O czasopiśmie

Zakres i zasięg czasopisma

Studia Europaea Gnesnensia to czasopismo o zasięgu lokalnym, narodowym i międzynarodowym. Tematyka poruszana na jego łamach koncentruje się wokół szeroko rozumianej kultury europejskiej bez ograniczeń chronologicznych i problemowych. Obszary badawcze poruszane w tekstach publikowanych w czasopiśmie Studia Europaea Gnesnensia można zawrzeć w następujących słowach-kluczach: korzenie Europy, historia i kultura Europy, tożsamość Europy, idea Europy. Głównym celem czasopisma jest rzetelna debata nad szeroko rozumianą kulturą europejską. Od 2021 roku czasopismo jest rocznikiem (publikujemy jeden numer w ciągu roku).

Artykuły, artykuły recenzyjne, recenzje i polemiki publikowane na łamach naszego czasopisma obejmują takie dyscypliny naukowe jak: historia, historia sztuki, archeologia, architektura i urbanistyka, filozofia, językoznawstwo, etnologia, kulturoznawstwo, religioznawstwo, literaturoznawstwo, nauko o mediach, nauki o poznaniu i komunikacji, nauki o polityce, prawo.

Publikujemy teksty w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

Polityka otwartego dostępu
Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do wszystkich swoich treści zgodnie z zasadą, że badania swobodnie dostępne zwiększają i przyśpieszają globalny rozwój nauki i wymianę wiedzy. Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów w otwartych repozytoriach (po recenzji lub ostatecznej wersji wydawcy) pod warunkiem podania linku do strony czasopisma oraz numeru DOI artykułu.

 Zapora ghostwriting

Wychodząc naprzeciw normom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących zasad funkcjonowania czasopism naukowych, a także w trosce o wysokie standardy merytoryczne i etyczne czasopisma naukowego „Studia Europaea Gnesnensia”, Redakcja uprzejmie prosi wszystkich potencjalnych autorów o pobranie, wypełnienie i przesłanie na jej adres formularza chroniącego przed zjawiskami określanymi mianem „ghostwriting” i "guest authorship". Formularz jest dostępny poniżej. 

Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, ale jego nazwisko nie zostało ujawnione jako jednego ze współautorów lub nie została wymieniona jego rola w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.

Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest wymieniony jako autor/współautor publikacji. W sytuacjach kiedy dany artykuł ma więcej niż jednego autora, bardzo prosimy o określenie przy nazwisku każdego z nich, jego procentowego wkładu w publikację. Jednocześnie informujemy, że odpowiedzialność za respektowanie powyższych zasad spoczywa na osobie zgłaszającej artykuł do publikacji.

 Zapora ghostwritin - formularz

 Etyka wydawnicza

Redakcja czasopisma Studia Europaea Gnesnensia przykłada wielką wagę do przestrzegania zasad etycznych i dobrych praktyk publikacyjnych wskazanych  w:

Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego, Wydanie III. Warszawa 2020. 

Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors (Kodeks postępowania i wytyczne dotyczące najlepszych praktyk dla redaktorów czasopism naukowych),

COPE Ethical Guidelines for Peer Reviewers (Wskazówki etyczne Komisji Etyki Publikacji dla recenzentów prac naukowych),

- w opracowaniu Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych,  Warszawa 2011.

Obowiązują  one:

  • Redakcję,
  • autorki i autorów,
  • recenzentki i recenzentów.

