O czasopiśmie

Zakres i zasięg czasopisma

Studia Europaea Gnesnensia to czasopismo o zasięgu lokalnym, narodowym i międzynarodowym. Tematyka poruszana na jego łamach koncentruje się wokół szeroko rozumianej kultury europejskiej bez ograniczeń chronologicznych i problemowych. Obszary badawcze poruszane w tekstach publikowanych w czasopiśmie Studia Europaea Gnesnensia można zawrzeć w następujących słowach-kluczach: korzenie Europy, historia i kultura Europy, tożsamość Europy, idea Europy. Głównym celem czasopisma jest rzetelna debata nad szeroko rozumianą kulturą europejską. Od 2021 roku czasopismo jest rocznikiem (publikujemy jeden numer w ciągu roku).

Artykuły, artykuły recenzyjne, recenzje i polemiki publikowane na łamach naszego czasopisma obejmują takie dyscypliny naukowe jak: historia, historia sztuki, archeologia, architektura i urbanistyka, filozofia, językoznawstwo, etnologia, kulturoznawstwo, religioznawstwo, literaturoznawstwo, nauko o mediach, nauki o poznaniu i komunikacji, nauki o polityce, prawo.

Publikujemy teksty w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

 Zapora ghostwriting

Wychodząc naprzeciw normom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących zasad funkcjonowania czasopism naukowych, a także w trosce o wysokie standardy merytoryczne i etyczne czasopisma naukowego „Studia Europaea Gnesnensia”, Redakcja uprzejmie prosi wszystkich potencjalnych autorów o pobranie, wypełnienie i przesłanie na jej adres formularza chroniącego przed zjawiskami określanymi mianem „ghostwriting” i "guest authorship". Formularz jest dostępny poniżej. 

Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, ale jego nazwisko nie zostało ujawnione jako jednego ze współautorów lub nie została wymieniona jego rola w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.

Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest wymieniony jako autor/współautor publikacji. W sytuacjach kiedy dany artykuł ma więcej niż jednego autora, bardzo prosimy o określenie przy nazwisku każdego z nich, jego procentowego wkładu w publikację. Jednocześnie informujemy, że odpowiedzialność za respektowanie powyższych zasad spoczywa na osobie zgłaszającej artykuł do publikacji.

 Zapora ghostwritin - formularz

 Etyka wydawnicza

Redakcja czasopisma Studia Europaea Gnesnensia przykłada wielką wagę do przestrzegania zasad etycznych i dobrych praktyk publikacyjnych wskazanych  w:

Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego, Wydanie III. Warszawa 2020. 

Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors (Kodeks postępowania i wytyczne dotyczące najlepszych praktyk dla redaktorów czasopism naukowych),

COPE Ethical Guidelines for Peer Reviewers (Wskazówki etyczne Komisji Etyki Publikacji dla recenzentów prac naukowych),

- w opracowaniu Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych,  Warszawa 2011.

Obowiązują  one:

  • Redakcję,
  • autorki i autorów,
  • recenzentki i recenzentów.

Obowiązki Zespołu redakcyjnego

  • Dbałość o przestrzeganie dobrych praktyk publikacyjnych.
  • Przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom, wnikliwa analiza każdego przypadku, dająca autorowi/autorce możliwość ustosunkowania się do zarzutów.
  • Zachowanie poufności. Nie ma możliwości ujawnienia danych autorów/autorek recenzentom/recenzentkom i odwrotnie. Recenzje są podwójnie ślepe (double-blind).
  • Ocena, czy tekst spełnia normy pracy naukowej, czy jest poprawnie zbudowany pod względem metodologicznym, czy jest zaopatrzony w aparat krytyczny.
  • Ocena zgodności przesłanego tekstu z profilem czasopisma.
  • Kierowanie się zasadą bezstronności i obiektywizmu.
  • Współpraca z Radą Naukową czasopisma podczas wyznaczania recenzentów i recenzentek.
  • Przy wyborze recenzenta/recenzentki branie pod uwagę pokrewieństwa jego zainteresowań badawczych z tematyką nadesłanego tekstu oraz znajomość języków (w przypadku publikacji w języku innym niż polski). Zgodnie z przyjętą zasadą wychodzącą naprzeciw wymogom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Redakcja wyznacza recenzentów afiliowanych w uczelni lub jednostce badawczej innej od tej, w której afiliowany jest potencjalny autor/autorka. W przypadku tekstu obcojęzycznego przestrzega się zasady, aby recenzent był afiliowany w instytucji innej niż narodowość autora/autorki pracy.
  • Przy wyborze recenzentów Redakcja bierze pod uwagę brak konfliktu interesów między recenzentami a autorem (bezpośrednie relacje osobiste, relacje podległości zawodowej, etc.).
  • Zawiadomienie autora/autorki o dopuszczeniu do publikacji lub odrzuceniu tekstu.
  • Odpowiedzialność za ostateczny kształt opublikowanego tomu czasopisma.

W  czasopiśmie "Studia Europaea Gnesnensia" publikowane są wyłącznie artykuły naukowe i artykuły recenzyjne, które uzyskają dwie pozytywne recenzje. 

W uzasadnionych wypadkach Redakcja czasopisma dopuszcza możliwość skierowania tekstu do trzeciej recenzji (w przypadku ocen skrajnych). 

