Abstrakt
IW 1947 r., po 111 latach nieobecności, powrócili do Poznania franciszkanie i objęli swój dawny klasztor i kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, zniszczony w czasie II wojny światowej w 75%. Do 1957 r. zdołali odbudować kaplicę Matki Bożej Loretańskiej, kościół i klasztor. Od samego początku prowadzili działalność duszpasterską w swoim kościele, ponadto głosili misje ludowe i rekolekcje w wielu parafiach. Na życzenie arcybiskupa poznańskiego Walentego Dymka w 1949 r. zaprowadzili stały dyżur spowiadania. Nawiązując do starej tradycji zapoczątkowanej przez św. Franciszka z Asyżu, od 1949 r. w okresie Bożego Narodzenia budują okazały żłóbek, który przyciąga wielkie rzesze wiernych. Znaczniejsze uroczystości kościelne uświetniali swoim śpiewem klerycy poznańskiego seminarium duchownego i chór pod dyrekcją Stefana Stuligrosza.
Bibliografia
Archiwum Klasztoru Braci Mniejszych w Poznaniu: Kronika Klasztoru OO. Franciszkanów w Poznaniu, maszynopis bez sygnatury.
Archiwum Klasztoru Braci Mniejszych w Poznaniu: Zapiski do kroniki klasztornej o. Romualda Warzechy, rękopis bez sygnatury.
Jan z Komorowa, Kronika Zakonu Braci Mniejszych obserwantów (1209-1536), Kalwaria Zebrzydowska 2014.
Kroniki Bernardynów poznańskich, oprac. S.B. Tomczak, J. Wiesiołowski, Poznań 2002.
Chadam A., Poznań, [w:] Klasztory bernardyńskie w Polsce w jej granicach historycznych, Kalwaria Zebrzydowska 1985, s. 266-274.
Czechlewski M.P., Wielkie organy Michała Englera Młodszego w kościele bernardynów w Poznaniu, „Studia Franciszkańskie”, 18 (2008), s. 317-327.
Dolczewski Z., Działalność warsztatu intarsjerskiego brata Hilariona z Poznania, „Studia Muzealne”, R. VIII, Poznań 1970, s. 59-87.
Figuła-Czech J., Leśniewska D., Odbudowa i rekonstrukcja kościoła i klasztoru OO. Bernardynów, „Kronika Miasta Poznania”, 2005, nr 2.
Kantak K., Bernardyni polscy, t. 2, Lwów 1933.
Leksykon duchowości franciszkańskiej, Kraków–Warszawa 2016.
Noryśkiewicz J.K., Sekularyzacja klasztoru OO. Bernardynów w Poznaniu. Wspomnienie w setną rocznicę, „Kronika Miasta Poznania”, R. 12 (1934), nr 2.
Raport o stratach wojennych Poznania 1939-1945, red. A. Sakson, A. Skarzyński, Poznań 2008.
Tomczak S.B., Jan Kapistran Szysiecki, zasłużony bernardyn poznański z przełomu XVII i XVIII stulecia, „Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski”, t. 9 (2014), s. 127-152.
Tomczak S.B., Kult Matki Bożej Loretańskiej u Franciszkanów (OFM) w Poznaniu, [w:] Kult Pani Ziemi Wejherowskiej w Duchowej Stolicy Kaszub. Materiały z sesji naukowej z okazji X-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Wejherowskiej, Wejherowo, 4 czerwca 2009, red. A.R. Sikora, Wejherowo 2010, s. 100-109.
Licencja
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalą na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych od 2015 roku w Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski pod następującymi warunkami:
- uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
- bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).