O czasopiśmie

Cel i zasięg czasopisma

Celem czasopisma jest wymiana i popularyzacja wiedzy na temat przeszłości oraz współczesności państw i narodów na Bałkanach. Czasopismo ma charakter interdyscyplinarny, publikowane są artykuły z takich dziedzin jak historia, etnologia, historia sztuki, polityka, socjologia, religioznawstwo, przeważnie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Treści publikowane są w języku angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim, językach słowiańskich Półwyspu Bałkańskiego oraz w języku polskim. Ponadto czasopismo zawiera recenzje, sprawozdania i biografie wielkich uczonych zainteresowanych problematyką bałkańską. 

Proces recenzji

Każda praca jest oceniana przez dwóch niezależnych recenzentów. Ze względu na to, że poszczególne prace są składane w językach nie używanych w Polsce, przynajmniej jeden z recenzentów jest związany z zagraniczną instytucją naukową. Wymagania, jakie należy spełnić, są określone w formularzu recenzji. Każda recenzja skutkuje stwierdzeniem przyjęcia/braku przyjęcia pracy.

Recenzje mają formę pisemną i są przygotowywane zgodnie z modelem double-blind peer review. Oznacza to, że zarówno recenzenci, jak i autorzy nie znają swoich tożsamości. Pracownicy pomocniczy zadbają więc o usunięcie nazwisk autorów z metadanych (właściwości dokumentu). Tymczasowo, na potrzeby procesu recenzowania, nazwiska, adresy i e-maile autorów są usuwane również z plików przesyłanych do recenzentów. Nazwiska recenzentów zostaną ujawnione nie później niż sześć miesięcy po wydaniu wersji drukowanej. 

Formularz recenzji

Polityka otwartego dostępu

"Balcanica Posnaniensia. Acta et studia" (BP) jest czasopismem typu open-access, wydawanym na licencji CC-BY-ND 4.0 (szczegóły: https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/). 

BP oferuje nieograniczony dostęp do wszystkich swoich treści w całym Internecie, natychmiast po pierwszej publikacji (bez okresu embarga). Dla artykułów opublikowanych w BP nie są pobierane żadne opłaty za złożenie artykułu ani za jego opracowanie. Publikacja w BP jest całkowicie bezpłatna. 

Zasady etyki

BP stosuje zasady etyki wydawniczej zgodnie z wytycznymi COPE Committee on Publication Ethics.

ZABEZPIECZENIE PRZED GHOSTWRITING I GUEST AUTHORSHIP

Czasopismo stosuje procedury zabezpieczające przed zjawiskami "ghostwriting" i "guest authorship"; ("honorary authorship"), zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autor zgłaszający tekst do publikacji jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o samodzielnym przygotowaniu tekstu i zadeklarowania, że tekst nie narusza praw osób trzecich. Wyłączną odpowiedzialność za podane informacje, dotyczące powyższych kwestii ponosi autor/autorzy zgłaszający manuskrypt do publikacji. W przypadku wystąpienia uzasadnionych podejrzeń zaistnienia nierzetelności naukowej lub nieetycznych zachowań, Redakcja stara się je wyjaśnić z udziałem zainteresowanych stron. W razie niesatysfakcjonujących wyjaśnień lub braku woli współpracy w eliminacji niepożądanych praktyk, Redakcja może odrzucić złożony do druku manuskrypt lub wycofać już opublikowany artykuł.

OBOWIĄZKI KOLEGIUM REDAKCYJNEGO 

Redakcja BP bierze odpowiedzialność za proces redakcyjny, stosuje zasadę rzetelności akademickiej i weryfikuje teksty nadsyłane do czasopisma zarówno pod względem merytorycznym, jak i zgodności z zasadami etyki wydawniczej. W przypadku poważnych wątpliwości dotyczących kwestii etycznych, redakcja zastrzega sobie prawo do odrzucenia tekstu na etapie redakcji lub wycofania go z druku.

Otrzymując zgłoszenie, redakcja zobowiązuje się do: wydania i powiadomienia o decyzji o publikacji w rozsądnym terminie, przestrzegania zasad poufności, pomocy autorom i recenzentom w identyfikacji i ujawnieniu (potencjalnego) konfliktu interesów, podjęcia środków karnych w przypadku naruszenia niniejszych norm.