Obowiązki autora/autorki

  • Przedstawienie tekstu, który nie był dotychczas publikowany, nie został złożony w Redakcji innego czasopisma, nie narusza praw autorskich osób trzecich, nie jest plagiatem czy autoplagiatem.
  • Każdy przesłany tekst jest weryfikowany przez: recenzenta/recenzentkę oraz program antyplagiatowy. W przypadku podejrzenia nieuczciwych praktyk, Sekretarz czasopisma rozpoczyna postępowanie wyjaśniające z udziałem recenzentów/recenzentek i autora/autorki tekstu oraz zgłasza tę kwestię Redaktorowi naczelnemu. W przypadku potwierdzenia podejrzeń Redaktor naczelny podejmuje decyzję o niezwłocznym odrzuceniu tekstu i poinformowaniu o tym fakcie autora/autorki tekstu.
  • Dostosowanie proponowanego tekstu do norm redakcyjnych czasopisma naukowego.
  • Uczciwe oznaczenie autorstwa pracy czy współautorstwa. Brak ujawnienia nazwiska jednego ze współautorów/współautorek lub wskazanie jako autora osoby, która nie miała udziału w powstaniu tekstu (lub też jej udział jest znikomy) są niedopuszczalne i stanowią poważne nadużycie.

           W sytuacjach kiedy dany artykuł ma więcej niż jednego autora, wymagamy określenia przy nazwisku każdego z nich jego procentowego wkładu w publikację.

UMOWA WYDAWNICZA Z AUTOREM

  • Wyłączna odpowiedzialność za stronę merytoryczną i językową tekstu.

Autor/autorka są zobowiązani do sprawdzenia poprawności wszystkich cytowań zawartych w tekście swojego autorstwa oraz w bibliografii.

  • Przestrzeganie zasad dotyczących cytowania: unikanie cytowania „piętrowego”, zakaz cytowania niejawnego i selektywnego, ostrożne podejście do autocytowań.
  • Poinformowanie Zespołu redakcyjnego w czasie składania tekstu o potencjalnych konfliktach interesów.
  • Poinformowanie Zespołu redakcyjnego o błędach w złożonym tekście niezwłocznie po ich wykryciu.
  • Wzięcie pod uwagę opinii recenzenta/ów z możliwością polemiki przeprowadzanej za pośrednictwem Sekretarza redakcji (autor/autorka nie poznają danych recenzenta/recenzentki i odwrotnie).
  • Przestrzeganie terminowości – w przypadku naniesienia zmian i akceptacji ostatecznej wersji tekstu po korekcie językowej.
  • Wyrażenie zgody na publikację tekstu w wersji papierowej oraz elektronicznej oraz umieszczenie wersji PDF na stronie czasopisma i we wszystkich współpracujących z czasopismem bazach i repozytoriach naukowych.

Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład
w powstanie publikacji, ale jego nazwisko nie zostało ujawnione jako jednego ze współautorów lub nie została wymieniona jego rola w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.

Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest wymieniony jako autor/współautor publikacji.

Tzn. odnoszenia się do prac, w których nie ma cytowanych danych, lecz jest tylko cytat do kolejnej pracy, w której są te dane.

WYMOGI REDAKCYJNE

Obowiązki recenzentek i recenzentów

  • Obiektywna i bezstronna ocena tekstu pod względem merytorycznym.
  • Weryfikacja oryginalności tekstu i wykrycie ewentualnych nieuczciwych praktyk publikacyjnych.
  • Niezwłoczne poinformowanie Zespołu redakcyjnego o swoich zastrzeżeniach lub o wykrytym konflikcie interesów.
  • Uczestnictwo w postępowaniu wyjaśniającym dotyczącym podejrzenia nieuczciwych praktyk publikacyjnych.
  • Właściwe wypełnienie formularza recenzyjnego z przyznaniem punktów w skali 0-25 (publikowane są wyłącznie teksty, które uzyskają dwie pozytywne recenzje czyli przyznające każda 18 lub więcej punktów) oraz z jednoznaczną konkluzją.
  • Mile widziane jest zaznaczenie uwag do tekstu w formie komentarzy.
  • Dbałość o właściwy sposób wyrażenia opinii, sugestii i komentarzy. Dopuszczalne są wyłącznie argumenty merytoryczne.
  • Terminowe odesłanie formularza recenzyjnego.
  • Zachowanie poufności - zabrania się okazywania lub udostępniania otrzymanego do recenzji tekstu osobom trzecim.
  • Wyrażenie zgody na umieszczenie swojego nazwiska w alfabetycznym spisie recenzentów na stronie internetowej czasopisma (raz do roku).

