Abstrakt
W artykule zaprezentowano ponad 100 nazw właścicieli gospodarstw rolnych i ich pracowników w gwarach Warmii i Mazur. Na tle historycznym, uwzględniającym historię osadnictwa i kolejne reformy agrarne ukazano zebrane słownictwo w podziale na 6 kategorii – od bogatych właścicieli ziemskich po najuboższych, pozbawionych ziemi i własnego domu robotników folwarcznych. Podstawę materiałową stanowiły zapisy z badań gwarowych przeprowadzonych na Warmii i Mazurach w połowie XX w. oraz wybrane artykuły, wspomnienia i monografie.
Bibliografia
Jurkowski E., Łapiński I., Szymczak M. (1959), Słownictwo Warmii i Mazur. Stopnie pokrewieństwa. Życie społeczne i zawody, Wrocław.
Kartoteka Słownika gwar Ostródzkiego, Warmii i Mazur: https://rcin.org.pl/dlibra/publication/18953?language=en#structure, 13.08.2020.
Koziełło-Poklewski B. (1976), Rozwój społeczno-gospodarczy Mazur i Warmii na tle Prus Wschodnich od połowy XIX wieku do roku 1939, [w:] Kultura ludowa Mazurów i Warmiaków, red. J. Burszta, Wrocław, s. 61–108.
Słownik gwar Ostródzkiego, Warmii i Mazur (1987–2018), t. 1–7, red. Z. Stamirowska, H. Perzowa, D. Kołodziejczykowa, K. Sobolewska, Wrocław – Kraków.
Steffen W. (1983), Kategorie chłopstwa w przedwojennej terminologii warmińskiej, „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, s. 279–284.
Steffen W. (1984), Słownik warmiński, Wrocław.
Wajda K. (1983), Kształtowanie się stosunków kapitalistycznych na Warmii i Mazurach u schyłku XIX i na początku XX wieku, [w:] Dzieje Warmii i Mazur w zarysie, t. 2: Od 1871 do 1975 r., red. T. Filipkowski, Warszawa, s. 22–38.
Zientara-Malewska M. (1988), Wieś nad łąkami, Olsztyn.
Licencja
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie Gwary Dziś są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie Gwary Dziś udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych od 2015 r. w Gwarach Dziś pod następującymi warunkami:
uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).