Redakcja czasopisma stosuje zasady równości, neutralności i niezależności. Rasa, płeć, religia, pochodzenie, obywatelstwo czy przekonania polityczne autorów w żaden sposób nie wpływają na ocenę tekstów.

Na pozytywną decyzję o publikacji tekstu składają się następujące elementy: zgodność tekstu z profilem naukowym czasopisma, opinie recenzentów dotyczące wartości naukowej pracy, rzetelności i oryginalności ujęcia problemu, zastosowanej metodologii, poprawności redakcyjnej i językowej i inne.

Zasady kwalifikowania tekstów do publikacji są przejrzyste, stosowane procedury zapewniają wysoką jakość merytoryczną i edytorską publikacji.

Redakcja BP wykorzystuje wszelkie dostępne środki, aby zapobiegać plagiatom i publikowaniu nieprawdziwych danych. W przypadku podejrzeń o stosowanie nieuczciwych praktyk (plagiat, fałszowanie wyników badań) redakcja prowadzi postępowanie wyjaśniające i zastrzega sobie prawo do odrzucenia tekstu na etapie redakcji lub wycofania go z druku.

-Redakcja BP regularnie sprawdza wszystkie teksty zgłoszone do druku pod kątem występowania plagiatu (iThenticate) 

Redakcja BP podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie zjawiskom określanym jako "ghostwriting" i "guestauthorship". Wszystkie wykryte lub zgłoszone przypadki wyżej wymienionych zachowań i związanych z nimi konfliktów interesów będą sprawdzane przez redakcję.

Redakcja BP zapewnia poufność i bezpieczeństwo danych osobowych oraz niepublikowanych tekstów.

OBOWIĄZKI RECENZENTÓW 

Przyjmując do oceny pracę, recenzenci zobowiązują się do przestrzegania standardów obiektywizmu, zachowania poufności procedury recenzenckiej, ujawnienia wszelkich konfliktów interesów, terminowego przygotowania recenzji.

Recenzja powinna być zgodna z zasadami rzetelności naukowej, zawierać odpowiednio uzasadnione uwagi i sugestie. Tekst recenzowany nie może być w żaden sposób wykorzystywany przez recenzenta do czasu jego publikacji. Obowiązkiem recenzenta jest zgłoszenie i wskazanie redakcji BP wszelkich istotnych podobieństw recenzowanego tekstu do innych prac.

Recenzja ma kształt ujednoliconego formularza, zaakceptowanego przez redakcję czasopisma. Wszystkie recenzowane prace i ich recenzje są poufne, recenzent pracuje nad artykułem anonimowo, nie angażując w proces wydawniczy osób trzecich.

Recenzent nie powinien mieć żadnych związków z autorem/autorami tekstu. W przypadku podejrzenia, że tekst przesłany do recenzji został napisany przez osobę, z którą recenzent pozostaje w relacjach osobistych lub zawodowych, powinien powiadomić o tym redakcję i zrezygnować z recenzowania. 

OBOWIĄZKI AUTORÓW

Autorzy zobowiązują się:

- zgłaszać do publikacji w BP wyłącznie własne, oryginalne teksty. Wszystkie dane i informacje zaczerpnięte z prac innych naukowców, wykorzystane w przygotowaniu pracy, powinny być wskazane w sposób jednoznacznie wskazujący na ich pochodzenie;
- nie nadsyłać tekstów, które były już publikowane w innych czasopismach lub książkach, albo zostały złożone w innych redakcjach. Nadesłane prace są sprawdzane przy użyciu programu antyplagiatowego. W przypadku podejrzenia o plagiat sprawa zostanie zbadana, a autor poproszony o wyjaśnienia;
- informować redakcję BP o wszystkich podmiotach, które brały czynny udział w tworzeniu zgłoszonej publikacji. Autorzy zgłaszający do publikacji teksty wieloautorskie, zobowiązani są do ujawnienia roli poszczególnych współautorów w jej powstaniu (w tym ich afiliacji oraz informacji o tym, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystanych do stworzenia tekstu);
- ujawniać wszelkie przejawy ghost authorship, guest authorship i courtesy authorship;
- dołożyć wszelkich starań, aby przedłożyć tekst w należytym kształcie językowym i unikać podstawowych błędów, zarówno w treści, jak i w przypisach;
- utrzymywać kontakt z redakcją do czasu, gdy tekst zostanie definitywnie przyjęty lub odrzucony. 

