CHWYLOWY CZYTA WYNNYCZENKĘ. DYSKURS KOLONIALNEJ ZALEŻNOŚCI
Main Article Content
Abstrakt
Cтаття присвячена дослідженню оповідання В. Винниченка Антрепренер Гаркун-Задунайський у контексті памлетів М. Хвильового. Основна мета роботи – це: а) зреконструювати історичний і літературний контекст постаті Гаркуна-Задунайського і на його основі – б) проаналізувати постколоніальну критику української культури 20-х років ХХ ст.
Downloads
Download data is not yet available.
Article Details
Numer
Dział
Literatura ukraińska we własnej przestrzeni dialogicznej
- Autor oświadcza, że przysługują mu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Utworu oraz że nie są one ograniczone w zakresie objętym niniejszą Umową, oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza majątkowych lub osobistych praw autorskich innych osób.
- Autor udziela Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Utworu bez ograniczeń terytorialnych i przez czas nieokreślony na następujących polach eksploatacji:
2.1. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2.2. wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu;
2.3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
2.4. włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
2.5. wprowadzanie Utworu w postacie elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu, Intranetu, Extranetu lub innej sieci;
2.6. rozpowszechnianie Utworu w postaci elektronicznej w Internecie, Intranecie, Extranetu lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie;
2.7. udostępnianie Utworu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu, Intranetu, Extranetu lin innej sieci;
2.8. udostępnianie Utworu zgodnie z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons. - Autor zezwala Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na:
3.1. nieodpłatne korzystanie i rozporządzanie prawami do opracowań Utworu i tymi opracowaniami.
3.2. wysyłanie metadanych Utworu oraz Utworu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma. - Autor upoważnia i zobowiązuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udzielania osobom trzecim dalszych licencji (sublicencji) do Utworu oraz do innych materiałów, w tym utworów zależnych lub opracowań zawierających lub powstałych w oparciu o Utwór, przy czym postanowienia takich sublicencji będą tożsame z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu wyłącznie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami:
4.1. uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji;
4.2. na tych samych warunkach, wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej to tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zobowiązany do:
5.1. udostępniania Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym bez ograniczeń technicznych;
5.2. poprawnego informowania osób, którym Utwór będzie udostępniany o udzielonych im sublicencjach w sposób umożliwiający odbiorcom zapoznanie się z nimi.
Pozostałe postanowienia
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).
Bibliografia
- М. Хвильовий, Твори в п’ятьох томах, за ред. Г. Костюка, т. 4, Нью-Йорк–Балтімор–Торонто 1983.
- М. Шкандрій, В обіймах імперії. Російська і українська літератури новітньої доби, переклав П. Таращук, Київ 2004.
- М. Хвильовий, Твори у двох томах, за ред. М. Жулинського, т. 2, Київ 1990.
- М. Хвильовий, Україна чи Малоросія? Памфлети, за ред. М. Жулинського, Київ 1993.
- M. Khvylovy, The Cultural Renaissance in Ukraine. Polemical Pamphlets 1925–1926, trans. M. Shkandrij, Edmonton 1986.
- М. Шкандрій, Модерністи, марксисти і нація, пер. М. Климчук, Київ 2006.
- В. Винниченко, Твори, т. 1, Київ 1919, c. 188–235.
- В. Панченко, Творчість Володимира Винниченка 1902–1920 рр. у генетичних і типологічних зв’язках з європейськими літературами, Київ 1998.
- A. Rutherford, Vissarion Belinskii and the Ukrainian National Question, [w:] „The Russian Review” 1995, nr 54, р. 501-512.
- W. Bieliński, Pisma filozoficzne, przeł. W. Anisimow-Bieńkowska, t. 1, Warszawa 1956.
- М. Рябчук, Від Малоросії до України: парадокси запізнілого націєтворення, Київ 2000.
- A. Kappeler, Mazepintsy, Malorossy, Khokhly: Ukrainians in the Ethnic Hierarchy of the Russian Empire, [w:] Culture, Nation, and Identity. The Ukrainian-Russian Encounter (1600–1945), edit. A. Kappeler, Z.E. Kohut, F.E. Sysyn, Edmonton–Toronto 2003, p. 171–182.
- E. Thompson, Trubadurzy imperium. Literatura rosyjska i kolonializm, przeł. A. Sierszulska, Kraków 2000.
- Ch. Barker, Studia kulturowe. Teoria i praktyka, przeł. A. Sadza, Kraków 2005.