Abstrakt
Artykuł poświęcony jest badaniom pojęcia presupozycji. Scharakteryzowano typy klasyfi kacji i kryteria wyróżniania presupozycji jako odrębnego typu sensów implicytnych. Przedstawiono charakterystykę partykuł oraz ich role w formowaniu różnych typów presupozycji na podstawie ukraińskiego dyskursu postmodernistycznego.
Bibliografia
Ю. Андрухович, Диявол ховається в сирі, Київ 2007.
А. Н. Баранов, Навязывание пресуппозиции [в:] Лингвистическая экспертиза текста: теоретические основания и практика, Москва 2009, с. 191, [в:] Электронный ресурс: http://avkrasn.ru/article-2227.html.
Ф. Бацевич, Частки української мови як дискурсивні слова, Львів 2014.
Ф. С. Бацевич, Вступ до лінгвістичної прагматики, Київ 2011.
А. Багряна, Дивна така любов, Київ 2010.
М. Бриних, Електронний пластилін, Київ 2007.
С. Жадан, Капітал, Харків 2006.
О. Забужко, Let My People Go: 15 текстів про українську революцію, Київ 2006.
П. А. Загребельний Розгін, т. 1: Айгюль, Харків 2003.
Ю. Іздрик, Воццек і воццекургія, Львів 2002.
Ю. Іздрик, Таке, Харків 2009.
І. Карпа, 50 хвилин трави, Харків 2004.
І. Карпа, Фройд би плакав, Харків 2004.
Т. В. Малярчук, Говорити, Харків 2007.
Л. А. Наумова, Пресуппозиции в логике и лингвистике [в:] „Философия: в поисках онтологииˮ, сб. труд. Самар. гуманит. акад., вып. 5, Самара 1998.
Е. В. Падучева, Понятие презумпции в лингвистической семантике [в:] „Семиотика и інформатикаˮ, вып. 8, Москва 1977.
Е. В. Падучева, Пресуппозиции и другие неассертивные компоненты смысла [в:] Семантические исследования. Семантика времени и вида в русском языке. Семантика нарратива, Москва 2010.
І. В. Роздобудько, Амулет Паскаля, Харків 2007.
В. Слапчук, Осінь за щокою, Київ 2005.
А. Содомора, Сльози речей, Львів 2010.
Г. Фреге, Смысл и денотат, [в:] „Семиотика и информатикаˮ, Москва 1977, Вып. 8.
О. В. Щербакова, Прагматические пресуппозиции как основание интерпретации газетно-публицистического дискурса (на материале интернет-версий британских газет), [в:] Электронный ресурс: http://vivaldi.nlr.ru/bd000263446/details
G. Hudson, Essential Introductory Linguistics, New York 2000.
E. L. Keenan, Two kinds of presupposition in natural language, [в:] Studies in Linguistic Semantics, Irvington 1971, p. 45, [w:] Electronic resource: http://philpapers.org/rec/KEETKO.
S. C. Levinson, Pragmatics, Cambridge 1983.
J. Meibauer, Pragmatik, Tübingen 2001.
Licencja
- Autor oświadcza, że przysługują mu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Utworu oraz że nie są one ograniczone w zakresie objętym niniejszą Umową, oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza majątkowych lub osobistych praw autorskich innych osób.
- Autor udziela Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Utworu bez ograniczeń terytorialnych i przez czas nieokreślony na następujących polach eksploatacji:
2.1. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2.2. wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu;
2.3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
2.4. włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
2.5. wprowadzanie Utworu w postacie elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu, Intranetu, Extranetu lub innej sieci;
2.6. rozpowszechnianie Utworu w postaci elektronicznej w Internecie, Intranecie, Extranetu lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie;
2.7. udostępnianie Utworu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu, Intranetu, Extranetu lin innej sieci;
2.8. udostępnianie Utworu zgodnie z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons. - Autor zezwala Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na:
3.1. nieodpłatne korzystanie i rozporządzanie prawami do opracowań Utworu i tymi opracowaniami.
3.2. wysyłanie metadanych Utworu oraz Utworu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma. - Autor upoważnia i zobowiązuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udzielania osobom trzecim dalszych licencji (sublicencji) do Utworu oraz do innych materiałów, w tym utworów zależnych lub opracowań zawierających lub powstałych w oparciu o Utwór, przy czym postanowienia takich sublicencji będą tożsame z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu wyłącznie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami:
4.1. uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji;
4.2. na tych samych warunkach, wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej to tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zobowiązany do:
5.1. udostępniania Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym bez ograniczeń technicznych;
5.2. poprawnego informowania osób, którym Utwór będzie udostępniany o udzielonych im sublicencjach w sposób umożliwiający odbiorcom zapoznanie się z nimi.
Pozostałe postanowienia
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).