975. Czytanie „Kapitału”. Tłum. Wiktor Dłuski. Warszawa: PIW.
Althusser, Louis. 1976. Essays in Self-Criticism. Tłum. Graham Lock. London: NLB.
Althusser, Louis. 1992. The future lasts forever: A memoir, red. Olivier Corpet i Yann Moulier Boutang. Tłum. Richard Vaesey. New York: The New Press.
Althusser, Louis. 1993. "Lʼunique tradition matérialiste." Lignes, nr 18.
Althusser, Louis. 2003. “The Philosophical Cnojuncture and Marxist Theoretical Research.” W Louis Althusser, The Humanist Controversy and Other Writings, red. Francois Matheron. Tłum. G. M. Goshgarian. London: Verso.
Althusser, Louis. 2005. W odpowiedzi Johnowi Lewisowi. Tłum. Andrzej Staroń. Warszawa: Studenckie Koło Filozofii Marksistowskiej. http://www.filozofia.uw.edu.pl/skfm/publikacje/althusser04.pdf (dostęp: 29.07.2016).
Althusser, Louis. 2006. Ideologie i aparaty ideologiczne państwa. Tłum. Andrzej Staroń. Warszawa: Studenckie Koło Filozfii Marksistowskiej. http://www.filozofia.uw.edu.pl/skfm/publikacje/althusser05.pdf (dostęp: 29.07.2016).
Anderson, Perry. 1976. Considerations on Western Marxism. London: NLB.
Balibar, Étienne. 1992. “The Non-Contemporaneity of Althusser.” W The Althusserian Legacy, red. E. Ann Kaplan i Michael Sprinker. London–New York: Verso.
Elliott, Gregory. 2006. Althusser. The Detour of Theory. Leiden: Brill.
Janik, Mateusz. 2014. „Louisa Althussera On the Reproduction of Capitalism – trzy strategie czytelnicze”. Praktyka Teoretyczna 4 (14).
Janik, Mateusz. 2013. „Niedokończony projekt filozofii immanencji. O dwuznacznym stosunku Spinozy do teologii”. W Deus otiosus: Nowoczesność w perspektywie postsekularnej, red. Agata Bielik-Robson i Maciej Sosnowski. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Kowalewski, Zbigniew Marcin. 2007. „Wyjście z materializmu dialektycznego”. W Étienne Balibar. Filozofia Marksa. Tłum. Andrzej Staroń, Adam Ostolski, Zbigniew
Marcin Kowalewski. Warszawa: Książka i Prasa.
Montag, Warren. 1993. „Spinoza and Althusser Against Hermeneutics: Interpretation or Intervention?” W The Althusserian Legacy, red. E. Ann Kaplan i Michael Sprinker. London–New York: Verso.
Montag, Warren. 1999. Bodies, Masses, Power. London–New York: Verso.
Montag, Warren 2013. Althusser and His Contemporaries. Philosophyʼs Perpetual War. Durnham–London: Duke University Press.
Sharp, Hasan. 2011. Spinoza and the Politics of Renaturalization. Chicago: The University of Chicago Press.
Spinoza, Benedykt. 2009. Traktat teologiczno-polityczny. Tłum. Ignacy Halpern. Warszawa: Hachette.
Thomas, Peter D. 2002. “Philosophical Strategies: Althusser and Spinoza.” Historical Materialism 10/3.
Licencja
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.