PROCES REDAKCYJNY W BP 

- Nadesłanie tekstu przez autora (wraz z oświadczeniami dotyczącymi zgody na zasady etyki i związane z systemem otwartego dostępu).
- Decyzja redaktorów o zgodności lub niezgodności z profilem czasopisma.
- Usunięcie z tekstu danych identyfikacyjnych autora.
- Ocena tekstu przez dwóch niezależnych recenzentów (double blind reviews).
- Przesłanie opinii recenzentów do autora tekstu.
- Odpowiedź autora na opinie recenzentów.
- Ostateczna decyzja redaktora o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu do publikacji.
- Edycja techniczna i korekta językowa tekstu.
- Ostateczne zatwierdzenie lub odrzucenie przez autora tekstu.
- Publikacja tekstu.

Polityka antyplagiatowa

Aby zapewnić oryginalność i wysoką jakość publikowanych artykułów, czasopismo stosuje najnowsze procedury ich oceniania, korzysta z systemu antyplagiatowego Crossref Similarity Check z wykorzystaniem oprogramowania iThenticate. System umożliwia identyfikację podobieństw tekstu, porównując go z publikacjami dostępnymi w Internecie i indeksowanych bazach danych oraz wskazując źródła fragmentów. Prace, w których stwierdzone zostaną zapożyczenia od innych autorów niewłaściwie cytowane lub plagiatowane, będą odrzucane przez redakcję, zaś naruszenie praw autorskich, albo dobrych praktyk naukowych będzie zgłaszane kierownictwu instytucji zatrudniających autora. W przypadku stwierdzenia plagiatu w opublikowanej pracy, Redakcja wycofa tekst i zamieści informację na ten temat na stronie internetowej czasopisma i/lub w wersji drukowanej.

Historia

Periodyk stworzony w Poznaniu w 1984 roku z inicjatywy prof. Włodzimierza Pająkowskiego. W latach 1984-2009 pismo ukazywało się jako wydawnictwo ciągłe, a zeszyty miały charakter tematyczny. Od 2009 roku jest wydawane jako rocznik o tematyce zróżnicowanej, choć zdarzają się też numery tematyczne.

 

                               RECENZENCI 

BP, tom XXX, 2023

Damir Agičić, Zagreb University, Croatia 
Eduard Baidaus, University of Alberta, Canada 
Konrad Bobiatyński, University of Warsaw, Poland 
Magdalena Bogusławska, University of Warsaw, Poland 
Jacek Bonarek, Jan Kochanowski University, Piotrków Trybunalski, Poland 
Tadeusz Czekalski, Jagiellonian University, Cracow, Poland 
Marius Diaconescu, University of Bucharest, Romania 
Jarosław Dudek, University of Zielona Góra, Poland
Maciej Franz, Adam Mickiewicz University, Poznań, Poland
Anna Jagiełło-Szostak, University of Wrocław, Poland 
Sali Kadria, Institute of History at the Centre for Albanological Studies, Tirana, Albania
Ewa Kocój, Jagiellonian University, Cracow, Poland 
Anna Kotłowska, Adam Mickiewicz University, Poznań, Poland
Andrzej Krzak, Jan Długosz Academy, Częstochowa, Poland
Marzanna Kuczyńska, Adam Mickiewicz University, Poznań, Poland
Mirosław Leszka, University of Łódź
Miloš Luković, Serbian Academy of Sciences and Arts, Belgrade, Serbia
Agim Mamuti, University of New York in Tirana, Albania
Aliye Fatma Mataraci International University of Sarajevo, Bosnia&Herzegovina
Srdjan Mićić, Institute for Modern History of Serbia, Belgrade, Serbia
Olimpia Mitric, Ștefan cel Mare University of Suceava, Moldova
Dariusz Milewski, Cardinal Stefan Wyszyński University, Warsaw, Poland
Ewa Nowicka, Collegium Civitas, Warsaw, Poland
Maria Pandevska, Ss. Cyril and Methodius University in Skopje, North Macedonia
Florin Pintescu, Ștefan cel Mare University of Suceava, Moldova 
Krzysztof Popek, Jagiellonian University, Cracow, Poland
Magdalena Rekść, University of Łódź, Poland
Mariana Stamova, Institute for Balkan Studies with Centre of Thracology, Sofia, Bulgaria
Sławomir Szczesio, University of Łódź, Poland
Hacer Topaktaş Üstüner, University of Istanbul, Turkey
Victor Tvircun, Bucharest, Romania
Mariola Walczak-Mikołajczakowa, Adam Mickiewicz University, Poznań, Poland
Piotr Wróbel, Jagiellonian University, Cracow, Poland
Dariusz Wybranowski, University of Szczecin, Poland
Lilia Zabolotnaia, National Archaeology and History Museum of Moldova, Kishinev, Moldova
Piotr Żurek, University of Bielsko-Biała, Poland