Recenzenci

Recenzenci 2019

  1. prof. dr hab. Zbigniew Anusik, Uniwersytet Łódzki
  2. prof. UMK dr hab. Krzysztof Arbiszewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  3. prof. UAM dr hab. Katarzyna Balbuza, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  4. prof. dr hab. Walenty Baluk, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  5. prof. Juan Manuel Bartolomé Bartolomé, Universidad de León (Hiszpania)
  6. prof. UMK dr hab. Paweł Bohuszewicz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  7. prof. UŁ dr hab. Sławomir Bralewski, Uniwersytet Łódzki
  8. prof. dr hab. Tadeusz Cegielski, Uniwersytet Warszawski
  9. dr hab. Piotr Celiński, Uniwersytet Łódzki
  10. dr Małgorzata Cieśluk, Uniwersytet Szczeciński
  11. prof. Nitza Davidovitch, Ariel University (Izrael)
  12. prof. Andrea Fernando De Carlo, L’Università degli Studi di Napoli L’Orientale (Włochy)
  13. prof. UAM dr hab. Maciej Franz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  14. prof. UWr dr hab. Grzegorz Hryciuk, Uniwersytet Wrocławski
  15. prof. UAM dr hab. Agnieszka Jakuboszczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  16. prof. KAAFM dr hab. inż. arch. Artur Jasiński, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
  17. dr Katarzyna Jędraszczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  18. prof. UAM dr hab. Artur Kamczycki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  19. ks. prof. KUL dr hab. Przemysław Kantyka, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  20. dr Rafał Kęsek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  21. prof. UAM dr hab. Katarzyna Kornacka-Sareło, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  22. prof. UAM dr hab. Igor Kraszewski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  23. prof. UAM dr hab. Krzysztof Królczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  24. dr Ernest Kuczyński, Uniwersytet Łódzki
  25. prof. dr hab. Ryszard Kulesza, Uniwersytet Warszawski
  26. prof. UJ dr hab. Małgorzata Lisowska-Magdziarz, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  27. prof. dr hab. Grzegorz Łukomski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  28. dr Katarzyna Machtyl, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  29. dr hab. Paweł Madejski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  30. dr hab. Małgorzata Pawlak, Uniwersytet Wrocławski
  31. prof. dr hab. Barbara Milewska-Waźbińska, Uniwersytet Warszawski
  32. dr Agnieszka Mrozik, dr, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
  33. prof. dr hab. Danuta Musiał, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  34. dr Katarzyna Pękacka-Falkowska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  35. prof. Francisco José Alfaro Pérez, Universidad de Zaragoza (Hiszpania)
  36. prof. UWr dr hab. Jakub Pigoń, Uniwersytet Wrocławski
  37. prof. dr hab. Anna Piotrowicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  38. dr hab. Aleksandra Skrzypietz, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  39. dr hab. Dorota Sepczyńska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  40. prof. UMCS dr hab. Dariusz Słapek, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  41. dr hab. Tomasz Stryjek, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
  42. dr Monika Sulik, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  43. ks. prof. UAM dr hab. Waldemar Szczerbiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  44. dr hab. Andrzej Szeptycki, Uniwersytet Warszawski
  45. prof. dr hab. Bogdan Szlachta, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  46. dr Jakub Szreder, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
  47. dr Filip Taterka, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
  48. dr hab. Maciej Tomal, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  49. dr hab. Cezary Wąs, Uniwersytet Wrocławski
  50. prof. dr hab. Elżbieta Wesołowska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  51. prof. dr hab. Marek Wilczyńsk, Uniwersytet Warszawski
  52. dr Hanna Winiszewska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  53. prof. dr hab. Marcin Wodziński, Uniwersytet Wrocławski
  54. prof. UWM dr hab. Miron Wolny, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  55. dr Norbert Wójtowicz, Instytut Pamięci Narodowej, oddział we Wrocławiu
  56. dr hab. Dariusz Wybranowski, Uniwersytet Szczeciński
  57. dr hab. Andrzej Wypustek, Uniwersytet Wrocławski
  58. prof. UAM dr hab. Michał Zwierzykowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Recenzenci 2018