Obowiązki Zespołu redakcyjnego

  • Dbałość o przestrzeganie dobrych praktyk publikacyjnych.
  • Przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom, wnikliwa analiza każdego przypadku, dająca autorowi/autorce możliwość ustosunkowania się do zarzutów.
  • Zachowanie poufności. Nie ma możliwości ujawnienia danych autorów/autorek recenzentom/recenzentkom i odwrotnie. Recenzje są podwójnie ślepe (double-blind).
  • Ocena, czy tekst spełnia normy pracy naukowej, czy jest poprawnie zbudowany pod względem metodologicznym, czy jest zaopatrzony w aparat krytyczny.
  • Ocena zgodności przesłanego tekstu z profilem czasopisma.
  • Kierowanie się zasadą bezstronności i obiektywizmu.
  • Współpraca z Radą Naukową czasopisma podczas wyznaczania recenzentów i recenzentek.
  • Przy wyborze recenzenta/recenzentki branie pod uwagę pokrewieństwa jego zainteresowań badawczych z tematyką nadesłanego tekstu oraz znajomość języków (w przypadku publikacji w języku innym niż polski). Zgodnie z przyjętą zasadą wychodzącą naprzeciw wymogom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Redakcja wyznacza recenzentów afiliowanych w uczelni lub jednostce badawczej innej od tej, w której afiliowany jest potencjalny autor/autorka. W przypadku tekstu obcojęzycznego przestrzega się zasady, aby recenzent był afiliowany w instytucji innej niż narodowość autora/autorki pracy.
  • Przy wyborze recenzentów Redakcja bierze pod uwagę brak konfliktu interesów między recenzentami a autorem (bezpośrednie relacje osobiste, relacje podległości zawodowej, etc.).
  • Zawiadomienie autora/autorki o dopuszczeniu do publikacji lub odrzuceniu tekstu.
  • Odpowiedzialność za ostateczny kształt opublikowanego tomu czasopisma.

W  czasopiśmie "Studia Europaea Gnesnensia" publikowane są wyłącznie artykuły naukowe i artykuły recenzyjne, które uzyskają dwie pozytywne recenzje. 

W uzasadnionych wypadkach Redakcja czasopisma dopuszcza możliwość skierowania tekstu do trzeciej recenzji (w przypadku ocen skrajnych). 

Obowiązki autora/autorki

  • Przedstawienie tekstu, który nie był dotychczas publikowany, nie został złożony w Redakcji innego czasopisma, nie narusza praw autorskich osób trzecich, nie jest plagiatem czy autoplagiatem.
  • Każdy przesłany tekst jest weryfikowany przez: recenzenta/recenzentkę oraz program antyplagiatowy. W przypadku podejrzenia nieuczciwych praktyk, Sekretarz czasopisma rozpoczyna postępowanie wyjaśniające z udziałem recenzentów/recenzentek i autora/autorki tekstu oraz zgłasza tę kwestię Redaktorowi naczelnemu. W przypadku potwierdzenia podejrzeń Redaktor naczelny podejmuje decyzję o niezwłocznym odrzuceniu tekstu i poinformowaniu o tym fakcie autora/autorki tekstu.
  • Dostosowanie proponowanego tekstu do norm redakcyjnych czasopisma naukowego.
  • Uczciwe oznaczenie autorstwa pracy czy współautorstwa. Brak ujawnienia nazwiska jednego ze współautorów/współautorek lub wskazanie jako autora osoby, która nie miała udziału w powstaniu tekstu (lub też jej udział jest znikomy) są niedopuszczalne i stanowią poważne nadużycie.

           W sytuacjach kiedy dany artykuł ma więcej niż jednego autora, wymagamy określenia przy nazwisku każdego z nich jego procentowego wkładu w publikację.

UMOWA WYDAWNICZA Z AUTOREM

  • Wyłączna odpowiedzialność za stronę merytoryczną i językową tekstu.

Autor/autorka są zobowiązani do sprawdzenia poprawności wszystkich cytowań zawartych w tekście swojego autorstwa oraz w bibliografii.

  • Przestrzeganie zasad dotyczących cytowania: unikanie cytowania „piętrowego”, zakaz cytowania niejawnego i selektywnego, ostrożne podejście do autocytowań.
  • Poinformowanie Zespołu redakcyjnego w czasie składania tekstu o potencjalnych konfliktach interesów.
  • Poinformowanie Zespołu redakcyjnego o błędach w złożonym tekście niezwłocznie po ich wykryciu.
  • Wzięcie pod uwagę opinii recenzenta/ów z możliwością polemiki przeprowadzanej za pośrednictwem Sekretarza redakcji (autor/autorka nie poznają danych recenzenta/recenzentki i odwrotnie).
  • Przestrzeganie terminowości – w przypadku naniesienia zmian i akceptacji ostatecznej wersji tekstu po korekcie językowej.
  • Wyrażenie zgody na publikację tekstu w wersji papierowej oraz elektronicznej oraz umieszczenie wersji PDF na stronie czasopisma i we wszystkich współpracujących z czasopismem bazach i repozytoriach naukowych.

Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład
w powstanie publikacji, ale jego nazwisko nie zostało ujawnione jako jednego ze współautorów lub nie została wymieniona jego rola w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.

Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest wymieniony jako autor/współautor publikacji.

Tzn. odnoszenia się do prac, w których nie ma cytowanych danych, lecz jest tylko cytat do kolejnej pracy, w której są te dane.

WYMOGI REDAKCYJNE

Obowiązki recenzentek i recenzentów

  • Obiektywna i bezstronna ocena tekstu pod względem merytorycznym.
  • Weryfikacja oryginalności tekstu i wykrycie ewentualnych nieuczciwych praktyk publikacyjnych.
  • Niezwłoczne poinformowanie Zespołu redakcyjnego o swoich zastrzeżeniach lub o wykrytym konflikcie interesów.
  • Uczestnictwo w postępowaniu wyjaśniającym dotyczącym podejrzenia nieuczciwych praktyk publikacyjnych.
  • Właściwe wypełnienie formularza recenzyjnego z przyznaniem punktów w skali 0-25 (publikowane są wyłącznie teksty, które uzyskają dwie pozytywne recenzje czyli przyznające każda 18 lub więcej punktów) oraz z jednoznaczną konkluzją.
  • Mile widziane jest zaznaczenie uwag do tekstu w formie komentarzy.
  • Dbałość o właściwy sposób wyrażenia opinii, sugestii i komentarzy. Dopuszczalne są wyłącznie argumenty merytoryczne.
  • Terminowe odesłanie formularza recenzyjnego.
  • Zachowanie poufności - zabrania się okazywania lub udostępniania otrzymanego do recenzji tekstu osobom trzecim.
  • Wyrażenie zgody na umieszczenie swojego nazwiska w alfabetycznym spisie recenzentów na stronie internetowej czasopisma (raz do roku).

Zasady etyki

Redakcja StEurGn wychodząc naprzeciw normom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących zasad funkcjonowania czasopism naukowych, a także w trosce o wysokie standardy merytoryczne i etyczne czasopisma naukowego „Studia Europaea Gnesnensia”, wymaga od wszystkich potencjalnych autorów przesłania  na jej adres formularza chroniącego przed zjawiskami określanymi mianem „ghostwriting” i "guest authorship". Formularz jest dostępny na stronie internetowej czasopisma.

Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, ale jego nazwisko nie zostało ujawnione jako jednego ze współautorów lub nie została wymieniona jego rola w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.

Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest wymieniony jako autor/współautor publikacji. W sytuacjach kiedy dany artykuł ma więcej niż jednego autora, bardzo prosimy o określenie przy nazwisku każdego z nich, jego procentowego wkładu w publikację. Jednocześnie informujemy, że odpowiedzialność za respektowanie powyższych zasad spoczywa na osobie zgłaszającej artykuł do publikacji.

Historia czasopisma

Czasopismo Studia Europaea Gnesnensia powstało w 2010 roku z inicjatywy pracowników Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z siedzibą w Gnieźnie. Pierwszy (podwójny) numer ukazał się w grudniu 2010 roku, nakładem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które pozostaje naszym wydawcą aż do dziś. W 2011 roku  została uruchomiona strona internetowa czasopisma http://steurgn.pl/ na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje na jego temat (skład Redakcji, cele czasopisma, wymogi redakcyjne, potrzebne dokumenty, numery archiwalne). Podczas pierwszej parametryzacji w 2012 roku czasopismo po zaledwie dwóch latach istnienia na rynku wydawniczym uzyskało 4 punkty na ministerialnej liście czasopism punktowanych (lista B). Rok później, podczas kolejnej parametryzacji, czasopismo uzyskało 7 punktów.  W 2015 roku czasopismo uzyskało 13 punktów (lista B).  Czasopismo jest indeksowane w międzynarodowej bazie CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities, repozytorium Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (AMUR) w bazie Index Copernicus i bazie POL-on. Od 2019 roku czasopismo jest wydawane przez Wydawnictwo Naulowe UAM.