O czasopiśmie

Zakres i zasięg czasopisma
Cel: Naszym głównym celem jest stworzenie forum, w ramach którego studenci i studentki oraz doktorantki i doktoranci będą mogli zaprezentować wyniki swoich badań a także wymieniać się poglądami.

Zasięg tematyczny:
- nauk o polityce i administracji,
- nauk o bezpieczeństwie,
- nauk o mediach i komunikacji społecznej,
- stosunków międzynarodowych.

Zasięg terytorialny:
Jesteśmy zainteresowani publikowaniem artykułów, których tematy poza zagadnieniami dotyczącymi Polski, obejmują również inne części świata.

Problemy badawcze:
- współczesne relacje międzynarodowe w dobie kryzysu demokracji oraz de-globalizacji,
- wybory samorządowe, wybory parlamentarne i europarlamentarne, wybory prezydenckie,
- aktualne zjawiska społeczno-polityczne.

Historia czasopisma
Ogólnopolskie czasopismo, którego problematyka dotyczy szeroko rozumianych nauk politycznych założone w 2010 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez ówczesnych doktorantów. Początkowo "Refleksje" były wydawane jako półrocznik z podziałem tematycznym. Aktualnie są wydawane jako rocznik.

Proces recenzowania

  • Każdy artykuł podlega recenzji wewnętrznej, dokonywanej przez redaktorów czasopisma Refleksje, jak i podwójnej recenzji zewnętrznej. Teksty sprawdzane są pod względem poprawności: językowej, metodologicznej i merytorycznej. W przypadku stwierdzenia braków teksty będą odsyłane autorom.
  • Do oceny każdego nadesłanego tekstu powoływany jest redaktor tematyczny odpowiedzialny za jego wstępną recenzję. Teksty wstępnie zaaprobowane zostają przekazane do recenzji dwóch osób spośród wymienionych na liście recenzentów współpracujących z Redakcją.
  • Recenzenci, oceniając tekst, wypełniają formularz recenzyjny dostępny na stronie internetowej czasopisma. Recenzja zawiera jednoznaczny wniosek w sprawie dopuszczenia materiału do publikacji.
  • Artykuły recenzowane są trybie double blind peer review. Oznacza to, że autorzy publikacji i recenzenci nie znają swoich tożsamości

Polityka otwartego dostępu

Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do wszystkich swoich treści zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów (po recenzji lub ostatecznej wersji wydawcy) w otwartych repozytoriach z podaniem linku do utworu ze strony czasopisma oraz numeru DOI artykułu.

Zasady etyki

  • Decyzja o publikacji poszczególnych tekstów jest podejmowana ze względu na cele i założenia programowe czasopisma naukowego oraz tematykę tekstu i jego przydatność dla nauki i praktyki, oryginalność, a także zastosowane metody badawcze, dobór źródeł oraz komunikatywność przekazu.
  • Wydawca oraz organy czasopisma naukowego dbają o jak najwyższy poziom merytoryczny czasopisma naukowego oraz realizację przyjętych celów i założeń programowych. Działają w poszanowaniu wolności badań naukowych, dbając o uczciwość i niezależność od zewnętrznych wpływów na publikowane treści. Stosują wszelkie dostępne środki w celu zapobiegania plagiatom i publikacji nierzetelnych danych.
  • Decyzja o publikacji tekstu oparta jest na recenzjach, opinii redaktora tematycznego oraz Komitetu Redakcyjnego.
  • Wymagania wobec Autorów oraz zasady recenzowania artykułów są jawne i publicznie dostępne.
  • Wydawca stwarza możliwość dyskusji nad artykułem po jego opublikowaniu, w szczególności w formie artykułów dyskusyjnych, recenzji lub listów do redakcji.

 

------------

Sponsors

Czasopismo „Refleksje. Pismo naukowe studentów i doktorantów WNPiD UAM” otrzymało wsparcie finansowe ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę (Umowa nr 667/P-DUN/2018, zadanie 5. Zwiększenie udziału zagranicznych recenzentów czasopisma "Refleksje. Pismo naukowe studentów i doktorantów WNPiD UAM”). Realizacja projektu obejmowała lata 2018 i 2019.

Czasopismo „Refleksje. Pismo naukowe studentów i doktorantów WNPiD UAM” otrzymało wsparcie finansowe ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę (Umowa nr 537/P-DUN/2017, zadanie 5. Przygotowanie oryginalnych numerów czasopisma "Refleksje. Pismo naukowe studentów i doktorantów WNPiD UAM" w języku angielskim w celu zwiększenia międzynarodowego oddziaływania czasopisma). Realizacja projektu obejmowała lata 2017 i 2018.