  1. prof. UMK dr hab. Elżbieta Alabrudzińska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  2. prof. UMK dr hab. Krzysztof Arbiszewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  3. prof. dr hab. Urszula Augustyniak, Uniwersytet Warszawski
  4. prof. dr hab. Jacek Bartyzel, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  5. dr hab. Stanisław Bernat, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  6. dr inż. arch. Jarosław Bondar, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  7. prof. UAM dr hab. Maciej Bugajewski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  8. prof. dr hab. Anna Burzyńska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  9. prof. Roberto Ceamanos Llorens, Universidad de Zaragoza (Hiszpania)
  10. prof. dr hab. Teresa Chynczewska-Hennel, Uniwersytet w Białymstoku
  11. prof. UP dr hab. Jerzy Ciecieląg, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
  12. dr Mariusz Ciesielski, niezależny badacz
  13. prof. zw. dr hab. Zbigniew Czachór, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  14. dr Magdalena Dąbrowska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  15. prof. dr hab. Janusz Dobieszewski, Uniwersytet Warszawski
  16. dr Paweł Dobrosielski, Uniwersytet Warszawski
  17. prof. PG dr hab. Małgorzata Dymnicka, Politechnika Gdańska
  18. prof. dr hab. Maria Dzielska Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  19. dr Dominika Dzwonkowska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  20. ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu
  21. dr hab. Julia Fiedorczuk-Glinecka, Uniwersytet Warszawski
  22. prof. UAM dr hab. Maciej Forycki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicz w Poznaniu
  23. prof. Roberta Giordano, Università degli Studi della Tuscia, Viterbo (Włochy)
  24. dr inż. Iwona Głażewska, Uniwersytet Gdański
  25. dr Magdalena Górska, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
  26. prof. zw. dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  27. prof. UAM dr hab. Eliza Grzelak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  28. prof. Juan Francisco Henarejos López , Univeridad de Murcia (Hiszpania)
  29. prof. dr hab. Kazimierz Ilski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  30. prof. UAM dr hab. Agnieszka Jakuboszczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  31. dr Katarzyna Jażdżewska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  32. dr Katarzyna Jędraszczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  33. dr Anna Kalinowska, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
  34. ks. prof. KUL dr hab. Przemysław Kantyka, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  35. prof. UKSW dr hab. Elżbieta Karska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  36. prof. UAM dr hab. Marek Kaźmierczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  37. prof. UZ dr hab. Olgierd Kiec, Uniwersytet Zielonogórski
  38. ks. prof. UAM dr hab. Paweł Kiejkowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  39. prof. em. zw. dr hab. Artur Kijas, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  40. dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka, Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS w Warszawie
  41. dr hab. Barbara Kornacka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  42. dr hab. Katarzyna Kornacka-Sareło, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  43. dr Dominika Kotuła, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  44. prof. zw. dr hab. Orest Krasiwski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  45. prof. dr hab. Wojciech Kriegseisen, Instytut Historii im. T. Manteuffla PAN w Warszawie
  46. dr hab. Marta Kurkowska-Budzan, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  47. dr Natalia Lemann, Uniwersytet Łódzki
  48. dr hab. Dorota Leszczyna, Uniwersytet Wrocławski
  49. prof. UW dr hab. Grzegorz Leszczyński, Uniwersytet Warszawski
  50. dr hab. Ireneusz Łuć, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  51. prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Uniwersytet Gdański
  52. prof. UKW dr hab. Paweł Malendowicz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  53. prof. Alberto Montaner Frutos, Universidad de Zaragoza (Hiszpania)
  54. prof. UAM dr hab. Maria Musielak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  55. dr hab. inż. Adam Nadolny, Politechnika Poznańska
  56. dr Rafał Niedziela, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  57. dr Marta Nowosad-Bakalarczyk, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  58. dr Piotr Oleksy, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  59. dr Anna Orzechowska-Barcz, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
  60. dr Anna Pekaniec, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  61. dr hab. Wojciech Piasek, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  62. prof. UKSW dr hab. Ewa Podrez, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  63. dr Radosław Poniat, Uniwersytet w Białymstoku
  64. prof. dr hab. Jan Prostko-Prostyński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  65. prof. em. dr hab. Bogdan Rok, Uniwersytet Wrocławski
  66. dr hab. Mateusz Salwa, Uniwersytet Warszawski
  67. dr hab. Dorota Sepczyńska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  68. dr Boubacar Sidi Diallo, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  69. dr Dorota Sikora-Fernandez, Uniwersytet Łódzki
  70. prof. UAM dr hab. Dariusz Sikorski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  71. prof. UAM dr hab. Edward Skibiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  72. dr hab. Aleksandra Skrzypietz, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  73. prof. AJD dr hab. Maria Starnawska, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
  74. dr hab. Krystyna Stebnicka, Uniwersytet Warszawski
  75. dr Katarzyna Szeremeta, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  76. prof. Beatrice Talamo, Università degli Studi della Tuscia, Viterbo (Włochy)
  77. dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS w Warszawie
  78.  prof. UAM dr hab. Maria Tomczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  79. dr Paweł Tomczok, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  80. prof. UŁ dr hab. Tomasz Tulejski, Uniwersytet Łódzki
  81. dr hab. Stanisław Andrzej Turlej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  82. dr Joanna Wawryk, Uniwersytet Zielonogórski
  83. dr hab. Piotr Witek, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  84. prof. UŁ dr hab. Teresa Wolińska, Uniwersytet Łódzki
  85. dr hab. Miron Wolny, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  86. dr hab. Dariusz Wybranowski, Uniwersytet Szczeciński
  87. prof. PK dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  88. prof. dr hab. Renata Ziemińska, 87) prof. dr hab. Renata Ziemińska, Uniwersytet Szczeciński
  89. prof. dr hab. Adam Ziółkowski, Uniwersytet Warszawski
  90. prof. UAM dr hab. Michał Zwierzykowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Recenzenci 2017

