Rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego o Donbas w obszarze problemu wojny i pokoju
PDF (English)

Słowa kluczowe

wojna hybrydowa
pokój hybrydowy
konflikt rosyjsko-ukraiński
siły zbrojne

Jak cytować

Perepelytsia, H. (2021). Rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego o Donbas w obszarze problemu wojny i pokoju. Środkowoeuropejskie Studia Polityczne, (2), 21–45. https://doi.org/10.14746/ssp.2021.2.2

Abstrakt

Celem artykułu jest zrozumienie, jak rozmyty charakter wojny hybrydowej i pokoju hybrydowego wpływa na ocenę bezpieczeństwa narodowego i podejmowanie decyzji w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, w szczególności prognozowanie i rozwiązywanie problemów. Konflikt ukraiński zagraża istnieniu Ukrainy oraz ogólnemu bezpieczeństwu Europy. Aby właściwie ująć ten problem, za przedmiot badawczy wybrano wojnę rosyjsko-ukraińską w Donbasie. Jako główną metodę badawczą wybrano analizę konfliktu. Wnioski wyciągnięte z analizy prowadzą do wyraźnego rozgraniczenia pojęć wojny, pokoju i konfliktu oraz zmieniają nasz sposób myślenia o tych kategoriach.

Problem wojny i pokoju polega na wyrafinowanej substytucji wyobrażeń o stanie tych zjawisk na skutek zacierania się ich granic i interakcji, gdy prawdziwą wojnę zastępuje idea konfliktu wewnętrznego. W takim przypadku problem rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w Donbasie nie zostanie rozwiązany, a wojna między Ukrainą a Rosją będzie niedokończona. Osiągnięcie pokoju poprzez „rozwiązanie konfliktu w Donbasie” w ramach rzeczywistej wojny Rosji z Ukrainą nie doprowadzi do jej zakończenia i trwałego pokoju. W takiej sytuacji możliwy jest tylko chwilowy „zimny spokój”.

Cele badania opierają się na zidentyfikowaniu przyczyn epistemologicznych uniemożliwiających rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w Donbasie oraz wyjaśnieniu ich konsekwencji dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Wyniki badania opierają się na analizie przebiegu wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz rozwiązywania konfliktu w Donbasie.

Artykuł analizuje mechanizm interakcji między wojną hybrydową a pokojem hybrydowym w konflikcie rosyjsko-ukraińskim w Donbasie, wyjaśnia istotę problemu wojny i pokoju zgodnie z istniejącymi realiami oraz identyfikuje epistemologiczne przyczyny uniemożliwiające rozwiązanie konfliktu. Artykuł analizuje również rzeczywiste i prawdopodobne konsekwencje narodowe i międzynarodowe nierozwiązanego problemu wojny i pokoju w konflikcie rosyjsko-ukraińskim w Donbasie.

Artykuł kończy się propozycją możliwego rozwiązania problemu wojny i pokoju w Donbasie. Podaje zalecenia rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w Donbasie, polegające na odrzuceniu przez Ukrainę i społeczność międzynarodową „spisku dotyczącego rozwiązania konfliktu wewnętrznego w Donbasie” i uznaniu realiów wojny, w której Rosja nie jest widmem DNR/LNR. Zgodnie z tymi zaleceniami siła zbrojna powinna stać się głównym narzędziem wymuszenia na Rosji zawarcia pokoju i zakończenia wojny na warunkach akceptowanych przez Ukrainę. Dyplomacja ukraińska musi działać zgodnie z wytyczonym zadaniem wojennym, a nie tylko i nie tyle na rzecz „uregulowania konfliktu wewnętrznego w Donbasie”.

https://doi.org/10.14746/ssp.2021.2.2
PDF (English)

Bibliografia

Conflict in World Politics: advances in the Study of Crisis, War and Peace (1998), eds. F. P. Harvey, B. D. Mor, New York.

Cvitova hybridna woyna: Ukrainians front (2017), ed. V. P. Gorbulyn, Hаrkiv.

Doroshkevich А. С. (2015), Hybridna voyna v informaciynom cecpilystvi, Vicnik Nacionalynogo univercitetu “Uyridichna academiy imeni Yaroslava Mudrogo”. Сеriya: filosofia, filosofia prava, politologia, coziologia, no. 2 (22), Harkiv.

Herpen M. H. Van (2014), Wojni Putina. Chechnya. Gruziya. Ukraina: nezacvoeni uroki minulogo, Hаrkiv.

Hybressia Putina. Nevoennie acpekti voyn novogo pokolenia (2016), Kyiv.

Malley R. (2019), 10 Conflicts to Watch in 2020, “Foreign Policy”, 26.12.2019, https://foreignpolicy.com/2019/12/26/10-conflicts-to-watch-2020/.

Morgenthau H. I. (1967), Politics among Nations, New York.

Magda Y. В. (2015), Hybridna voyna: vijiti i peremogti, Hаrkiv.

Obraschenie Prezidenta Rossiyskoy Federacii (2014), Vladivir Putin vistupil v Kremle pered deputatami Gosudarstvennoy Dumi, chlenami Coveta Federacii, rukovodielyami regionov Rossii i predstavitelyamy grajdanskogo obcshestva, 18.03.2014, https://kremlin.ru/events/president/news/20603, 22.01.2020.

Perepelytsia H. М. (2003), Conflicti v postcomunistichiy Evrope, Кyiv.

Perepelytsia H. М. (2015), Ukraine – Russia: woyna v umovax cpivisnuvannya, Кyiv.

Perepelytsia H. М. (2019), Vikliki dlya zovnishnyoi politiky presidenta Ukraine Vladimira Zelenskogo, in: Ukraine Diplomatichna, eds. A. Denisenko, V. Denisenko, I. Homencka, Кyiv.

Sidorevko S. (2019), Persha normandska: yk ta u chomu Zelemskiy peremig Putina na Sammity v Pariji, “Yevropeyska pravda”, 10.12.2019, https://www.eurointegration.com.ua/articles/2019/12/10/7104052/, 22.01.2020.

Slaboshpitskiy М. (2015), Velyika woyna 2014...: Ukraine: vikliki, podii, materiali, Кyiv.

Ukraine and Russia: devjtiy val chi kitayska stina (2015), eds. V. P. Gorbulyn, О. S. Vlacuk, S. В. Kononenko, Кyiv.

Wójcik Ł. (2014), Ukraińska wojna hybrydowa. Wojna typu zgaduj-zgadula, “Polityka”, 13.05.2014, http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1579805,1,ukrainska-wojna-hybrydowa.read.