Przesyłanie tekstów
Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.

Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem

Autorzy proszeni są o sprawdzenie, czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych, mogą zostać odrzucone.
  • Zgłoszony tekst nie był wcześniej publikowany ani rozpatrywany przez inne czasopismo (ani nie podano wyjaśnienia w uwagach dla redaktora).
  • Plik zgłoszeniowy należy przesłać w formacie dokumentu OpenOffice, Microsoft Word lub RTF.
  • W miarę możliwości podano adresy URL źródeł.
  • Tekst jest pisany pojedynczym odstępem; używa czcionki 12-punktowej; stosuje kursywę zamiast podkreślenia (z wyjątkiem adresów URL); a wszystkie ilustracje, rysunki i tabele umieszczane są w odpowiednich miejscach tekstu, a nie na końcu.
  • Tekst spełnia wymagania stylistyczne i bibliograficzne określone w Wytycznych dla autorów.
  • Autor publikacji przyjętej do druku udziela Wydawcy niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na wykorzystanie Utworu zgodnie z "Umową” (do wglądu i akceptacji).
  • Zapoznałem/Zapoznałam się z klauzulą informacyjną.
  • Oświadczam/my, że przesłany artykuł nie był wcześniej publikowany lub recenzowany i odrzucony (pod tym samym lub innym tytułem, ani w innej wersji językowej, nie stanowi również części innej publikacji) oraz nie narusza praw autorskich innych osób. Jednocześnie Autor/Autorzy przenosi/szą na wydawcę wyłączne prawo wydania i rozpowszechniania tego utworu drukiem w formie zwartej publikacji czasopisma oraz w formie publikacji elektronicznej na stronie czasopisma i w bazach internetowych.
  • Zgadzam się na nieodpłatną publikację niniejszego tekstu oraz na wprowadzenie niezbędnych zmian edytorskich przez Wydawcę.
  • Jeżeli Autor/Autorzy dostarcza/ają w celu opublikowania obcy materiał ilustracyjny (ilustracje, tabele, wykresy itp.) to zobowiązuje/ą się uzyskać zezwolenie niezbędne do ich reprodukowania oraz przekazać je wydawcy. Autor/Autorzy zabezpiecza/ają wydawcę od wszelkich roszczeń lub naruszeń własności związanych z tym materiałem ilustracyjnym.

Wytyczne dla autorów

1. Uwagi ogólne

Półrocznik „Poznańskie Studia Teologiczne” jest czasopismem wydawanym przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na łamach czasopisma ukazują się teksty wydawane języku polskim oraz w językach kongresowych, z dziedziny teologii oraz dyscyplin pokrewnych (filozofia chrześcijańska, prawo kanoniczne).
Czasopismo publikuje artykuły w dwóch wersjach: papierowej oraz elektronicznej (format pdf), z których pierwsza z wymienionych jest wersją podstawową czasopisma.
Półrocznik „Poznańskie Studia Teologiczne” jest dostępny na stronie internetowej http://www.poznanskiestudia.amu.edu.pl.
Redakcja przyjmuje artykuły o charakterze naukowym, które nie były dotąd nigdzie publikowane, zredagowane w formacie programu Microsoft Word (doc, docx). W trosce o wysoki poziom publikowanych materiałów Redakcja stosuje tzw. zaporę ghostwriting, która wiąże się z wypełnieniem oświadczenia autora odnośnie oryginalności przesłanego do Redakcji tekstu (zob. Oświadczenie).

Nadesłany do Redakcji tekst powinien zawierać:

Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian redakcyjnych.

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych.

Redakcja wysyła autorowi egzemplarz czasopisma, w którym został opublikowany jego artykuł.

Materiały przeznaczone do druku należy przesyłać wyłącznie po zarejestrowaniu/zalogowaniu na stronie czasopisma: https://pressto.amu.edu.pl/index.php/pst.

2. Struktura artykułu

W prawym, górnym narożniku strony tytułowej Autor zamieszcza swoje imię i nazwisko, nazwę uczelni (i wydział) lub instytucji, do której jest afiliowany, oraz miasto.
Tytułu nie należy zapisywać w całości wielkimi literami. Tytuł należy podać w języku głównym artykułu, w języku polskim i w języku angielskim.
Pod tytułem umieszcza się streszczenia w objętości od 500 do 800 znaków łącznie ze spacjami. W streszczeniach należy wskazać cel artykułu, podjęte metody badawcze oraz wnioski. Dobrze, aby w streszczeniach użyto słów kluczy. Streszczenia muszą być w języku polskim, w języku angielskim (Summary) i – jeśli dotyczy – języku głównym artykułu.
Pod streszczeniem należy zamieścić 5 słów kluczowych w języku polskim, angielskim (key words) i - jeśli dotyczy – języku głównym artykułu.

3. Tekst artykułu

3.1 Wskazania dotyczące tekstu głównego:
- tytuły i słowa w języku obcym (łacina) zapisuje się kursywą.
- przy zapisywaniu po raz pierwszy nazwiska podaje się imię w pełnym brzmieniu, a następnie zawsze inicjał imienia.
- nie stosuje się „rozstrzelonej” czcionki i podkreśleń; jeśli to konieczne, słowo wyróżnia się podwójnym cudzysłowem.
- cytat dłuższy niż 3 linijki należy wyróżnić w tekście głównym czcionką Times New Roman 10 pkt od nowego akapitu i zapisać bez cudzysłowu; w przypadku cytatu zamieszczonego w wyróżnionym cytacie, pierwszy należy ująć w podwójny cudzysłów. W przypadku cytatu krótszego, niewyróżnionego, ujętego w podwójny cudzysłów, zamieszczony w nim cytat należy opatrzyć pojedynczym cudzysłowem.
- interlinia 1,5; marginesy 2,5 cm; pierwsza linia nowego paragrafu: wcięcie 5 mm.
- czcionka: Times New Roman 12 pkt.
- w przypadku stosowania czcionki obcej, np. greckiej, hebrajskiej, należy dołączyć ją do przesłanych materiałów.

3.2 Artykuły recenzyjne
- publikowane są recenzje książek, które ukazały się maksymalnie dwa lata przed złożeniem recenzji do publikacji.
- recenzja musi zawierać streszczenie (maksymalnie 500 znaków) i słowa kluczowe po angielsku i po polsku (maksymalnie 5).
- recenzja nie może być krótsza niż 3 strony komputeropisu.
- w tytule recenzji należy podać: pełne imię i nazwisko autora publikacji, tytuł italiką, wydawnictwo, rok wydania, ilość stron (ss.), np. Agnieszka Łoza, Paweł Beyga, Zaraza w Kościele, wyd. Leksem Studio, Żmigród 2021, ss. 169
- autor recenzji podaje swoje dane według Uwag ogólnych.

Polityka prywatności

Nazwy i adresy e-mail wprowadzone w tym czasopiśmie będą wykorzystywane wyłącznie do określonych celów tego czasopisma i nie zostaną udostępnione do innych celów.