Abstrakt
Celem artykułu jest opracowanie paradygmatu folklorystyczno-literackiej archetypowości oraz określenie jej podłoża teoretycznego. Realizacja owego celu wskazuje na specyficzną metodologię przeprowadzenia analizy utworów (utworu) określonego pisarza czy pewnego okresu rozwoju lieteratury pod względem włączenia w treści utworu literackiego archetypów narodowych, bazujących na obrazach archetypowych. Daje to możliwość gruntownego opracowania zagadnienia “folkloryzmu literatury” oraz reinterpretacji poszczególnych utworów.
Bibliografia
Д. Чижевський, Нариси з історії філософії на Україні, Київ 1992.
С. М. Пригодій, О. П. Горенко, Американський романтизм. Полікритика, Навч. посіб. для студ. філ. спец. ВНЗ, Київ 2006.
Т. Шестопалова, Кореляція понять “архетипний образ-міфологема-символ-міф” (на прикладі поезії П. Тичини), [в:] „Наукові записки НаУКМА. Філологія”, заг. ред. Мелешевич А. А., том 17, Київ 1999, с. 38.
С. Кримський, Діяльність — дух — культура, [в:] Його ж, Під сигнатурою Софії, Київ 2008, с. 75.
В. Личковах, Сакральні горизонти української культури. Архетипи — хронотопи — сигнатури, [в:] „Художня культура. Актуальні проблеми”, Наук. вісник Націон. акад. Мистецтв України, Інституту проблем сучасного мистецтва, ред.: В. Сидоренко, І. Д. Бе згін, вип. 7, Київ 2010, с. 189.
М. Дмитренко, Символи українського фольклору, Київ 2011.
Архетип, [в:] Українська фольклористика. Словник-довідник, упоряд. і заг. ред. М. Чорнопиского, Тернопіль 2008, с. 20.
Я. Гарасим, Національна самобутність естетики українського пісенного фольклору, Львів 2010.
С. Кримський, Запити філософських смислів, Київ 2003, с. 61.
Г. Ф. Семенюк, А. Б. Гуляк, Н. В. Науменко, Літературна майстерність письменника, Підр. для студ. вищ. навч. закл., Київ 2012.
О. Галич, В. Назарець, В. Васильєв, Теорія літератури, Київ 2001.
Українська фольклористика. Словник-довідник, упоряд. і заг. ред. М. Чорнопиского, Тернопіль 2008, с. 399.
К. Дронь, Міфологізм у художній прозі Івана Франка, Київ 2013.
І. М. Зварич, Міф у генезі художнього мислення, Чернівці 2002.
Licencja
- Autor oświadcza, że przysługują mu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Utworu oraz że nie są one ograniczone w zakresie objętym niniejszą Umową, oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza majątkowych lub osobistych praw autorskich innych osób.
- Autor udziela Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Utworu bez ograniczeń terytorialnych i przez czas nieokreślony na następujących polach eksploatacji:
2.1. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2.2. wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu;
2.3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
2.4. włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
2.5. wprowadzanie Utworu w postacie elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu, Intranetu, Extranetu lub innej sieci;
2.6. rozpowszechnianie Utworu w postaci elektronicznej w Internecie, Intranecie, Extranetu lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie;
2.7. udostępnianie Utworu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu, Intranetu, Extranetu lin innej sieci;
2.8. udostępnianie Utworu zgodnie z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons. - Autor zezwala Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na:
3.1. nieodpłatne korzystanie i rozporządzanie prawami do opracowań Utworu i tymi opracowaniami.
3.2. wysyłanie metadanych Utworu oraz Utworu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma. - Autor upoważnia i zobowiązuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udzielania osobom trzecim dalszych licencji (sublicencji) do Utworu oraz do innych materiałów, w tym utworów zależnych lub opracowań zawierających lub powstałych w oparciu o Utwór, przy czym postanowienia takich sublicencji będą tożsame z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu wyłącznie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami:
4.1. uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji;
4.2. na tych samych warunkach, wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej to tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zobowiązany do:
5.1. udostępniania Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym bez ograniczeń technicznych;
5.2. poprawnego informowania osób, którym Utwór będzie udostępniany o udzielonych im sublicencjach w sposób umożliwiający odbiorcom zapoznanie się z nimi.
Pozostałe postanowienia
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).