Zakres i zasięg czasopisma
Zakres tematyczny „Artium Quaestiones”, czasopisma wydawanego przez Instytut Historii Sztuki UAM od 1979 roku, obejmuje zagadnienia poświęcone zarówno sztuce nowoczesnej i współczesnej, jak i dawnej, w tym architektury, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej a także problemów teoretycznych i metodologicznych historii sztuki i kultury wizualnej. „Artium Quaestiones” publikuje oryginalne i pogłębione studia, które wyznaczają nowe perspektywy badawcze i/lub stanowią świadectwo recepcji i krytycznego przepracowania istniejących koncepcji metodologicznych oraz ich zastosowania, tak w kontekście sztuki rodzimej jak i zagranicznej i zjawisk o charakterze globalnym. Redakcja „Artium Quaestiones” zaprasza do nadsyłania propozycji artykułów zarówno uznanych naukowców jak i młodych badaczy sztuki i kultury wizualnej (zarówno polskich jak i zagranicznych). Ambicją periodyku jest dotarcie do jak największej grupy odbiorców na całym świecie and active participation in the academic debates.
Charakterystyczną cechą „Artium Quaestiones” są krytyczne omówienia najnowszej literatury dziedziny, a zwłaszcza przekłady ważnych teoretycznych i analitycznych tekstów, artykułów i rozdziałów książek. Dotychczas ukazały się tłumaczenia publikacji takich autorów jak Rosalind Krauss, Hal Foster, Mieke Bal, William J. T. Mitchell, Nicholas Mirzoeff, Grisellda Pollock, Georges Didi-Huberman, Louis Marin, Max Imdahl, Michael Brötje, Horst Bredekamp czy Hans Belting. W wielu przypadkach były to pierwsze przekłady tekstów tych badaczy w Polsce.
Czasopismo publikuje teksty w j. polskim, angielskim i niemieckim.
Obok wersji drukowanej, od 26 numeru (2015) czasopismo jest dostępne elektronicznie w wolnym dostępie na platformie PRESSto.
Ponadto pełne archiwum czasopisma (od 1979) roku dostępne jest w wersji cyfrowej w katalogu Biblioteki Uniwersytetu Heidelberskiego.
Artium Quaestiones jest indeksowane w następujących bazach: European Reference Index for the Humanities (ERIH) and Index Copernicus International (ICI), The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH) database, Central and Eastern European Online Library (CEEOL) i Directory of Open Access Journals (DOAJ). Jest także dostępne w bazie EBSCO.
Od 2019 roku czasopismo otrzymuje finansowanie w postaci grantów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Wsparcie Czasopism Naukowych, od 2022 Rozwój Czasopism Naukowych). Artykuły opublikowane w czasopiśmie otrzymują 70 punktów (zgodnie z ministerialną listą czasopism naukowych).
Zgłaszanie tekstów i proces recenzji
Wszystkie publikowane artykuły (z wyjątkiem przekładów) są poddawane podwójnej ślepej recenzji (double blind peer-review) przez specjalistów z danej dziedziny lub obszaru badań, afiliowanych w jednostkach innych niż autorzy nadesłanych tekstów. Przed wysłaniem do recenzji teksty są poddawane wewnętrznej ocenie przez zespół redakcyjny. W przypadku sprzecznych ocen recenzentów tekst jest wysyłany do trzeciego recenzenta.
Teksty należy wysyłać na adres redakcji aq.redakcja@amu.edu.pl lub zgłaszać w systemie OJS na Platformie Pressto. Publikacja artykułu w "Artium Quaestiones" jest bezpłatna.
Proces selekcji, recenzji oraz redakcji tekstów jest kilkuetapowy:
Zgłaszanie tekstów
1. Call for papers.
- Dotyczy sekcji tematycznej – ogłaszany późnym latem / wczesną jesienią.
- Autorzy zainteresowani zgłoszeniem artykułów do innych sekcji (varia, recenzje itd.) mogą nadsyłać swoje propozycje przez cały rok. Muszą jednak pamiętać, że publikujemy raz do roku na przełomie listopada i grudnia.
2. Zgłoszenie abstraktów tekstów lub pełnych artykułów przez potencjalnych Autorów przez system OJS lub na adres redakcji aq.redakcja@amu.edu.pl
3. Selekcja abstraktów przez Redakcję.
Autorzy wybranych zgłoszeń będą powiadomieni w okresie od 2 do 3 tygodni po upłynięciu terminu ich nadsyłania o decyzji Redakcji oraz konieczności przesłania skończonych tekstów w określonym czasie (zwykle w ciągu 2-3 miesięcy).
4. Nadesłanie gotowych tekstów przez Autorów.
5. Recenzja redakcyjna
Redaktorzy, jeśli uznają zgłoszony tekst za niespełniający naukowych standardów czasopisma, mają prawo odrzucić go przez wysłaniem go do recenzentów.
