Abstrakt
W artykule dokonano analizy оbrazu bohatera ukraińskiej czarodziejskiej baśni ludowej jako ideału i wzoru do naśladowania. Na materiale motywów baśniowych wyróżniono jego atuty i cechy wzorcowe, będące wyrazem aksjologicznego i dydaktycznego charakteru narratywów baśniowych.Bibliografia
В. А. Бахтина, Об активности героя русской волшебной сказки, [в:] Фольклор народов РСФСР, вып. 3, Уфа 1976.
М. Гиряк, Українські народні казки Східної Словаччини. Братислава-Пряшів 1983.
В. Гнатюк, Українські народні казки, Львів 1913.
М. В. Демедюк, Національна специфіка української народної казки, автореф. дис… канд. філол. наук, Львів 2010.
Дерев’яне чудо: народні казки, вст. ст., упоряд., підг. текстів та прим. О. І. Дея, Ужгород 1981, с. 47.
Л. Ф. Дунаєвська, Українська народна казка, Київ 1987.
Зачаровані казкою: українські народні казки в записах П. В. Лінтура, упоряд. І. М. Сенька, В. В. Лінтур, Ужгород 1984, с. 361.
Казки одного села, запис текстів, післям. та прим. П. В. Лінтура; упоряд. Ю. Д. Туряниця, Ужгород 1979.
Казки Покуття, зібрав О. Кольберг, упоряд., підг. текстів, вст. ст., прим. та словн. І. В. Хланти, Ужгород 2001.
Б. Кербелите, Типы народных сказок: структурно-семантическая классификация литовских народных сказок, в 2 книгах, Москва 2005.
Ю. М. Лотман, Внутри мыслящих миров: Человек, текст — семиосфера — история, Москва 1996.
Л. Г. Мушкетик, Персонажі української чарівної казки, Київ 2014.
Е. С. Новик , Система персонажей русской волшебной сказки, [в:] Типологические исследования по фольклору, сборник статей памяти В. Я. Проппа (1895–1970), Москва 1975, с. 214–246.
Н. В. Новиков, Образы восточнославянской народной сказки, Ленинград 1974.
А. А. Потебня, Теоретическая поэтика, Москва 1990.
Правда і кривда: казки, передм., упоряд. і прим. І. В. Хланти, Ужгород 1982.
В. Я. Пропп, Морфология сказки, Москва 1969.
В. Я. Пропп, Русская народная сказка, Москва 1984.
Срібні воли: казки гір і Підгір’я в записах Степана Пушика, Київ 1995.
Три золоті слова: Закарпатські казки Василя Короловича, запис текстів та впоряд. П. В. Лінтура, Ужгород 1968.
Труды этнографическо-статистической экспедиции въ Западно-Русскій край, Матеріалы и изследованія, собр. д.-чл. П. П. Чубинскимъ, т. 2, СПб. 1878.
О. О. Фрейденберг, Миф и литература древности, Москва 1978.
Чарівна торба: українські народні казки, притчі, легенди, перекази, пісні та прислів’я, записані від М. Шопляка-Козака, упоряд., передм., прим. та словн. І. М. Сенька; запис текстів І. М. Сенька, В. М. Сенька, Ужгород 1988.
Чарівне горнятко: казки, запис текстів С. Далавурака, М. Івасюка, В. Бандурака та С. Пушика; упоряд. С. Далавурак та М. Івасюк, Ужгород 1971.
І. М. Юдкін, Формування визначників української культури, Київ 2001.
Як то давно було: Легенди, перекази, бувальщини, билиці та притчі Закарпаття у записах І. Сенька, Ужгород 2003.
Licencja
- Autor oświadcza, że przysługują mu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Utworu oraz że nie są one ograniczone w zakresie objętym niniejszą Umową, oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza majątkowych lub osobistych praw autorskich innych osób.
- Autor udziela Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Utworu bez ograniczeń terytorialnych i przez czas nieokreślony na następujących polach eksploatacji:
2.1. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2.2. wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu;
2.3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
2.4. włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
2.5. wprowadzanie Utworu w postacie elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu, Intranetu, Extranetu lub innej sieci;
2.6. rozpowszechnianie Utworu w postaci elektronicznej w Internecie, Intranecie, Extranetu lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie;
2.7. udostępnianie Utworu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu, Intranetu, Extranetu lin innej sieci;
2.8. udostępnianie Utworu zgodnie z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons. - Autor zezwala Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na:
3.1. nieodpłatne korzystanie i rozporządzanie prawami do opracowań Utworu i tymi opracowaniami.
3.2. wysyłanie metadanych Utworu oraz Utworu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma. - Autor upoważnia i zobowiązuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udzielania osobom trzecim dalszych licencji (sublicencji) do Utworu oraz do innych materiałów, w tym utworów zależnych lub opracowań zawierających lub powstałych w oparciu o Utwór, przy czym postanowienia takich sublicencji będą tożsame z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu wyłącznie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami:
4.1. uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji;
4.2. na tych samych warunkach, wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej to tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zobowiązany do:
5.1. udostępniania Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym bez ograniczeń technicznych;
5.2. poprawnego informowania osób, którym Utwór będzie udostępniany o udzielonych im sublicencjach w sposób umożliwiający odbiorcom zapoznanie się z nimi.
Pozostałe postanowienia
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).