Abstrakt
Niniejszy artykuł prezentuje koncepcję rozwoju nowożytnego Poznania w okresie wczesnego modernizmu autorstwa Sylwestra Pajzderskiego. W związku z tym, że w oryginalnej publikacji opisu założeń przestrzennych z roku 1929 nie umieszczono rysunków, auto artykułu podjął próbę pewnego rodzaju rekonstrukcji wybranych założeń projektowych. Szczególny nacisk położono na ukazanie propozycji zmiany kompozycji i struktury miasta w odniesieniu do zabudowy mieszkaniowej, terenów zielonych i przemysłu. Przedstawiona w niniejszym artykule koncepcja rozwoju nowożytnego miasta autorstwa Sylwestra Pajzderskiego z końca lat 20. XX w. była odzwierciedleniem ówczesnych zapotrzebowań miasta. Nie była tak rewolucyjna jak późniejsza działalność W. Czarneckiego w planie ogólnym miasta Poznania z roku 1934. Niemniej jednak nosiła znamiona wiedzy i praktyki urbanistycznej. Należy mieć na uwadze fakt, że z punktu widzenia urbanisty jest ona ciekawym przypadkiem dokumentującym nowoczesną myśl urbanistyczną na obszarze Polski.
Bibliografia
Czarnecki W. 1949. Przyszłość Poznania leży na prawym brzegu Warty. Kronika Miasta Poznania, 2/3.
Grzeszczuk-Brendel H. 2010. Wyspa osadnicza na prawym brzegu Warty. Dzieje i architektura Osiedla Warszawskiego, w Od Komandorii do Antoninka, Kronika Miasta Poznania, 4.
Kodym-Kozaczko G. 2009. Warszawa w Poznaniu. Warszawskie inspiracje w planowaniu urbanistycznym Poznania w latach 30-tych XX wieku. Kwartalnik Architektury i Urbanistyki 4.
Nadolny A. 2009. Christophera Alexandra poszukiwanie tożsamości miejsca na przykładzie Poznania, Krakowa i Warszawy w XIX i XX wieku. [In:] Fenomen Genius Loci. Tożsamość miejsca w kontekście historycznym i współczesnym. Muzeum Pałac w Wilanowie, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Warszawa.
Nadolny A. 2010. Zabudowa mieszkaniowa o charakterze uzupełniającym z lat 1945–1968 w Poznaniu. Wybrane aspekty zagadnienia. Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań.
Pajzderski S. 1929. Rozbudowa miasta Poznania. [In:] Księga Pamiątkowa miasta Poznania: dziesięć lat pracy polskiego Zarządu Stołecznego Miasta Poznania. Zakłady Graficzne Drukarni Św. Wojciecha, Poznań.
Świt-Jankowska B. 2010. Publiczna przestrzeń w architekturze mieszkaniowej Poznania w dwudziestoleciu międzywojennym. Czasopismo Techniczne, 2-A.