Zakres i zasięg czasopisma
Czasopismo "Poznańskie Studia Teologiczne" jest forum wymiany myśli polskich i zagranicznych autorów, podejmujących tematy z dziedziny nauk teologicznych oraz zagadnień z pogranicza teologii, mających na celu udostępnienie owoców badań polskich teologów środowiskom zachodnim. oraz przybliżenie myśli zagranicznych polskim czytelnikom. Profil czasopisma sprawia, że na jego łamach publikowane są teksty w języku polskim jak i w językach kongresowych. Czasopismo ukazuje się regularnie raz do roku, pod koniec miesiąca grudnia.
Procedura recenzowania artykułu
1. Recenzowanie artykułów w czasopiśmie naukowym „Poznańskie Studia Teologiczne ” jest zgodna z zaleceniam Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa 2011, oraz Komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie kryteriów i trybu oceny czasopism naukowych.
2. Wraz z przesłaniem pracy do publikacji w czasopiśmie, autor lub autorzy wyrażają zgodę na procedurę recenzji.
3. Procedura składa się z następujących etapów:
a) Etap pierwszy: wstępna ocena artykułu pod kątem merytorycznym i formalnym następuje w Redakcji.
b) Etap drugi: przekazanie artykułu do dwóch niezależnych recenzentów, posiadających stopień co najmniej doktora.
c) Etap trzeci: przekazanie autorowi/autorom wniosków i uwag recenzentów z zachowaniem zasady podwójnej anonimowości (double-blind review process).
d) Etap czwarty: ustosunkowanie się autora/autorów do recenzji i ewentualne naniesienie poprawek.
e) Etap piąty: ostateczna decyzja redakcji o publikacji nadesłanego artykułu.
4. Recenzenci artykułu zwyczajowo nie są związani z placówką naukową, z której pochodzą autor/autorzy oraz mogących pozostawać z autorem/autorami w konflikcie interesów. Przez konflikt interesów rozumie się: zależność służbową lub zawodową; bezpośrednią współpracę naukową; bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo do drugiego stopnia, związek małżeński).
Wskazania dla recenzentów
1. Recenzja musi zawierać jednoznaczny wniosek recenzenta dotyczący warunków dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia. Nie będą brane pod uwagę recenzje ewidentnie niespełniające merytorycznych i formalnych wymagań recenzji naukowej, w tym recenzje zdominowane przez nieumotywowane opinie krytyczne bądź nieumotywowane pochwały, pozbawione logicznego powiązania między treścią a konkluzją, tj. recenzje zdecydowanie krytyczne, lecz z konkluzją pozytywną bądź odwrotnie.
2. Decyzja Recenzenta ograniczona jest do poniższych możliwości:
a. można opublikować bez konieczności wprowadzania zmian.
b. można opublikować po wprowadzeniu sugerowanych zmian.
c. nie można opublikować bez korekty i uwzględnieniu uwag recenzenta. Tekst artykułu należy poddać ponownej recenzji.
d. nie można opublikować. Nie istnieją także realne szanse jego rewizji.
e. można opublikować w innym czasopiśmie.
3. Recenzent winien sporządzić recenzję bez zbędnej zwłoki. Zwyczajowo terminem przeznaczonym na sporządzenie recenzji są cztery tygodnie.
4. Recenzenci są zobowiązani do poufności i zachowania w tajemnicy wszystkich informacji przekazanych przez Redakcję. Recenzentom nie wolno wykorzystywać wiedzy na temat recenzowanej pracy przed jej publikacją.
5. Recenzent winien poinformować Redakcję wobec zaistnienia ewentualnego podobieństwa recenzowanego artykułu do jakichkolwiek wcześniej publikowanych treści. Artykuł przed publikacją przechodzi weryfikację przez systemy antyplagiatowe UAM.
6. W każdym numerze pisma publikowana lista recenzentów.
7. Według przyjętego zwyczaju recenzje artykułów są sporządzane nieodpłatnie. Recenzenci otrzymują darmowy drukowany lub w formie PDF egzemplarz tomu czasopisma, w którym ukazał się recenzowany przez nich tekst.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do wszystkich swoich treści zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów w otwartych repozytoriach (po recenzji lub ostatecznej wersji wydawcy) pod warunkiem podania linku do strony czasopisma oraz numeru DOI artykułu.
Zasady etyki
Redakcja „Poznańskich Studiów Teologicznych”, w celu zapobieżenia przypadkom „ghostwritingu” (niepodawania autorstwa bądź współautorstwa w przypadku wniesienia istotnego wkładu w powstanie publikacji) bądź też „guest authorship” (przypisywania sobie autorstwa cudzego tekstu), stanowczo domaga się ukazania pełnego wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikowanych na łamach niniejszego czasopisma artykułów.
Redakcja „Poznańskich Studiów Teologicznych”, przeciwstawiając się wszelkim formom nierzetelności naukowej, domaga się od autorów, aby składane do redakcji materiały nie były nigdzie wcześniej wydane drukiem ani też wysłane do innych redakcji w celu opublikowania w tym samym czasie. O wszelkich wykrytych przypadkach takich praktyk informowane będą instytucje zatrudniające danych autorów oraz towarzystwa naukowe, do których oni należą.
Sponsors
Rozbudowa pełnotekstowego zasobu bazy danych platformy PRESSto o archiwalne numery czasopism wydawanych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czasopisma Poznańskie Studia Politologiczne za lata 2008-2010, zadanie jest finansowane w ramach umowy 662/P-DUN/2017 ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Historia czasopisma
Poznańskie Studia Teologiczne jest czasopismem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikuje wyniki badań naukowych z dziedziny nauk teologicznych autorów polskich oraz zagranicznych. Obszarem zainteresowania są nie tylko kwestie związane z kanonem nauk teologicznych (teologia biblijna, dogmatyczna, moralna) lecz również zagadnienia interdyscyplinarne, obejmujące pytania z pogranicza teologii i innych nauk (filozofii, nauki społeczne, psychologia). Periodyk ukazuje się od 1972 roku, początkowo jako organ Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu, a następnie, od 2000 roku jako czasopismo Wydziału Teologicznego UAM. Do tej pory wydano 28 tomów. Począwszy od drugiego tomu (1978) do zeszytu 26 (2012) redaktorem naczelnym czasopisma był ks Feliks Lenort. Od 2013 roku funkcję tę przejął o. Bogusław Kochaniewicz OP, a od 2017 r. ks. Tomasz Nawracała.