  1. prof. UAM dr hab. Aleksandra Boroń, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  2. prof. dr hab. Henryk Benisz, Uniwersytet Opolski
  3. dr Mieszko Ciesielski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  4. dr Andrzej Ćwiek, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
  5. prof. dr hab. Edward Dąbrowa, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  6. prof. dr hab. Maria Dzielska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  7. prof. UAM dr hab. Maciej Forycki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  8. prof. UAM dr hab. Grażyna Gajewska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  9. prof. Miriam Judith Gallegos Gómora, Instituto Nacional de Antropología e Historia, Centro INAH Tabasco, Meksyk
  10. prof. UMCS dr hab. Ewa Głażewska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  11. prof. dr hab. Ryszard Grzesik, Instytut Slawistyki Polskiej Akdemii Nauk, Warszawa
  12. dr hab. Monika Gurgul, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  13. prof. UG dr hab. Jan Iluk, Uniwerystet Gdański
  14. prof. dr hab. Mieczysław Jagłowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  15. dr Sabine Jagodziński, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie
  16. prof. UAM dr hab. Stanisław Jakóbczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  17. prof. UAM dr hab. Marek Kaźmierczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  18. prof. dr hab. Artur Kijas, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  19. prof. UPJPII dr hab. Marek Kita, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  20. prof. dr hab. Zbigniew Kloch, Uniwersytet Warszawski
  21. dr hab. Agata Aleksandra Kluczek, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  22. dr hab. Robert Kołodziej, Uniwersytet Wrocławski
  23. dr hab. Katarzyna Kornacka-Sareło, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  24. dr Jakub Koryl, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  25. prof. UAM dr hab. Krzysztof Królczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  26. dr Iwona Krupecka, Uniwersytet Gdański
  27. dr Sebastian Kubas, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  28. dr hab. Andrzej Kucner, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  29. dr Piotr Kulas, Uniwersytet Warszawski
  30. dr Ewa Lemańska-Lewandowska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  31. dr hab. Ireneusz Łuć, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  32. dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  33. prof. dr hab. Jerzy Maik, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Łódź
  34. ks. prof. UKSW dr hab. Paweł Mazanka, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  35. dr Marcin Moskalewicz, Christ Church, Oxford University, Wielka Brytania
  36. prof. dr hab. Leszek Mrozewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  37. prof. dr hab. Krzysztof Nawotka, Uniwersytet Wrocławski
  38. dr Tomasz Nowakowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  39. prof. US dr hab. Danuta Okoń, Uniwersytet Szczeciński
  40. prof. UMK dr hab. Szymon Olszaniec, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  41. dr Rafał Otręba, niezależny badacz
  42. prof. UJK dr hab. Zofia Ożóg-Winiarska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  43. prof. dr hab. Stanisław Pałka, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  44. dr hab. Marcin Pawlak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  45. dr Paweł Rojek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  46. dr hab. Sebastian Ruciński, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  47. prof. UAM dr hab. Paweł Sawiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  48. dr Piotr Siuda, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  49. dr hab. Aleksandra Skrzypietz, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  50. dr hab. Wiesław Stefańczyk, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  51. prof. dr hab. Andrzej Stroynowski, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
  52. prof. UW dr hab. Ewa Szczęsna, Uniwersytet Warszawski
  53. dr Joanna Szymanowska, Uniwersytet Warszawski
  54. dr Jan Szymański, Uniwersytet Warszawski
  55. prof. UAM dr hab. Piotr Śniedziewski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  56. prof. Ewa Thompson, Rice Univerity, Houston, Texas, Stany Zjednoczone
  57. prof. UAM dr hab. Maria Tomczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  58. prof. dr hab. Krzysztof Trybuś, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  59. dr Boguchwała Tuszyńska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  60. dr Cezary Wąs, Uniwersytet Wrocławski
  61. prof. dr hab. Marian Wesoły, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  62. prof. UAM dr hab. Leszek Wetesko, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  63. prof. IH PAN dr hab Tomasz Wiślicz., Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, Warszawa
  64. prof. UMK dr hab. Przemysław Wojciechowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  65. dr hab. Miron Wolny, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  66. dr hab. Andrzej Wypustek, Uniwersytet Wrocławski
  67. dr Renata Zawistowska, niezależny badacz
  68. prof. dr hab. Anna Zielińska, Instytut Slawistyki Polskiej Akdemii Nauk, Warszawa
  69. prof. UMCS Anna Ziębińska-Witek, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  70. dr Marta de Zuniga, Uniwersytet Warszawski 71. dr hab. Jarosław Źrałka, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Recenzenci 2016

  1. prof. Stanisław Achremczyk, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  2. prof. Anna Bagenowa, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie
  3. dr Edyta Bartkowiak, Uniwersytet Zielonogórski
  4. dr Gabriel Borowski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  5. dr Barbara Brodzińska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  6. dr hab. Tamara Brzostowska-Tereszkiewicz, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa
  7. dr Mieszko Ciesielski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  8. dr Andrzej Ćwiek, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
  9. prof. José María de Francisco Olmos, Universidad Complutense de Madrid (Hiszpania)
  10. dr hab. Józef Dębowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  11. prof. Roman Dziergwa, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  12. prof. Piotr Fast, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  13. prof. Ernesto Fernández-Xesta y Vázquez, Real Academia Martitense de Heráldica y Genealogía, Madryt (Hiszpania)
  14. dr hab. Grażyna Gajewska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  15. dr hab. Jan Gancewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  16. dr hab. Eliza Grzelak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  17. dr hab. Joanna Hajduk-Nijakowska, Uniwersytet Opolski
  18. dr hab. Janusz Ryszard Hochleitner, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  19. dr Aleksandra Jakóbczyk-Gola, Muzeum Historyczne w Legionowie
  20. dr Monika Kaczmarek-Śliwińska, Politechnika Koszalińska
  21. dr hab. Wojciech Kajtoch, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  22. ks. dr hab. Przemysław Kantyka, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
  23. prof. Andrzej Karpiński, Uniwersytet Warszawski
  24. prof. Janusz Karwat , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  25. dr hab. Marek Kaźmierczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  26. prof. Artur Kijas, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  27. prof. Zbigniew Kloch, Uniwersytet
  28. prof. Zbigniew Kloch, Uniwersytet Warszawski
  29. prof. Mirosław Kocur, Uniwersytet Wrocławski
  30. dr Katarzyna Kornacka-Sareło, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  31. dr Karol Kujawa, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Turcja)
  32. dr hab. Beata Kuryłowicz, Uniwersytet w Białymstoku
  33. prof. Grzegorz Łukomski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  34. prof. Marian Małecki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  35. dr Marcin Michalski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  36. prof. Leszek Mrozewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  37. dr Consuelo Naranjo Orovio, Centro de Ciencias Humanas y Sociales, Madryt (Hiszpania)
  38. prof. Anna Krystyna Nasiłowska-Rek Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa
  39. dr hab. Danuta Okoń, Uniwersytet Szczeciński
  40. dr Piotr Oleksy, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  41. dr Katarzyna Olkusz, niezależny badacz
  42. prof. Zofia Ożóg-Winiarska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  43. prof. Dorota Piontek, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  44. ks. dr hab. Paweł Podeszwa, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  45. dr Dorota Potocka, Uniwersytet w Białymstoku
  46. prof. Jarosław Rolewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  47. Rott prof. Dariusz, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  48. dr Monika Samsel-Chojnacka, niezależny badacz
  49. dr hab. Małgorzata Semczuk-Jurska, Uniwersytet Warszawski
  50. dr hab. Maria Sibińska, Uniwersytet Gdański
  51. ks. dr Marek Słomka, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
  52. dr Dariusz Spychała, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  53. prof. Ewa Stryczyńska-Hodyl, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  54. prof. Marek Styczyński, Uniwersytet Łódzki
  55. dr Katarzyna Szalewska, Uniwersytet Gdański
  56. ks. prof. Waldemar Szczerbiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  57. dr Katarzyna Szewczyk-Haake, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  58. dr hab. Andrzej Szpulak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  59. dr hab. Mirosław Szumiło, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  60. dr hab. Maria Tomczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  61. prof. Palmira Vélez Jiménez, Universidad de Zaragoza (Hiszpania)
  62. dr hab. Magdalena Wasilewska-Chmura, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  63. dr Kamil Wasilkiewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  64. dr Mateusz Zimnoch, Uniwersytet Warszawski

