Potwory.Próba feministycznej lektury Rzeczy-pospolitej Hardta i Negriego
Main Article Content
Abstrakt
W moim tekście staram się zarysować pewne wątki wynikające z feministycznej lektury książki Commonwealth Negriego i Hardta. Podkreślam przede wszystkim kwestie związane z pracą biopolityczną i tematyką rozwijaną w feministycznej analizie pracy reprodukcyjnej i opiekuńczej, kwestie związane z ciałem i seksualnością. Podnoszę też kilka kontrowersji odnośnie do zajmowania pozycji wykluczonych – tu: kolonialnych wykluczonych, odnoszę się przy tym do obserwacji na ten temat dokonanych przez Gayatri Spivak w tekście Czy podporządkowani inni mogą przemówić? Wychodzę przy tym z założenia, że jako interesujący projekt teorii emancypacyjnej, książka Negriego i Hardta jest zdecydowanie warta takiej dyskusji.
Downloads
Article Details
Autorzy:
„Praktyka Teoretyczna” jest pismem, które chce realizować idee wolnego dostępu do wiedzy i poszerzania domeny dobra wspólnego. Ma służyć rozwojowi nauki i krytycznej refleksji w Polsce i na świecie w imię idei wolnego dostępu do wiedzy (Open Access). Całe pismo jest udostępniane za darmo w Internecie na warunkach licencji CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) w wersji 4.0 (szczegółowe warunki: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/). Artykuły w nim zamieszczone mogą być dowolnie przechowywane, kopiowane, drukowane, rozpowszechniane i wykorzystywane do celów naukowo-dydaktycznych przy zachowaniu warunków licencji. Apelujemy tylko o uznanie autorstwa i podanie źródła w myśl przyjętych w środowisku naukowym standardów.
Nie ma natomiast możliwości komercyjnego wykorzystania zgromadzonych zasobów bez pisemnej zgody wydawcy. Dostęp do czasopisma nie może być dystrybuowany za opłatą czy w jakikolwiek inny sposób limitowany przez inne podmioty.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC [PL.pdf, PL.doc, EN.pdf, EN.doc].
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna” udzielają wydawcy czasopisma niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC-BY-NC-SA 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Autorzy nadsyłanych artykułów powinni upewnić się, czy wykorzystywane przez nich materiały nie są chronione prawami autorskimi na rzecz innych osób i ponoszą odpowiedzialność za ewentualne uchybienia w tym względzie.
Bibliografia
- Adorno T., M. Horkheimer. 2010. Pojęcie oświecenia. W Dialektyka oświecenia: fragmenty filozoficzne. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
- Anzaldua G. 2011. “Borderlands”. Signs. Journal of Women in Culture 37 (1).
- Benhabib S., D. Cornell. 1998. Feminism as Critique. New York: University of Minnesota Press.
- Butler J. 2008. Uwikłani w płeć: feminizm i polityka tożsamości. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
- Butler J., Spivak G. 2007. Who Sings the Nation State?: Language. Politics. Belonging. London: Seagull Books.
- Federici S. 2010. „Niestabilne zatrudnienie: perspektywa feministyczna”. Przegląd Anarchistyczny 11 : 165-172.
- Foucault M. 2000. Czym jest oświecenie?. W Filozofia. historia. polityka: wybór pism. Warszawa-Wrocław: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Hardt M., A. Negri. 2005. Multitude: War and Democracy in the Age of Empire. New York: Penguin Books.
- Hardt M., A. Negri. 2012. Rzecz-pospolita: poza własność prywatną i dobro publiczne. Kraków: Korporacja Ha!art.
- Hardt M., A. Negri. 2009. Commonwealth. Cambridge: Belknap Press.
- Hooks B. 2012. Teoria feministyczna: od marginesu do centrum. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
- Irigaray L. 1977. Le marche des femmes. W Ce sexe qui n’en n’est pas un. Paris.
- Jaggar A. M. 1983. Feminist Politics and Human Nature. Oxford.
- Majewska E. 2011. “BorderXing with Gloria Anzaldua”. Signs. Journal of Women in Culture 37(1) : 34-41 .
- Marks K. 1968. Do L. Feurbacha w Bruckbergu 11 sierpnia 1844 r. W K. Marks. F. Engels. Dzieła t. 27. Warszawa.
- Moraga Ch. 2011. “Loving in the War Years” Signs. Journal of Women in Culture 37(1).
- Spivak G. 1999. A Critique of Postcolonial Reason: Toward a History of the Vanishing Present. London: Harvard University Press.
- Spivak G. 2011. „Czy podporządkowani inni mogą przemówić?”. Krytyka Polityczna 24-25: 196-239.
- Środa M. 2003. Indywidualizm i jego krytycy. Warszawa: Fundacja Aletheia.