ДО ПИТАННЯ ПРО ВЖИВАННЯ РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ТЕРМІНІВ У ЛІНГВІСТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ
Main Article Content
Abstrakt
W artykule została zanalizowana specyfi ka zastosowania w badaniach językoznawczych takich terminów religioznawczych i filozofi cznych, jak сакрум, сакральний, священний, сакралізація, десакралізація, профанум, профаналізація, секуляризація. Autorka wskazuje na konieczność wykorzystywania ich w lingwistyce, albowiem rozumienie odpowiednich pojęć umożliwia pełny i właściwy opis językowego obrazu świata.
Downloads
Download data is not yet available.
Article Details
Jak cytować
Піддубна, Н. (2018). ДО ПИТАННЯ ПРО ВЖИВАННЯ РЕЛІГІЄЗНАВЧИХ ТЕРМІНІВ У ЛІНГВІСТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ. Studia Ukrainica Posnaniensia, 6, 131-139. https://doi.org/10.14746/sup.2018.6.16
Numer
Dział
Językoznawstwo
- Autor oświadcza, że przysługują mu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Utworu oraz że nie są one ograniczone w zakresie objętym niniejszą Umową, oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza majątkowych lub osobistych praw autorskich innych osób.
- Autor udziela Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Utworu bez ograniczeń terytorialnych i przez czas nieokreślony na następujących polach eksploatacji:
2.1. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2.2. wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu;
2.3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
2.4. włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
2.5. wprowadzanie Utworu w postacie elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu, Intranetu, Extranetu lub innej sieci;
2.6. rozpowszechnianie Utworu w postaci elektronicznej w Internecie, Intranecie, Extranetu lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie;
2.7. udostępnianie Utworu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu, Intranetu, Extranetu lin innej sieci;
2.8. udostępnianie Utworu zgodnie z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons. - Autor zezwala Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na:
3.1. nieodpłatne korzystanie i rozporządzanie prawami do opracowań Utworu i tymi opracowaniami.
3.2. wysyłanie metadanych Utworu oraz Utworu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma. - Autor upoważnia i zobowiązuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udzielania osobom trzecim dalszych licencji (sublicencji) do Utworu oraz do innych materiałów, w tym utworów zależnych lub opracowań zawierających lub powstałych w oparciu o Utwór, przy czym postanowienia takich sublicencji będą tożsame z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu wyłącznie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami:
4.1. uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji;
4.2. na tych samych warunkach, wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej to tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zobowiązany do:
5.1. udostępniania Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym bez ograniczeń technicznych;
5.2. poprawnego informowania osób, którym Utwór będzie udostępniany o udzielonych im sublicencjach w sposób umożliwiający odbiorcom zapoznanie się z nimi.
Pozostałe postanowienia
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Bibliografia
- Т. П. Вільчинська, Концептуалізація сакрального в українській поетичній мові XVII–XVIII ст., Тернопіль 2008.
- Л. Гонтарук, Сфера сакрум – профанум у системі культура – мова, [в:] Вісник Львівського університету. Серія філологічна, вип. 52, Львів 2011.
- Л.Дэже, Украинская лексика середины ХVІ века: Няговские поучения (словарь и анализ), Дебрецен 1985.
- М. Еліаде, Священне і мирське; Міфи, сновидіння і містерії; Мефістофель і андроген; Окультизм, ворожбитство та культурні уподобання, Київ 2001.
- Р. Каюа, Людина та сакральне, Київ 2003.
- А. Ковтун, Розвиток полісемії лексем з релігійними значеннями: необразні семантичні деривати, [в:] Українська мова 2015, № 1.
- Т. Космеда, Аксіологічні аспекти прагмалінгвістики, Львів 2000.
- П. Мацьків, Концептосфера Бог в українському мовному просторі, Дрогобич 2007.
- І. Набитович, Універсум sacrum’у в художній прозі (від Модернізму до Постмодернізму), Дрогобич-Люблін 2008.
- Новейший философский словарь, Москва 2001.
- Релігієзнавчий словник, Київ 1996.
- М. Скаб, Закономірності концептуалізації та мовної категоризації сакральної сфери, Чернівці 2008.
- М. Скаб, Основні напрями дослідження взаємодії української мови і сфери сакрального : здобутки та перспективи, [в:] Науковий вісник Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, вип. 506–508, Чернівці 2010.
- Словник біблійного богослов'я, Львів 1996.
- Словник іншомовних слів, уклад. Л. О. Пустовіт та ін., Київ 2000.
- Словник української мови, в 11 томах, редкол.: акад. І. К. Білодід та ін., т. 8, Київ 1978–1980.
- Л. Софронова, Культура сквозь эпоху поэтики, Москва 2006, с. 30–31.
- О. Стишов, Особливості розвитку лексичного складу української мови кінця ХХ ст., [в:] Мовознавство 1999, № 1.
- Л. Струганець, Динаміка лексичних норм української літературної мови ХХ століття, Тернопіль 2002.
- О. Тараненко, Полісемічний паралелізм і явище семантичної аналогії, Київ 1980.
- П. Тиллих, Систематическое богословие, Санкт-Петербург 1998.
- В. Шевченко, Словник-довідник з релігієзнавства, Київ 2004.
- S. Sawicki, Sacrum w badaniachliteratury, Wartosc-Sacrum-Norwid-Lublin 1994.