BP, tom XXIX, 2022

Marcin Bohm, Uniwersytet Opolski
Jacek Bonarek, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Piotrków Trybunalski
Dana Caciur, Instytut Historii "Nicolae Iorga”, Akademia Rumuńska, Bukareszt 
Cătălina Chelcu, Instytut Historii A.D. Xenopol, Jassy 
Agnieszka Chwieduk, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Bojan Dimitrijević, Uniwersytet w Belgradzie 
Agata Domachowska, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
Andrzej Dubicki, Uniwersytet Łódzki
Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski
Ryszard Grzesik, Polska Akademia Nauk, Poznań
Lucyna Harc, Uniwersytet Wrocławski
Filip Jakubowski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu 
Grzegorz Jawor, Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie 
Urszula Kicińska, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Tomasz Klimkowski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu 
Ewa Kocój, Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Mirella Korzeniewska-Wiszniewska, Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Rafał Kosiński, Uniwersytet Białostocki
Anna Kotłowska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Helena Krasowska, Polska akademia Nauk, Warszawa
Krzysztof Krysieniel, Wyższa Szkoła Bankowa, Chorzów
Andrzej Krzak, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza, Częstochowa
Marzanna Kuczyńska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Tomasz Kwoka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Mirosław Leszka, Uniwersytet Łódzki
Miloš Luković, Serbska Akademia Nauk i Sztuk, Belgrad 
Agim Mamuti, Uniwersytet Nowojorski w Tiranie 
Kirił Marinow, Uniwersytet Łódzki 
Dariusz Milewski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie 
Ewa Nowicka, Collegium Civitas, Warszawa
Anna Oczko, Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Uğur Özcan, Uniwersytet Stambulski 
Maria Pandevska, Uniwersytet św. Cyryla i Metodego, Skopje 
Dušan-Vladislav Paždjerski, Uniwersytet Gdański 
Łukasz Różycki, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Jarosław Rubacha, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 
Gintautas Sliesoriunas, Instytuty Historii Litwy, Wilno 
Stanisław Sroka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Jan Stradomski, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Marek Wilczyński, Uniwersytet Jagielloński, Kraków  
Jacek Wojnicki, Uniwersytet Warszawski
Dariusz Wybranowski, Uniwersytet Szczeciński 
Lilia Zabolotnaia, Narodowe Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie 
Aleksandra Zdeb, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

BP, tom XXVIII/II, 2021

Damir Agičić, Uniwersytet w Zagrzebiu
Tadeusz Czekalski, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski
Kazimierz Ilski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Anna Jagiełło-Szostak, Uniwersytet Wrocławski 
Jan Jurkiewicz, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Tomasz Klimkowski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Mirella Korzeniewska-Wiszniewska, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Rafał Kosiński, Uniwersytet Białostocki
Ivica Lučić, Zagrzeb
Kirił Marinow, Uniwersytet Łódzki
Mirosław Nagielski, Uniwersytet Warszawski
Magdalena Rekść, Uniwersytet Łódzki
Joanna Rękas, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu ,
Edward Skibiński, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Mateusz Sokulski, Uniwersytet Śląski, Katowice
Witold Szulc, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu ,
Paweł Wawryszuk, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Dariusz Wybranowski, Uniwersytet Szczeciński
Lilia Zabolotnaia, Mołdawska Akademia Nauk
Michał Zwierzykowski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu 
Piotr Żurek, Akademia Techniczno-Humanistyczna, Bielsko-Biała 