Recenzowanie i akceptacja tekstów
6. Wysłanie tekstów do dwóch recenzentów. Teksty są anonimowe. Anonimowe teksty są wysyłane do recenzentów, którzy proszeni są o napisanie recenzji w okresie od 2-4 tygodniu. Recenzenci mogą zaakceptować, odrzucić tekst lub dopuścić tekst do publikacji pod warunkiem wprowadzenia zmian.
7. Wysłanie tekstów do Autorów (jeśli to konieczne).
8. Korekta tekstów przez Autorów (jeśli to konieczne).
9. Końcowa akceptacja tekstów do publikacji (przez Redakcję i recenzentów).
Redakcja podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą publikacji tekstów, zwykle wiosną każdego roku.
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji są zobowiązani do wypełnienia i podpisania umów wydawniczych przesłanych przez redaktorów.
10. Proces redakcyjny.
Autorzy powinni współpracować przy redakcji z redaktorami językowymi i naukowymi. Otrzymają swój tekst dwukrotnie do korekty – po redakcji językowej i w fazie końcowej, po składzie.
Publikacja numeru ma miejsce późną w końcowym okresie roku kalendarzowego, na przełomie listopada i grudnia każdego roku.
Prawa autorskie
Prawo autorskie regulowane jest oświadczeniem autora przygotowanym przez Wydawnictwo Naukowe UAM a od nr XXVIII także umową licencyjną na publikację online zawartą pomiędzy Autorem i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Autorzy ponoszą odpowiedzialność za oryginalność zamieszczanego materiału tekstowego oraz regulację praw autorskich dotyczących materiałów ilustracyjnych. W przypadku, gdy materiały pochodzą od redakcji - odpowiedzialność ponosi redakcja czasopisma.
Autor zachowuje nieograniczone prawa autorskie.
Polityka antyplagiatowa
Aby zapewnić oryginalność i wysoką jakość publikowanych artykułów, pismo stosuje najnowsze procedury ich oceniania, korzysta z systemu Crossref Similarity Check przy zastosowaniu oprogramowania iThenticate. Służy porównywaniu dokumentów z publikacjami dostępnymi w internecie i indeksowanymi bazami danych oraz identyfikacji źródeł konkretnych fragmentów teksów. Prace, w których stwierdzone zostaną zapożyczenia od innych autorów niewłaściwie cytowane lub plagiatowane, będą odrzucane przez redakcję, zaś naruszenie praw autorskich albo dobrych praktyk naukowych będzie zgłaszane kierownictwu instytucji zatrudniających autora. Jeśli przypadek plagiatu wykryty zostałby w opublikowanym artykule, redakcja wycofa tekst i opublikuje odpowiednie powiadomienie na stronie czasopisma i/lub w jego wersji drukowanej.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp (licencja CC BY-NC-ND 4.0 International) do wszystkich swoich treści zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów w otwartych repozytoriach (po recenzji lub ostatecznej wersji wydawcy) pod warunkiem podania linku do strony czasopisma oraz numeru DOI artykułu.
Za procedurę przyjmowania i publikowania tekstów czasopismo nie pobiera od autorów żadnych opłat.
Czasopismo stosuje licencję Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe
Archiwizacja
Platforma PRESSto archiwizuje zawartość tego czasopisma w PKP Preservation Network (PKP PN), co zapewnia tworzenie elektronicznej kopii zapasowej i bezpieczeństwo dostępu do treści czasopisma.
Czasopismo "Artium Qaestiones" jest zgodne ze standardami I40C dotyczącymi otwartych cytowań.
Historia czasopisma
Pierwszy numer czasopisma pojawił się w 1979 roku pod redakcją Konstantego Kalinowskiego. Sekretarzem redakcji był wtedy Wojciech Suchocki. Od nr V (1991)-VIII (1996) w skład redakcji wchodził również Adam Labuda a od nr VIII obok Kalinowskiego redaktorami czasopisma są także Piotr Piotrowski i Wojciech Suchocki, którzy od nr XII (2001) wspólnie prowadzą pismo do roku 2011 (nr XXII). Obowiązki sekretarza redakcji od 2000 do 2016 roku nieprzerwanie pełnił Piotr Juszkiewicz. Od 2011 do 2016 roku redaktorem naczelnym był Tadeusz Żuchowski a od 2016 do chwili obecnej redaktorem naczelnym jest Piotr Korduba a w skład redakcji wchodzi Agata Jakubowska oraz Filip Lipiński pełniący obowiązki sekretarza. Początkowo czasopismo wydawane było co kilka (2-3) lata. Od 2000 numery ukazują się regularnie, raz do roku.