Czasopismo „Artium Quaestiones” koncentruje się na teoretycznych i metodologicznych zagadnieniach historii sztuki, a te były na naszych łamach dyskutowane przede wszystkim w odniesieniu do wizualności, nauki o obrazach (Bildwissenschaft) czy problematyki mediów wizualnych. Tym razem, nie rezygnując z zainteresowania nowymi tendencjami badawczymi i studiami teoretycznymi, postanowiliśmy przyjrzeć się metodom i teoriom badań nad architekturą oraz ich historii. Zachęcamy do wspólnego namysłu nad tym w jakim stopniu zwroty badawcze w humanistyce, przyswajane przez historię sztuki od lat 70. XX wieku, znajdują odzwierciedlenie w badaniach nad architekturą. Chcielibyśmy zobaczyć jak praktykowane od kilku dziesięcioleci perspektywy metodologiczne pozwalają na eksplorację dawnych problemów z dziejów architektury i na formułowanie nowych pytań i celów badawczych. Temat kolejnego rocznika nawiązuje do licznych już antologii poświęconych filozofii i historiografii architektury, np. Rethinking Architecture: A Reader in Cultural Theory (1997) czy Rethinking Architectural Historiography (2006). Mamy nadzieję, że współczesne „przemyślenie” pozwoli ponownie określić miejsce architektury i potencjały jej studiowania w ramach historii sztuki. Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń nie wykluczając żadnych okresów chronologicznych i nie wyznaczając żadnych ram geograficznych. Szczególnie jednak zachęcamy do namysłu nad następującymi zagadnieniami:
- Architektura jako obraz (architektura w studiach nad kulturą wizualną, architektura „niezaistniała”)
- Pomiędzy strukturą materiału a zmysłami (architektura a studia nad rzeczami, nowy materializm i zwrot sensoryczny)
- Funkcje architektury i praktyki codzienności (architektura i kulturowe studia nad codziennością)
- Architektura a społeczne historie sztuki (architektura wobec społecznych stratyfikacji, „zwrotu ludowego”, polityki płci)
- Geografie architektury i globalizacja (architektura a studia regionalne i postkolonialne/dekolonialne)
- Historiografia architektury (architektura i formy narracji historycznych).
Termin nadsyłania zgłoszeń w postaci abstraktów o maksymalnej objętości 2500 znaków oraz krótkiego biogramu naukowego – 15 grudnia 2024 [przedłużony do 15 stycznia 2025]. Autorzy zakwalifikowanych abstraktów zostaną poproszeni o nadesłanie pełnego tekstu o maksymalnej długości 45.000 znaków (włączając w to bibliografię załącznikową) do 15 lutego 2025 roku [termin przedłużony do 15 marca]. Wszystkie teksty, po uprzedniej akceptacji zespołu redakcyjnego, zostaną poddane podwójnej, ślepej recenzji.
Zgłoszenia proszę nadsyłać na adres mejlowy redakcji: aq.redakcja@amu.edu.pl