Recenzenci 2015

  1. dr Aleksandra Barwicka-Makula, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska
  2. dr hab. Marek Cichocki, Uniwersytet Warszawski, Polska
  3. dr Mariusz Ciesielski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  4. dr Maja Chacińska, Uniwersytet Gdański, Polska
  5. dr Mariusz Drozdowski, Uniwersytet w Białymstoku, Polska
  6. prof. Piotr Dyczek, Uniwersytet Warszawski, Polska
  7. prof. Roberta Giordano, Università degli Studi di Torino, Włochy
  8. dr hab. Eliza Grzelak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  9. dr hab. Ryszard Grzesik, Polska Akademia Nauk w Warszawie, Polska
  10. dr Sebastian Jagielski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  11. prof. dr hab. Elżbieta Jastrzębowska, Uniwersytet Warszawski, Polska
  12. prof. dr hab. Łukasz Jeziński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska
  13. dr Katarzyna Jędraszczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  14. dr hab. Jerzy Kałążny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  15. dr hab. Marek Kaźmierczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  16. dr Rafał Kęsek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  17. prof. Artur Kijas, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  18. dr hab. Agata Kluczek, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska
  19. prof. Karol Kluza, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Polska
  20. dr Elżbieta Knapek, Biblioteka Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Polska
  21. dr hab. Roman Kochnowski, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Polska
  22. dr Henryk Kowalski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Polska
  23. płk dr Krzysztof Krakowski, Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, Polska
  24. dr Piotr Kroll, Uniwersytet Warszawski, Polska
  25. dr Katarzyna Kuras, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  26. dr Katarzyna Kuras, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  27. dr Michał Kuś, Uniwersytet Wrocławski, Polska
  28. dr hab. Andrzej Łoś, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Polska
  29. dr Andrea Mariani, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  30. prof. Leszek Mrozewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  31. dr Rafał Niedziela, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  32. dr hab. Danuta Okoń, Uniwersytet Szczeciński, Polska
  33. dr hab. Marek Olędzki, Uniwersytet Łódzki, Polska
  34. dr Joanna Pietrzak-Thebault, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polska
  35. ks. dr hab. Paweł Podeszwa, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  36. dr hab. Andrzej Porębski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  37. dr Maciej Przybył, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Polska
  38. dr hab. Magdalena Ratajczak, Uniwersytet Wrocławski, Polska
  39. prof. dr hab. Bogdan Rok, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska
  40. dr hab. Sebastian Ruciński, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  41. dr Jan Ryś, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Polska
  42. prof. dr hab. Maciej Salamon, Uniwersytet Warszawski, Polska.
  43. dr Dariusz Spychała, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  44. dr hab. Maria Starnawska, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Polska
  45. dr hab. Aleksandra Sulikowska, Uniwersytet Warszawski, Polska
  46. dr Małgorzata Stolarska-Fronia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska
  47. ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska.
  48. dr Katarzyna Szewczyk-Haake, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  49. dr Inesa Szulska, Uniwersytet Warszawski, Polska
  50. prof. dr hab. Elżbieta Tarkowska, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Polska
  51. dr hab. Maria Tomczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  52. dr hab. Andrzej Trzciński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Polska
  53. dr Cezary Wąs, Uniwersytet Wrocławski, Polska
  54. dr hab. Leszek Wetesko, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  55. dr hab. Beata Wojciechowska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Polska
  56. dr hab. Miron Wolny, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska
  57. dr Marta Wójtowicz-Wcisło, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  58. dr Kamila Żyto, Uniwersytet Łódzki, Polska

