Abstrakt
Artykuł koncentruje się na problemie przydatności zbiorów tekstów do zestawiania charakterystyki gwar. Zwrócono tu uwagę na występowanie niektórych cech dialektalnych w książkowym wydaniu Tekstów z zachodniej Wielkopolski Z. Sobierajskiego. Na 210 stronach druku odnotowanych jest 62711 słowoform gwarowych. Materiał z tak zestawionego korpusu skonfrontowany został z M. Gruchmanowej Gwarami zachodniej Wielkopolski (Poznań 1970) i Atlasem języka i kultury ludowej Wielkopolski (Wrocław …– Poznań 1979–2005). Cały szereg form, uznawanych za typowe dla gwar tego regionu, w badanym korpusie nie występuje, lub ma poświadczenia jednokrotne. Mimo więc tak obfitego materiału w wielu wypadkach nie jest możliwe podjęcie prób naszkicowania charakterystyki językowej konkretnych gwar.
Bibliografia
AJKLW (1979–2005), Atlas języka i kultury ludowej Wielkopolski, vol. I–VI, Z. Sobierajski, J. Burszta (eds.), vol. VII–XI, Z. Sobierajski (ed.), Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk–Łódź–Poznań.
Gruchmanowa M. (1970), Gwary zachodniej Wielkopolski, Poznań.
Nitsch K. (1929), Wybór polskich tekstów gwarowych, Kraków.
Nowak H. (1982), Gwary południowej Wielkopolski, Poznań.
Otrębski J. (1953), Co utrwalać na płytach?, “Lingua Posnaniensis”, IV. Extra issue. Biuletyn Fonograficzny 1, Poznań, pp. 55–70.
Skubalanka T. (1977), Nie realizowane formy fleksyjne, “Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska”, section F, Lublin, pp. 263–270.
Sierociuk J. (2003), Założenia metodologiczne badań języka wsi, [in:] Poznańskie Spotkania Językoznawcze, vol. XI, Z. Zagórski, Z. Krążyńska (eds.), Poznań, pp. 131–136.
Sierociuk J. (2009), Zasoby fonograficzne Zakładu Dialektologii Polskiej UAM i ich przydatność w badaniach procesów rozwojowych polszczyzny mówionej, [in:] Polszczyzna mówiona ogólna i regionalna. Materials from a national scientific conference held in Krakow on 25–26 September 2008, B. Dunaj, M. Rak (eds.), Kraków, pp. 179–188.
Sobierajski Z. (1985), Teksty gwarowe z zachodniej Wielkopolski, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk–Łódź.
Sobierajski Z. (1995), Teksty gwarowe ze środkowej Wielkopolski, Poznań.
Licencja
Autorzy
Autorzy tekstów przyjętych do publikacji w czasopiśmie Gwary Dziś są zobowiązani do wypełnienia, podpisania i odesłania na adres redakcji umowy o udzielenie nieodpłatnej licencji do utworów, z zobowiązaniem do udzielania sublicencji CC.
Zgodnie z umową, autorzy tekstów opublikowanych w czasopiśmie Gwary Dziś udzielają Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji oraz zezwalają na użycie sublicencji Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0).
Autorzy zachowują prawa do dalszego, swobodnego rozporządzania utworem.
Użytkownicy
Zainteresowani użytkownicy internetu uprawnieni są do korzystania z utworów opublikowanych od 2015 r. w Gwarach Dziś pod następującymi warunkami:
uznanie autorstwa - obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem, informacji, o autorstwie, tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, DOI) oraz samej licencji;
bez tworzenia utworów zależnych - utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci, nie można bez zgody twórcy rozpowszechniać np. tłumaczeń, opracowań.
Do wszystkich tekstów opublikowanych przed 2015 r. prawa autorskie są zastrzeżone.
Inne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).