Анотація
Artykuł poświęcony jest wskazaniu roli cech głosowych mówienia w dyskursie retorycznym. Rozpatrzono cechy charakterystyczne fonetycznej realizacji wypowiedzi ustnej na różnych etapach jej przygotowania i wygłoszenia z uwzględnieniem wymogów odnośnie do oddechu i artykulacji, normatywności wymowy, stosowania powtórzeń dźwiękowych, onomatopei, rymu, a także ekspresywnego potencjału różnych rodzajów akcentów i komponentów intonacji.Посилання
А. Пиз, Язык телодвижений: как читать мысли других людей по их жестам, СПб. 2000.
Н. Плющ, В. Бондаренко, Сучасна українська мова. Орфоепія, Київ 2008.
Техніка мови вчителя та гігієна його голосу, Київ 1971.
Ю. Єлісовенко, Ораторське мистецтво: постановка голосу й мовлення, Київ 2008.
Дихальна гімнастика. Вправи для розвитку мовленнєвого дихання, [в:] Електронний ресурс: http://logoclub.com.ua/zvukovimova/dikhalnagimnastika/38-vpravi-dlya-rozvitku-movlennevogo-dikhannya (22.04.2016).
А. О. Гладишева, Сценічна мова. Дикційна та орфоепічна нормативність, Київ 2007.
Про що говорив Порошенко на Генасамблеї ООН. Повний текст виступу, [в:] Електронний ресурс: http://tsn.ua/politika/pro-scho-govoriv-poroshenko-na-genasambleyi-oon-povniy-tekstvistupu-503269.html (12.03.2016).
Л. В. Щерба, Опыты лингвистического толкования стихотворений: „Воспоминание” Пушкина, [в:] Его же, Избр. раб. по рус. яз., Москва 1957, с. 26–44.
Г. Н. Иванова-Лукьянова, Суперсегментная фонетика в функционально-стилистическом аспекте, [в:] Грамматические исследования. Функционально-грамматический аспект: Суперсегментная фонетика. Морфологическая семантика, Москва 1989, с. 33–73.
Фоностилістична норма мовлення у дидактичній сфері, Навч.-метод. посіб., уклад. Є. О. Снєгірьова, Київ 1998.
Ф. Прокопович, Про виголошення і, передусім, про вади голосу, [в:] Його ж , Філософ. твори, у 3 томах, т. 1: Про риторичне мистецтво… Різні сентенції, Київ 1979, с. 411–412.
Р. О. Кушнір, Великий оратор, або як говорити так, щоб Вам аплодували стоячи, Дрогобич 2013.
А. К. Мойсієнко , О. В. Бас-Кононенко, В. В. Берковець та ін., Сучасна українська мова: Лексикологія. Фонетика, Підруч., за ред. А. К. Мойсієнка, Київ 2013,с. 316–325.
К. С. Станиславский, Собр. соч., у 8 томах, т. 3, Москва 1955, с. 96–97.
Ліцензія
- Autor oświadcza, że przysługują mu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Utworu oraz że nie są one ograniczone w zakresie objętym niniejszą Umową, oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza majątkowych lub osobistych praw autorskich innych osób.
- Autor udziela Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Utworu bez ograniczeń terytorialnych i przez czas nieokreślony na następujących polach eksploatacji:
2.1. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2.2. wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy Utworu;
2.3. publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
2.4. włączenie Utworu w skład utworu zbiorowego;
2.5. wprowadzanie Utworu w postacie elektronicznej na platformy elektroniczne lub inne wprowadzanie Utworu w postaci elektronicznej do Internetu, Intranetu, Extranetu lub innej sieci;
2.6. rozpowszechnianie Utworu w postaci elektronicznej w Internecie, Intranecie, Extranetu lub innej sieci, w pracy zbiorowej jak również samodzielnie;
2.7. udostępnianie Utworu w wersji elektronicznej w taki sposób, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w szczególności za pośrednictwem Internetu, Intranetu, Extranetu lin innej sieci;
2.8. udostępnianie Utworu zgodnie z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons. - Autor zezwala Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na:
3.1. nieodpłatne korzystanie i rozporządzanie prawami do opracowań Utworu i tymi opracowaniami.
3.2. wysyłanie metadanych Utworu oraz Utworu do komercyjnych i niekomercyjnych baz danych indeksujących czasopisma. - Autor upoważnia i zobowiązuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do udzielania osobom trzecim dalszych licencji (sublicencji) do Utworu oraz do innych materiałów, w tym utworów zależnych lub opracowań zawierających lub powstałych w oparciu o Utwór, przy czym postanowienia takich sublicencji będą tożsame z wzorcem licencji Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu wyłącznie w celach niekomercyjnych pod następującymi warunkami:
4.1. uznanie autorstwa czyli obowiązek podania wraz z rozpowszechnionym utworem informacji, o autorstwie tytule, źródle (odnośniki do oryginalnego utworu, doi) oraz samej licencji;
4.2. na tych samych warunkach, wolno rozpowszechniać utwory zależne jedynie na licencji identycznej to tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest zobowiązany do:
5.1. udostępniania Utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym bez ograniczeń technicznych;
5.2. poprawnego informowania osób, którym Utwór będzie udostępniany o udzielonych im sublicencjach w sposób umożliwiający odbiorcom zapoznanie się z nimi.
Pozostałe postanowienia
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachowuje prawo do czasopisma jako całości (układ, forma graficzna, tytuł, projekt okładki, logo itp.).