BP, tom XXVIII/I, 2021

Dana Caciur, Instytut Historii "Nicolae Iorga”, Akademia Rumuńska, Bukareszt 
Tadeusz Czekalski, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Piotr Dahlig, Uniwersytet Warszawski
Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski
Emir Filipović, Uniwersytet w Sarajewie
Maciej Forycki, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu Ryszard Grzesik, Polska Akademia Nauk, Poznań
Grzegorz Jawor, Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
Tomasz Klimkowski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Helena Krasowska, Polska Akademia Nauk, Warszawa
Marzanna Kuczyńska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu 
Mirosław Leszka, Uniwersytet Łódzki
Miloš Luković, Serbska Akademia Nauk i Sztuk, Belgrad
Kirił Marinow, Uniwersytet Łódzki
Dariusz Milewski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Krzysztof Nowak, Uniwersytet Śląski, Katowice
Ewa Nowicka, Collegium Civitas, Warszawa
Anna Oczko, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Maria Pandevska, Uniwersytet św. Cyryla i Metodego, Skopje
Marko Pijović, Zagrzeb
Joanna Porawska, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Zbigniew Przerembski, Uniwersytet Wrocławski   
Maciej Salamon, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Stanisław Sroka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Piotr Wróbel, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Piotr Żurek, Akademia Techniczno-Humanistyczna, Bielsko-Biała

BP, tom XXVII, 2020

Nikica Barić, Chorwacki Instytut Historii w Zagrzebiu 
Jacek Bonarek, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach 
Ewa Domańska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski
Mirosław Dymarski, Uniwersytet Wrocławski
Maciej Forycki, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Dorota Gil, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Ryszard Grzesik, Polska Akademia Nauk
Tomasz Klimkowski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Mirella Korzeniewska-Wiszniewska, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Anna Kotłowska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Marzanna Kuczyńska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Tomasz Kwoka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Mirosław Leszka, Uniwersytet Łódzki
Srđan Mićić, Instytut Współczesnej Historii Serbii, Belgrad
Dariusz Milewski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Olimpia Mitric, Uniwersytet w Suczawie
Krzysztof Nowak, Uniwersytet Śląski
Anna Oczko, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Kiriakos Papoulidis, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Magdalena Rekść, Uniwersytet Łódzki
Mateusz Sokulski, Uniwersytet Śląski
Lilia Zabolotnaia, Narodowe Muzeum Archeologii i Historii Mołdawii w Kiszyniowie 

BP, tom XXVI, 2019

Damir Agicić, Uniwersytet w Zagrzebiu
Tadeusz Czekalski, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski
Mirosław Dymarski, Uniwersytet Wrocławski   
Maciej Forycki, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Ryszard Grzesik, Polska Akademia Nauk
Anna Kotłowska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Helena Krasowska, Polska Akademia Nauk
Marzanna Kuczyńska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Nikola Minov, Uniwersytet św. Cyryla i Metodego, Skopje
Srdjan Mićić, Instytut Współczesnej Historii Serbii, Belgrad
Krzysztof Pietkiewicz, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Magdalena Rekść, Uniwersytet Łódzki
Stanisław Sroka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Jolanta Sujecka, Uniwersytet Warszawski
Victor Tvircun, Bukareszt
Teresa Wolińska, Uniwersytet Łódzki
Piotr Wróbel, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Dariusz Wybranowski, Uniwersytet Szczeciński
Lilia Zabolotnaia, Mołdawska Akademia Nauk

BP, tom XXV, 2018

Nikica Barić, Chorwacki Instytut Historii w Zagrzebiu
Magdalena Bogusławska, Uniwersytet Warszawski
Tadeusz Czekalski, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski
Mirosław Dymarski, Uniwersytet Wrocławski 
Maciej Forycki, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Danuta Gibas-Krzak, Uniwersytet Opolski 
Ryszard Grzesik, Polska Akademia Nauk
Magdalena Koch, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Mirella Korzeniewska-Wiszniewska, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Anna Kotłowska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Marzanna Kuczyńska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Lilla Moroz-Grzelak, Polska Akademia Nauk
Zdzisław Pentek, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Raimonda Ragauskiene, Litewski Instytut Historyczny w Wilnie
Jarosław Rubacha, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Gabija Saurokaite, Litewski Instytut Historyczny w Wilnie
Jolanta Sujecka, Uniwersytet Warszawski

