Abstrakt
W tajemniczym wołaniu Jezusa na krzyżu: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” (Mk 15, 34) Chiara Lubich (1920-2008) odczytuje najpełniejsze objawienie miłości i miłosierdzia Boga. Jako młoda dziewczyna wybiera Opuszczonego jako ideał swojego życia, jedynego Oblubieńca, a cennym świadectwem tego pierwszego okresu są listy z lat 1943–1949. Lato 1949 przynosi jej głębokie, mistyczne doświadczenie, w którym przenika ona tajemnice Boga Trójjedynego dzięki szczególnej jedności z Synem. Jej powrót do świata naznaczony będzie odtąd pragnieniem, by to samo doświadczenie przenieść na relacje z innymi ludźmi, z całym stworzeniem. Dla Chiary uczestniczyć w miłosierdziu Boga to posiadać Jego czyste spojrzenie, które każde napotkane cierpienie i grzech przemienia w miłość.
Bibliografia
Araujo V.: Il patto del «49 nell»esperienza di Chiara Lubich : percorsi interdisciplinari. Roma 2012.
Benedetto XVI: Strumento di Dio. „Città Nuova”. A. 52: 2008 numero speciale p. 28.
Benedetto XVI: Lettera enciclica Deus caritas est. Città del Vaticano 2006.
Ciardi F.: La parola come amore e la presenza di Dio sotto le cose. Lettura trinitaria di un’esperienza. „Nuova Umanità”. A. 28: 2006 n. 2 pp. 155–180.
Gillet F.: La misericordia in Chiara Lubich, cammino di risurrezione. „Unità e carismi”. A. 25: 2015 n. 2 p. 28–33.
Lubich C.: Il Grido. Roma 2000.
Lubich C.: L’amore al fratello. Roma 2012.
Lubich C.: L’amore reciproco. Roma 2013.
Lubich C.: L’unità e Gesù Abbandonato. Roma 1984.
Lubich C.: La dottrina spirituale. Milano 2001.
Lubich C.: Lettere dei primi tempi. Alle origini di una nuova spiritualità. Roma 2010.
Lubich C.: „Paradiso’49”. „Nuova Umanità”. A. 30: 2008 n. 3 pp. 285–296.
Sgariglia A.: La misericordia nell’eredità spirituale di Chiara Lubich. www.centrochiaralubich.org (28.06.2016).
Licencja
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie Teologia Praktyczna są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie Teologia Praktyczna udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalą na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych od 2015 roku w Teologii Praktycznej pod następującymi warunkami:
- uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
- bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).