Abstrakt
Dziewiętnastowieczne ruchy odrodzenia religijno-duchowego w Kościele katolickim. Kontekst religijno-społeczny życia i działalności Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej
Ukazanie kontekstu odrodzenia religijno-społecznego w Europie przełomu XIX i XX wielu okazuje się konieczne do przedstawienia atmosfery, w jakiej żyła i działała Jadwiga Zamojska. Szeroka panorama zagadnień związanych z odnową duchowości pomaga odnaleźć korzenie i motywy budzącej się świadomości religijno-społecznej, roli świeckich w tym procesie, a szczególnie ruchu kobiet. Wskazanie na źródła odnowy tryskające z ośrodków europejskich ma na celu ukazanie związku duchowości na ziemiach polskich z duchowością Kościoła w Europie, który oddziaływał wówczas na rozwój duchowości na całym świecie. Liczne szkoły duchowości wskazują na bogactwo życia religijnego tamtego okresu. Jedna z nich, szkoła oratoriańska gruntuje duchowość Zamojskiej. Niewątpliwie także inne szkoły, których duchowość przenikała wiernych żyjących na ziemiach polskich, miały wpływ na rozpoczęcie i rozwój działalności religijno-społecznej założycielki Szkoły Gospodarczej w Kórniku.
Bibliografia
Boriello L., Della Croce G., Secondin B., Historia duchowości. Duchowość chrześcijańska czasów współczesnych, vol. VI, transl. M. Pierzchała, Kraków 1998.
Czapska M., Wstęp, in: Zamoyska J., Wspomnienia, ed. M. Czapska, Londyn 1961, pp. XXVIII–XXIX.
Królikowski J., Kult Serca Jezusowego, https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/107557,kult-serca-jezusowego-w-polsce.html [accessed: 4.04.2023].
Kumor B., Historia Kościoła. Czasy najnowsze 1815–1914. Okres restauracji odrodzenia religijnego i centralizmu papieskiego. Kościół wobec kwestii społecznej i nowoczesnej kultury. Podział Kościoła bizantyjskiego i rozbicie w protestantyzmie, vol. 7, Lublin 1991.
Kumor B., Najnowsza historia Kościoła (1789–1965), Lublin 1981 (mps).
Kustra C., Kobieta i praca w koncepcji wychowawczej Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej (1831–1923), Toruń 2012.
Misiurek J., Historia i teologia polskiej duchowości katolickiej, vol. 2 (XVIII–XIX w.), Lublin 1998.
Prokop K.R., Sylwetki biskupów łuckich, Kraków 2001.
Urbański S., Formacja życia duchowego w ujęciu głównych przedstawicieli szkoły zmartwychwstańskiej, Warszawa 1988.
Urbański S., Teologia życia mistycznego, Warszawa 1999.
Urbański S., Wprowadzenie, in: Duchowość polska, ed. S. Urbański, Warszawa 2002, pp. 7–18.
Woroniecki J., Nauka i program nauczania teologii moralnej, Lublin 1922.
Święty Zygmunt Gorazdowski, https://www.rkc.lviv.ua/category_2.php?cat_1=8&cat_2=85&lang=3 [accessed: 1.04.2023].
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Piotr Piasecki
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.