Recenzenci 2014

  1. dr Katarzyna Balbuza, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  2. dr Adam Bańdo, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Polska
  3. prof. Stanisław Bobowski, Uniwersytet Wrocławski, Polska
  4. dr Krzysztof Cichoń, Uniwersytet Łódzki, Polska
  5. dr Bartosz Dąbrowski, Uniwersytet Gdański, Polska
  6. dr Ivona Dobrotova, Uniwersytet im. F. Palackiego w Ołomuńcu, Czechy
  7. dr hab. Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski, Polska
  8. prof. Paweł Dybel, Uniwersytet Warszawski, Polska
  9. prof. Maria Dzielska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  10. prof. Ignacy Fiut, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Polska
  11. dr Piotr Forecki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  12. dr hab. Grażyna Gajewska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  13. dr Irmina Gadowska, Uniwersytet Gdański, Polska
  14. dr hab. Sławomir Górzyński, Uniwersytet Opolski, Polska
  15. dr Magdalena Grzywacz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  16. dr Justyna Gulczyńska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  17. prof. Jan Iluk, Uniwersytet Gdański, Polska
  18. dr hab. Honorata Jakuszko, UMCS w Lublinie, Polska
  19. prof. Marek Jeziński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska
  20. dr Katarzyna Jędraszczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  21. prof. Juliusz Jundziłł, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  22. prof. Artur Kijas, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  23. dr Piotr Koprowski, Uniwersytet Gdański, Polska
  24. dr hab. Magdalena Kowalska, Uniwersytet Warszawski, Polska
  25. dr Michał Kruszelnicki, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Polska
  26. dr Maciej Dominik Kryszczuk, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Polska
  27. dr Tadeusz Wojciech Lange, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  28. prof. Roman Leppert, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  29. prof. Andrzej Łoś, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Polska
  30. dr hab. Jacek Maciejewski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  31. dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska
  32. prof. Urszula Mazurczak, Uniwersytet Gdański, Polska
  33. prof. Ireneusz Mikołajczyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska
  34. dr Rafał Niedziela, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  35. dr hab. Danuta Okoń, Uniwersytet Szczeciński, Polska
  36. ks. prof. Paweł Podeszwa, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  37. dr Małgorzata Pogorzelska-Kliks, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska
  38. prof. Tomasz Polak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  39. dr Halina Postek, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Polska
  40. dr Sebastian Ruciński, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  41. prof. Zbigniew Sareło, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  42. prof. Karol Sauerland, Akademia Pomorska w Słupsku, Polska
  43. dr Katarzyna Sierakowska, Polska Akademia Nauk w Warszawie, Polska
  44. dr hab. Aleksandra Skrzypietz, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska 
  45. dr hab. Dariusz Słapek, UMCS w Lublinie, Polska 
  46. prof. Marek Smoliński, Uniwersytet Gdański, Polska
  47. dr Dariusz Spychała, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  48. dr Małgorzata Stolarska-Fronia, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Polska
  49. dr Alicja Szałagan, Polska Akademia Nauk w Warszawie, Polska
  50. dr hab. Waldemar Szczerbiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  51. dr Jan Szymański, Uniwersytet Warszawski, Polska
  52. dr Wojciech Śmieja, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska
  53. dr Andrzej Ulmer, Politechnika Warszawska, Polska
  54. dr hab. Joanna Usakiewicz,  Uniwersytet w Białymstoku, Polska
  55. dr Cezary Wąs, Uniwersytet Wrocławski, Polska
  56. dr hab. Robert Wiśniewski, Uniwersytet Warszawski, Polska
  57. prof. Przemysław Wojciechowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska 
  58. prof. Jacek Wojtysiak, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Polska
  59. dr hab. Marek Woźniczka, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Polska
  60. prof. Witold Wrzesień, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  61. dr hab. Andrzej Wypustek, Uniwersytet Wrocławski, Polska
  62. prof. Ireneusz Ziemiński, Uniwersytet Szczeciński, Polska
  63. dr Natalia Żarska, Uniwersytet Wrocławski, Polska
  64. dr Kamila Żyto, Uniwersytet Łódzki, Polska

 Recenzenci 2013

  1. dr Jerzy Achmatowicz, Uniwersytet Wrocławski, Polska
  2. prof. Mirosława Buchholtz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska
  3. dr hab. Jerzy Ciecieląg, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Polska
  4. dr Mieszko Ciesielski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  5. prof. Andrzej Chojnowski, Uniwersytet Warszawski, Polska 
  6. dr Ruth Dorot, Ariel University of Samaria, Izrael
  7. dr hab. Jarosław Dudek, Uniwersytet Zielonogórski, Polska
  8. dr hab. Maciej Forycki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  9. dr hab. Beata Frydryczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  10. dr Agnieszka Gajewska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  11. prof. Jan Grosfeld, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polska
  12. dr hab. Eliza Grzelak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  13. dr Roberta Giordano, Uniwersytet w Salerno, Włochy
  14. dr Krzysztof Hoffmann, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  15. dr Katarzyna Jędraszczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  16. dr Artur Kamczycki , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  17. dr Marek Kaźmierczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  18. dr Rafał Kęsek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  19. dr hab. Jacek Kochanowski, Uniwersytet Warszawski, Polska
  20. dr Katarzyna Kornacka-Sareło, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  21. prof. Adam Łukaszewicz, Uniwersytet Warszawski, Polska
  22. dr Wiesław Małecki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  23. prof. Leszek Mrozewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  24. dr Marcin Napiórkowski, Uniwersytet Warszawski, Polska
  25. dr Aneta Niewęgłowska, Uniwersytet Przyrodniczo–Humanistyczny w Siedlcach, Polska
  26. prof. Jacek Nowak, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  27. dr hab. Danuta Okoń, Uniwersytet Szczeciński, Polska
  28. dr hab. Andrzej Pleszczyński, UMCS w Lublinie, Polska
  29. dr Piotr Przybysz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  30. prof. Bogdan Rok, Uniwersytet Wrocławski, Polska
  31. dr Sebastian Ruciński, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  32. dr hab. Krystyna Stebnicka, Uniwersytet Warszawski, Polska 
  33. dr hab. Waldemar Szczerbiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  34. dr Magdalena Ziółkowska-Kuflińska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska

Recenzenci 2012

  1. dr Katarzyna Balbuza, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  2. dr Jerzy Ciecieląg, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Polska
  3. prof. Józef Dobosz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  4. prof. Kazimierz Dopierała, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  5. dr hab. Maciej Forycki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  6. dr Agnieszka Gajewska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  7. dr hab. Grażyna Gajewska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  8. prof. Anna Grzegorczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  9. dr Mateusz Jaeger, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  10. dr Artur Kamczycki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  11. prof. Artur Kijas, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  12. dr Krzysztof Królczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  13. dr Filip Kubiaczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  14. prof. Grzegorz Łukomski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  15. dr Aleksander Małecki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  16. dr Katarzyna Mirgos, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  17. prof. Leszek Mrozewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  18. prof. Jerzy Ochmann, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska
  19. dr Sebastian Ruciński, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polska
  20. prof. Maciej Serwański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  21. dr hab. Edward Skibiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  22. dr hab. Dariusz Słapek, UMCS w Lublinie, Polska
  23. prof. Jerzy Strzelczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  24. dr hab. Waldemar Szczerbiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  25. . dr hab. Maria Tomczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  26. dr hab. Przemysław Urbańczyk, Polska Akademia Nauk w Warszawie, Polska
  27. dr Leszek Wetesko, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska

Recenzenci 2011

  1. prof. Józef Dobosz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  2. prof. Kazimierz Dopierała, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  3. dr Maciej Forycki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  4. prof. Artur Kijas, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  5. dr Filip Kubiaczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  6. dr Aleksander Małecki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  7. prof. Leszek Mrozewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  8. prof. Wiesław Olszewski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  9. dr Piotr Przybysz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  10. dr Magdalena Radomska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  11. prof. Jerzy Strzelczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  12. dr Katarzyna Szewczyk-Haake, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  13. dr Kacper Świerk, Uniwersytet Szczeciński, Polska
  14. prof. Maria Tomczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  15. dr Mariusz Weiss, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  16. dr Leszek Wetesko, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  17. prof. Anna Zeidler-Janiszewska, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Polska
  18. dr Małgorzata Ziółkowska-Kuflińska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska

Recenzenci 2010

  1. prof. Kazimierz Ilski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  2. prof. Maciej Serwański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
  3. prof. Hubert Wolanin, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Polska

Zasady etyki

Redakcja StEurGn wychodząc naprzeciw normom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących zasad funkcjonowania czasopism naukowych, a także w trosce o wysokie standardy merytoryczne i etyczne czasopisma naukowego „Studia Europaea Gnesnensia”, wymaga od wszystkich potencjalnych autorów przesłania  na jej adres formularza chroniącego przed zjawiskami określanymi mianem „ghostwriting” i "guest authorship". Formularz jest dostępny na stronie internetowej czasopisma.

Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, ale jego nazwisko nie zostało ujawnione jako jednego ze współautorów lub nie została wymieniona jego rola w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.

Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest wymieniony jako autor/współautor publikacji. W sytuacjach kiedy dany artykuł ma więcej niż jednego autora, bardzo prosimy o określenie przy nazwisku każdego z nich, jego procentowego wkładu w publikację. Jednocześnie informujemy, że odpowiedzialność za respektowanie powyższych zasad spoczywa na osobie zgłaszającej artykuł do publikacji.

Historia czasopisma

Czasopismo Studia Europaea Gnesnensia powstało w 2010 roku z inicjatywy pracowników Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z siedzibą w Gnieźnie. Pierwszy (podwójny) numer ukazał się w grudniu 2010 roku, nakładem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które pozostaje naszym wydawcą aż do dziś. W 2011 roku  została uruchomiona strona internetowa czasopisma http://steurgn.pl/ na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje na jego temat (skład Redakcji, cele czasopisma, wymogi redakcyjne, potrzebne dokumenty, numery archiwalne). Podczas pierwszej parametryzacji w 2012 roku czasopismo po zaledwie dwóch latach istnienia na rynku wydawniczym uzyskało 4 punkty na ministerialnej liście czasopism punktowanych (lista B). Rok później, podczas kolejnej parametryzacji, czasopismo uzyskało 7 punktów.  W 2015 roku czasopismo uzyskało 13 punktów (lista B).  Czasopismo jest indeksowane w międzynarodowej bazie CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities, repozytorium Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (AMUR) w bazie Index Copernicus i bazie POL-on. Od 2019 roku czasopismo jest wydawane przez Wydawnictwo Naulowe UAM.