BP, tom XXIV, 2017

Nikica Barić, Uniwersytet w Zagrzebiu
Zbigniew Darasz, Uniwersytet Warszawski
Krassimira Daskalova, Uniwersytet Sofijski im. św. Klimenta Ochrydzkiego
Małgorzata Dąbrowska, Uniwersytet Łódzki
Ewa Domańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Mirosław Dymarski, Uniwersytet Wrocławski
Ryszard Grzesik, Polska Akademia Nauk
Loukianos Hassiotis, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach
Jerzy Hauziński, Akademia Pomorska w Słupsku
Grzegorz Jawor, Uniwersytet im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie
Agnieszka Kastory, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Magdalena Koch, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Ewa Kocój, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Anna Kotłowska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Andrzej Krzak, Akademia im. J. Długosza, Częstochowa
Nikos Marantzidis, Uniwersytet Macedonii, Saloniki
Lilla Moroz-Grzelak, Polska Akademia Nauk, Warszawa
Eleonora Naxidou, Tracki Uniwersytet im. Demokryta, Komotini
Patrycjusz Pająk, Uniwersytet Warszawski
Jarosław Rubacha, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn
Maciej Salamon, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Izabela Skórzyńska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Jolanta Sujecka, Uniwersytet Warszawski
Witold Szulc, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Piotr Wróbel, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 

BP, tom XXIII, 2016

Tadeusz Czekalski, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski
Mirosław Dymarski, Uniwersytet Wrocławski
Ryszard Grzesik, Polska Akademia Nauk, Poznań
Jerzy Hatłas, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Ewa Kocój, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Mirella Korzeniewska-Wiszniewska, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Anna Kotłowska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Marzanna Kuczyńska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Miloš Luković, Serbska Akademia Nauk i Sztuk, Belgrad
Lilla Moroz-Grzelak, Polska Akademia Nauk, Warszawa
Bożena Muszkalska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Krzysztof Nowak, Uniwersytet Śląski, Katowice
Zbigniew Przerembski, Uniwersytet Wrocławski
Jarosław Rubacha, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Stanisław Sroka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Irena Stawowy-Kawka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Jolanta Sujecka, Uniwersytet Warszawski 
Piotr Wróbel, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Lilia Zabolotnaia, Mołdawska Akademia Nauk

BP, tom XXII, 2015
Ewa Bujwid-Kurek, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Tadeusz Czekalski, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Artur Kijas, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Lilla Moroz-Grzelak, Polska Akademia Nauk
Zdzisław Pentek, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Aleksander Posern-Zieliński, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Jarosław Rubacha, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Irena Stawowy-Kawka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Jolanta Sujecka, Uniwersytet Warszawski 
Piotr Wróbel, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Dariusz Wybranowski, Uniwersytet Szczeciński
Lilla Zabolotnaia, Mołdawska Akademia Nauk
Bogusław Zieliński, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu

BP, tom XXI, 2014

Tadeusz Czekalski, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Maciej Czerwiński, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Kazimierz Dopierała, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski
Maciej Franz, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Dorota Gil, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Ryszard Grzesik, Polska, Akademia Nauk 
Artur Kijas, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Ewa Kocój, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Miloš Luković, Serbska Akademia Nauk, Belgrad
Lilla Moroz-Grzelak, Polska Akademia Nauk
Mirosław Nagielski, Uniwersytet Warszawski
Irena Stawowy-Kawka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 
Jolanta Sujecka, Uniwersytet Warszawski
Elżbieta Znamierowska-Rakk, Uniwersytet Warszawski

BP, tom XX, 2013

Mirosław Dymarski, Uniwersytet Wrocławki
Jerzy Hauziński, Akademia Pomorska w Słupsku
Artur Kijas, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Dariusz Kołodziejczyk, Uniwersytet Warszawski
Irena Stawowy-Kawka, Uniwersytet Jagielloński, Kraków